Blog (167)
Komentarze (4.2k)
Recenzje (43)
@AnTarJantar 0801 — najbardziej tajemniczy polski mikrokomputer

Jantar 0801 — najbardziej tajemniczy polski mikrokomputer

10.04.2021 00:42, aktualizacja: 11.04.2021 20:13

Przedstawiam Wam jedyne oficjalnie dostępne informacje dotyczące najbardziej enigmatycznego mikrokomputera, który był produkowany w Polsce. Jest ich jak na lekarstwo, gdyż dzisiaj tytułowemu Jantarowi poświęca się dużo mniej uwagi niż innym krajowym mikrokomputerom z lat osiemdziesiątych, takim choćby jak: Meritum (I-III), Mazovia 1016, Krak-86 czy Elwro 700 Solum. Najlepiej to zresztą widać po tym, że nie został uiszczony na wikipediowej liście „Polskie komputery”, gdzie znajduje się ogół rodzimych komputerów. Sprzedawany tylko w 1986 roku mikrokomputer Jantar 0801 jednak powinien być tam przedstawiony, albowiem na przełomie lat 80. i 90. XX wieku pracowano na nim w różnych urzędach i instytucjach państwowych. Co więcej, we wspomnianej już polskojęzycznej Wikipedii podano, iż był „inspirowany Osbornem”, czyli pierwszym w historii komputerem przenośnym powstałym 5 lat wcześniej w Stanach Zjednoczonych.

Jedyne dostępne w sieci oryginalne zdjęcie Jantara. Fot: Allegro Archiwum. Autor zdjęcia: Jerzy Mendaluk
Jedyne dostępne w sieci oryginalne zdjęcie Jantara. Fot: Allegro Archiwum. Autor zdjęcia: Jerzy Mendaluk

Amerykańskie wzorce a komunistyczne realia

Tak więc mikrokomputer Jantar 0801 stanowił taką PRL-owską uproszczoną wersję legendarnego już komputera Osborne 1 opracowanego przez Adama Osborne’a, który był sterowany systemem operacyjnym CP/M, ważył ok. 12 kg i kosztował 1795 USD. Nasz sprzęt jednak różnił się od amerykańskiego pierwowzoru przede wszystkim tym, że nie miał wbudowany tylko oddzielny monitor, a najczęściej był z logiem Neptuna i trzeba było go już dokupić oddzielnie. No i posiadał mniejszą liczbę końcówek, przez co mniej można było do niego podłączyć nośników i urządzeń.

Rodzimy mikrokomputer Jantar 0801 miał jednak pewne wspólne cechy z bogatym wujkiem z USA. I tak oprócz podobnego rozmiaru stacji dysków widać to również po klawiaturze, której wygląd jest trochę podobny do tej u Osborne'a 1.

Niekompletna klawiatura mikrokomputera Jantar, sfotografowana w 2012 roku. Autor zdjęcia: Dominik Łyszczek
Niekompletna klawiatura mikrokomputera Jantar, sfotografowana w 2012 roku. Autor zdjęcia: Dominik Łyszczek

Jantara z Osbornem łączyła również bardzo wysoka cena pojedynczego egzemplarza. Fakt ten potwierdza „Głos Pomorza” nr 10508 z dn. 4 kwietnia 1986 r., informując, że:

W gdańskim Domu Technika rozpoczęły się wczoraj organizowane po raz pierwszy w kraju targi oprogramowania i mikrokomputerów. Na tej dwudniowej imprezie prezentowane są trzy rodzaje mikrokomputerów: Robotron produkcji NRD oraz dwa naszej krajowej - ELWRO 523 oraz Jantar 0801. Ten ostatni został wyprodukowany (red. powinno być dystrybuowany) przez Zakład Techniki Biurowej „Biurotechnika” w Gdańsku i jego koszt zakupu wynosi 2,4 mln zł. Podczas targów można zamówić dowolnie wybrany mikrokomputer i oprogramowanie.
721772

Jeżeli zważyć, że w tym czasie Maluch kosztował 800 tysięcy złotych, a giełdowy zakup „dużego” fiata wynosił mniej więcej 1,5 mln zeta — to niewątpliwie Jantar 0801 dla osoby prywatnej był sprzętem w zaporowej cenie. Dlatego też jego egzemplarze trafiały najczęściej do dotowanych przez państwo urzędów centralnych, tak jak choćby ten z głównego zdjęcia we wpisie, który pracował w stacji sanitarno-epidemiologicznej na południu Polski.

