Opera 11.51 RC1 z trybem pełnoekranowym pod Lionem

23.08.2011 15:09, Autor: Tomasz Janusz (tomick), Kategoria: News
NewsImage

Opera Software poinformowała o wydaniu przeglądarki internetowej Opera 11.51 Release Candidate 1.

W nowym wydaniu Opery pojawiła się zaledwie jedna nowa funkcja. Wersja 11.51 to przede wszystkim poprawki dotyczące błędów, które pojawiły się po wydaniu wersji 11.50. Naprawiono błąd związany z obsługą nagłówka HTTP Content-Disposition, wykorzystywanego najczęściej to wywołania okna pobierania (zamiast wyświetlania zawartości pliku w przeglądarce). Usunięto również błędy, które prowadziły do zawieszenia się programu: gdy naciśnięto znak plus w sekcji Speed Dial, przy oznaczaniu wiadomości jako chcianej oraz w momencie przenoszenia przycisków w widoku dostosowywania wyglądu programu. Naprawiono błąd powodujący znaczące obciążenie procesora po uruchomieniu menedżera rozszerzeń.

W Operze 11.51 naprawione zostały również błędy związane z działaniem przeglądarki pod poszczególnymi platformami. W przypadku wersji na Windows większość zmian dotyczyła wadliwego działania instalatora — m.in. ustawienia błędnego klucza w rejestrze w przypadku wyboru Opery jako domyślnej przeglądarki oraz losowych awarii programu. W przypadku wersji przeznaczonej dla komputerów Mac naprawiono błąd w obsłudze czcionek osadzonych w dokumentach HTML. Przeglądarka ulegała awarii w przypadku wejścia przez użytkownika na stronę internetową wykorzystujących czcionki ładowane poprzez CSS3. W nowej Operze pojawiła się również obsługa trybu pełnoekranowego w Mac OS X 10.7. Pełna lista zmian dostępna jest na blogu Opera Desktop Team.

Przeglądarkę Opera 11.51 Release Candidate 1 można pobrać z poziomu naszego portalu. Przypominamy jednocześnie, że — pomimo szeregu poprawek — nadal jest to wersja rozwojowa i może pracować niestabilnie. Dostępna jest ona dla systemów Windows, Linux oraz Mac OS X.

r   e   k   l   a   m   a

Komentarze (30)  

Avatar
cycu500 (niezalogowany) | 23.08.2011 15:11#1

troche przyspali ostatnio, wszyscy wydają nowe wersje a tu cisza

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
szpon5 | 23.08.2011 15:25#2

Nareszcie RC1 :), przy okazji jestem bardzo ciekaw kiedy ukończą prace nad swoją skrzynką e-mail: https://mail.opera.com

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
sla17 | 23.08.2011 15:29#3

Myślałem, że już kierują się wersję 12 ;) Trzeba zassać, bo 11.50 u mnie no należała do tej gorszej części :)

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
Le_mar | 23.08.2011 15:35#4

Nie należy absolutnie instalować 11.51 na wersję 12 !

Avatar
Anonim (niezalogowany) | 23.08.2011 15:37#5

Poczekam na stabilną. Mam nadzieje, ze poprawili problemy z gmailem i Docs bo maskowanie nie pomagało.

Avatar
m_z (niezalogowany) | 23.08.2011 15:40#6

Opera jak zawsze przed innymi - Tryb pełnoekranowy w Mac.

Avatar
aa.bb- (niezalogowany) | 23.08.2011 16:07#7

jeśli zwykłe maskowanie nie pomaga polecam AntiBrowsniffer. 11.51 jest uzupełnieniem 11.50. prace nad 12 nadal trwają i są osobnym procesem niż ten równoległy aktualizujący 11.50. Jeśli ktoś używa opery, lubi być na bieżąco albo testować bety\rc to polecam bloga desktop team.

Avatar
bonzo2356 (niezalogowany) | 23.08.2011 16:07#8

super! ja tez nie instaluje Opery tylko Chroma 15

Avatar
Gadzinisko (niezalogowany) | 23.08.2011 16:21#9

Przy całej mojej sympatii do Opery (moja domyślna przeglądarka od wersji chyba 8) to muszę przyznać, że 11.50 jest niemożliwie zabugowana. Dobrze, że wypuszczą poprawkę.

