Ze Snapseedem wywołasz RAW-y na telefonie, może nawet szybciej niż na komputerze

Ze Snapseedem wywołasz RAW-y na telefonie, może nawet szybciej niż na komputerze30.10.2015 15:23
Ze Snapseedem wywołasz RAW-y na telefonie, może nawet szybciej niż na komputerze

Snapseed to jeden z najlepszych edytorów zdjęć dla Androida. Z wydaniem wersji 2.1 aplikacja dorobiła się możliwości wywoływania RAW-ów, o ile zostały zapisane jako tak zwane cyfrowe negatywy, czyli w formacie DNG. Dzięki temu można w Snapseedzie wywołać zarówno zdjęcia zrobione smartfonem, jak i RAW-y przekonwertowane z innych formatów (na przykład z pomocą DNG Convertera firmy Adobe).

Snapseed wychodzi naprzeciw bardziej wymagającym smartfonowym fotografom. Efekty pracy z takim sprzętem będą często lepsze niż to, co może zaoferować aparat kompaktowy, zdolny jedynie do zapisywania plików JPG. Problem w tym, że na razie urządzenia zdolne rejestrować cyfrowe negatywy można policzyć na palcach jednej ręki.

Trudno wyobrazić sobie, by po to rozwiązanie sięgali profesjonaliści w podróży. Ekrany tabletów i ilość dostępnego w nich miejsca skutecznie do tego zniechęcają. W takiej sytuacji dużo lepszym rozwiązaniem będzie Lightroom Mobile i synchronizacja z programem desktopowym. Jeśli jednak w grę wchodzi poprawienie kilku zdjęć zrobionych topowym smartfonem w naprawdę trudnych warunkach, aplikacja sprawdzi się doskonale.

Jeśli w Snapseedzie otwarte zostanie zdjęcie zapisane w formacie JPG, uruchomione zostaną tradycyjne narzędzia. Po otwarciu cyfrowego negatywu zobaczymy nieco inny widok. Można także podejrzeć jego metadane. Przy testowaniu aplikacji wykorzystałam zdjęcie zrobione lustrzanką, przekonwertowane do DNG.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Do dyspozycji w Snapseedzie mamy korektę ekspozycji, światła w obszarach prześwietlonych i niedoświetlonych, kontrastu, struktury (odpowiednik ustawień typu „mikrokontrast” bądź „clarity”), a także temperatury światła, zabarwienia (tinta fioletowa lub zielona) i nasycenia barw. Znajdziemy tu więc większość narzędzi, które mogą przydać się przy wywoływaniu RAW-ów w drodze.

350154105870116801
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Przesuwanie palcem w pionie pozwala zmienić edytowany parametr, w poziomie zaś zmienić jego wartość. Z lewej strony dolnego paska można włączyć widok histogramu, z prawej zapisać zdjęcie i przejść do dalszej edycji, korzystając z narzędzi Snapseeda i wbudowanych efektów.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Można też zdjęcie udostępnić. Trzeba będzie chwilę poczekać, aż obraz zostanie wygenerowany przez aplikację, ale efekty są tego warte. Odważę się stwierdzić, że praca w aplikacji jest przyjemniejsza i szybsza niż w wielu programach typu „cyfrowa ciemnia” na komputerze. Aplikacja reaguje błyskawicznie i od razu wprowadza zmiany, a przy tym bez problemu można ją obsługiwać jedną ręką. Do szczęścia brakuje tylko możliwości usunięcia aberracji chromatycznych.

350154105870444481

Edycja DNG dostępna jest w Snapseedzie 2.1 dla Androida. Użytkownicy iOS-a muszą jeszcze poczekać. Aplikacja jest całkowicie darmowa.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)