Inna sprawa, że w 1986 roku średnia cena mikrokomputera wraz z podstawowym oprogramowaniem wynosiła nawet 3 miliony złotych, o czym zresztą jest napisane w biuletynie „Mikrokomputery w systemie informacji” wydanym przez Uniwersytet Szczeciński. Z czasem jednak taki sprzęt zaczął tanieć i inny trójmiejski ośmiobitowy mikrokomputer Bosman 8 w 1988 roku kosztował już „tylko” 1 300 000 złotych (oczywiście w tym, jak i poprzednich przypadkach chodzi o stare złote).

Z powyższego cytatu bowiem wynika, że mikrokomputer Jantar 1080 był produkowany przez Zakład Techniki Biurowej „Biurotechnika”, który mieścił się w Gdańsku na ulicy Bałtyckiej 5. Aczkolwiek nastąpiła tu pewna nieścisłość, albowiem tak naprawdę w tym zakładzie zajmowano się dystrybucją tego mikrokomputera. Jantara zaś wyprodukowano również mieszczącej się w Trójmieście firmie Danpol, której ówczesnym właścicielem był nieżyjący już Pan Dańko. W 10688 numerze „Głosu Pomorza” z dnia 6 listopada 1986 r. można natomiast zobaczyć przedstawioną przez „Biurotechnikę” ofertę sprzedaży mikrokomputerów Jantar 0801, Elwro 523, Robotron 5120, 5130 i 1715 oraz 16-bitowych zgodnych z IBM PC. Poniższy screen pokazuje, że w zakładzie tym można było również zakupić oprogramowanie: systemowe, narzędziowe, a także użytkowe na mikrokomputery 8 i 16-bitowe.

721776

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie...

W sumie to wszystkie wieści, które można znaleźć w internecie o tym zapomnianym już prawie przez wszystkich mikrokomputerze. O Jantarze ciągle jednak pamięta jeden z największych pasjonatów i znawców polskich komputerów, którego duże zasługi przedstawił Krogulec we wpisie pt. „Retromaniak: Marcin i polskie komputery ratowane od zapomnienia”. On to właśnie na fanpage'u prowadzonej przez siebie strony „Polskie Komputery” 5 listopada 2019 r. wystosował prośbę o pomoc w odnalezieniu zachowanego do tej pory egzemplarza mikrokomputera Jantar 0801, którego chętnie zakupiłby do swojej najprawdopodobniej największej w kraju kolekcji komputerów rodem z PRL-u.

721779
721780

Choć sądząc z komentarzy pod tym postem, jest to zadanie raczej niewykonalne, bo spośród wielu komentujących nikt się nie pochwalił, że posiada Jantara w swoich zbiorach, a większość z nich stwierdziła, iż zdobycie tego sprzętu jest wręcz czymś nierzeczywistym. Jednak niestrudzonego Marcina to nie zraża i dalej go szuka z wielką pasją już od ponad 5 lat niczym Świętego Grala.

721782

Wychodzi więc na to, że jedyny prawdopodobnie zachowany Jantar 0801 jest przechowywany na Politechnice Gdańskiej. Jednakże informacja z tego posta nie ma potwierdzenia w żadnych oficjalnie dostępnych źródłach. Jako ciekawostkę można dodać, iż Marcin z „Polskich Komputerów” oprócz Jantara poszukuje też 10 innych PRL-owskich mikrokomputerów, a należą do nich takie mikrokomputery jak: miSTER Z80-OM-2, IMZ-80, Elwro 600, Elwro 800, Unimor Bosman 8, Elkor Karat, Meritum 3, Krak-86 i Neptune 184. Każdy z tych „białych kruków” jest jednak lepiej przedstawiony w necie niż niedoceniony bohater tego wpisu.

Tak więc

Od siebie postanowiłem upamiętnić 35-lecie mikrokomputera Jantar 0801 na Demotywatorach, gdzie jak na tak niszowy sprzęt zebrał całkiem dużo plusów. No i przy okazji Was zapytać — co sądzicie o mikrokomputerach z okresu późnego PRL-u i czy ktoś z Was jakimś cudem kojarzy opisanego Jantara? Notabene fakt, że mikrokomputer ten tak bardzo popadł wniwecz pasuje jak ulał to słynnego utworu... Anny Jantar „Nic nie może wiecznie trwać”.

SprzętOprogramowanieHobby
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)