Avatar
Anonim (niezalogowany) | 23.08.2011 16:27#10

Czy Opera potrafi już(bez zbędnych dodatków) usuwać ciasteczka flash tak jak potrafią to robić Firefox i Chrome?

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
mr.asasello | 23.08.2011 16:48#11

Wiem, że to nie miejsce na takie pytania, ale nie mogłem znaleźć odpowiedzi w necie.
Czy u Was też jest tak, że jak wpisujecie szukaną frazę w wyszukiwarce google (na prawo od pasku adresu) i jak siępojawi podpowiedź, to klawisz strzałki w dół kieruje do najniższej podpowiedzi, a we wcześniejszych wersjach kierowała do najwyżej umieszczonej podpowiedzi. Przywykłem do tego i mnie denerwuje teraz. W ustawieniach nie zauważyłem, żeby można było to zmienić.

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
sla17 | 23.08.2011 17:28#12

@Gadzinisko - racja, ja nie mam tak bogatego doświadczenia, bo używam od wersji 9.2, ale również mogę stwierdzić, że jest to najgorsze wydanie Opery, jakie miałem okazję użytkować ;) Nawet bety nie były tak niestabilne :)

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
mati75 | 23.08.2011 17:29#13

Na allegro na pełnym ekranie dalej się rozjeżdża. Strzałeczki od adresów też nie ma, co dla mnie jest wielkim błędem.

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
pawcio1212 | 23.08.2011 17:41#14

@mati75
nie wiem ale u mnie na pełnym ekranie allegro działa tak samo jak w oknie żadnej różnicy

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
gulczkwas11 | 23.08.2011 17:44#15

to niech zrobią jeszcze dobry tryb pelnoekranowy dla windowsa, jak ten z fx albo ie9

Avatar
da_rk (niezalogowany) | 23.08.2011 18:56#16

Od lat używam opery, uważam że nie ma przeglądarki która zapewniała by taki komfort serfowania po necie. Po instalacji ma od razu wszystko co mi jest niezbędne. Miałem kilka razy ochotę przejść na inne przeglądarki ale zawsze osiągałem taką funkcjonalność jak w operze po zainstalowaniu ok 8-10 dodatków, więc stwierdziłem że nie ma sensu żeby inne przeglądarki dociągać do tego co oferuje Opera "po wyjęciu z pudełka". Ale niestety ostatnimi czasy widzę że wypuszczają coraz mniej dopracowane wersje. Co mnie osobiści bardzo irytuje bo zawsze stawiałem Opere za wzór a tu trochę mnie zaczyna rozczarowywać podejście panów z opery.

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
ra-v | 23.08.2011 19:12#17

W linuksie już dawno działa tryb pelnoekranowy. Czy Opera robiła lepsze wersje dla Pingwinow czy Win jest tak zacofany?
Na 11.50 nie narzekam, jest tak samo rozklekotana jak poprzednie wersje. Tyle że szybsza.

Avatar
bingolgringol (niezalogowany) | 23.08.2011 19:55#18

używałem Opery od wersji 9 do 11.50 ale fakt faktem ostatnio zaczęły mnie denerwować różne kwiatki na stronach.. ciężko było mi zmienić przyzwyczajenie długo walczyłem chyba z miesiąc i wróciłem do liska 6 z 10 rozszerzeniami, które dopiero dały mi to co miałem na standardzie w operze no ale cóż. opera jest szybka i działa rewelacyjnie na słabszych maszynach ale te błędy na znanych portalach z czasem męczą :/

Avatar
Jan Korniszon (niezalogowany) | 23.08.2011 20:01#19

Generalnie jestem zadowolony z Opery. Używam jej głównie pod Linuksem do przelewów bankowych (czasami przeglądanie stron) ze względu na jej niszowość. Z powodu swojej niskiej popularności (na świecie ~2%, w Polsce ~10%) jest bezpieczniejsza wg mnie.

Irytują mnie dwie rzeczy.

1. W menu jest opcja dopasowania powiększenia stron do szerekośći okna przeglądarki. "Narzędzia" -> "Preferencje" -> "Strony WWW" i checkbox przy polu "Powiekszenie strony". Niestety to nie działa. Musiałem tę opcję odznaczyć, ponieważ niektóre strony są wtedy źle wyświetlane (m. in. dobreprogramy.pl, komputerswiat.pl, idg.pl).

2. Opera nie zapamiętuje powiększenia dla każdej z odwiedzanych stron - po ponownym uruchomieniu programu znowu muszę ręcznie dopasowywać powięszenie.

Równolegle oprócz Opery korzystam z Firefoksa i Google Chrome - lubię znać alternatywy.

Pozdrawiam wszystkich normalnych użytkowników.

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
Kecarg | 23.08.2011 21:14#20

@ra-v: [[[Czy Opera robiła lepsze wersje dla Pingwinow czy Win jest tak zacofany?]]]

"W nowej Operze pojawiła się również obsługa trybu pełnoekranowego w Mac OS X 10.7".

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
sla17 | 23.08.2011 21:14#21

Szybsza i o wiele gorzej ze stabilnością. Ale ciągnę, bo mi to tam nie zawadza ;)

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
boger | 23.08.2011 22:57#22

heh a ja dalej siedzę na 10.63, bo autocopy nie działa w nowszych, a pewnie do przeglądarki tego nie dodadzą...

są jakieś Opera extensions z autocopy?

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
bart86 | 24.08.2011 3:43#23

a co wy oczekujecie od niszowej przeglądarki ???

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
sla17 | 24.08.2011 8:21#24

Niczego, kto używa i jest zadowolony używa, kto nie - ma inne alternatywy, tylko niech nie sieje takich niemożliwych do czytania plotek jak "problemy z otwieraniem WIĘKSZOŚCI stron, mułowatość ;)" Na Operze nie działały mi może z 5-6 stron, a obok IE9 u mnie chodzi najszybciej - ale to pewnie dlatego, że nie mam jakiegoś rozbudowanego PC ;)

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
mjetek | 24.08.2011 8:30#25

@bart86
Może i niszowa ale pod pewnymi względami bije konkurencję na głowę.

Skoro jest RC1 to do kilku dni będzie stabilna wersja :)

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
jrk | 24.08.2011 9:22#26

szkoda, że wciąż załączniki w gmailu nie działają tak jak powinny i to już chyba z pół roku

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
gadio | 24.08.2011 11:11#27

@jrk

Mi tak gmail działa bardzo dobrze ;)

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
sla17 | 24.08.2011 16:55#28

@jrk - mi również, przybliż, co jest nie tak ;)?

Avatar
Anonim (niezalogowany) | 25.08.2011 12:51#29

@jrk
moim zdaniem Gmail to jakaś poroniona poczta.
Wszystko na opak i jeszcze niedźwiedzie przysługi co krok które tylko wkurzają i mieszają. Jakbym sam nie mógł sobie stworzyć pasujących mi folderów - nie to wszechoświecony GMAIL sam zaznaczy mi które maile są ważne, zarchiwizuje tak że gdy szukam starego maila to muszę przekopywać się przez kaszane we "wszystkich", zwinie moje własne najważniejsze dla mnie foldery; albo akurat skopiuje mi kontakty gdy chcę przenieść, a skasuje gdy chcę skopiować. Innowacyjność do potęgi, tylko dlaczego jest taka uciążliwa?
Co do Opery to nie zauważyłem wielkiej różnicy w stabilności wersji 11.50 - może nie jestem zbyt "wymagającym" użytkownikiem, zresztą coraz częściej z 12 korzystam.
/pewni zaawansowani użytkownicy radzą poszukać jakiejś przeglądarki z wyższym numerkiem - wiadomo: więcej=lepiej, więc najchętniej przeszedłbym na jakaś 17 albo 18, może nawet okaże się że będę miał już wersję kompatybilną z rokiem 2012 lub 2013, oczywiście najlepiej byłoby 2015, ale cóż ostatecznie i tak będę miał lepiej od tych co mają tylko 11 lub 12/
błahaha oczywiście

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
tate master | 27.08.2011 0:12#30

Działa jak błyskawica

Dodaj komentarz

Zasady publikowania komentarzy
Autor
Treść
 
Polecamy
Recenzja Samsung NP530U4B

Ultabook z nadwagą
Recenzja MSI WindTop AE2410

Powiew świeżości?
Testujemy: Manta Smart TV Box

Internet w telewizorze
Test Garmin Forerunner 610

Osobisty asystent treningowy
Top programy
  •  
Top programy ostatnie 7 dni
  •  
Top programy ostatnie 30 dni
  •  
Skanery antywirusowe
skaner av