Blog (22)
Komentarze (193)
Recenzje (0)
@ChemicalAttackTuner Not Only TV LV5T (RTL2832u) Deluxe jako odbiornik radiowy na Ubuntu 12.10 64bit (GNU Radio)

Tuner Not Only TV LV5T (RTL2832u) Deluxe jako odbiornik radiowy na Ubuntu 12.10 64bit (GNU Radio)

12.01.2013 14:20, aktualizacja: 26.08.2013 09:45

Jakiś czas temu zapowiedziałem, iż na blogu DP opisze jak za pomocą tunera wymienionego w tytule posłuchać radia FM na Linuksie. Od tego czasu kombinowałem dosyć solidnie z instalacją opisaną w linku poniżej: rtl-sdr Niestety nie udało mi się jej doprowadzić do końca ze względu na fakt, iż wymagała ścigania wielu małych pojedynczych plików, których w systemie brakowało odpuściłem sobie. Z pomocą przyszedł mi jednak jeden z forumowiczów na ubuntu.pl dając link do strony na której opisana jest jak zapewnia autor najprostsza metoda instalacji. I faktycznie metoda ta okazała się prosta, choć bardzo długotrwała w czasie:) Najważniejsze jednak, że działa. A wygląda następująco:

Zaczynamy jak zawsze od otwarcia terminala/konsoli. Następnie wpisujemy:

[code=]wget - c http://www.sbrac.org/files/build-gnuradio[/code]

Potem:

[code=] - chmod a+x build-gnuradio[/code]

i kolejno:

[code=]- ./build-gnuradio[/code]

Po wykonaniu tych operacji będziemy poproszeni przez komputer o potwierdzenie uprawnień SuperUsera o ile na początku nie wpisaliśmy komendy sudo su i nie podaliśmy hasła. Po wyrażeniu chęci zainstalowania mamy sporo czasu.. spokojnie możemy iść na obiad, a w moim wypadku zdążyłbym go nawet ugotować (instalacja trwała ok. 2h więc trzeba naprawdę cierpliwie czekać).

Po zakończeniu instalacji przystępujemy do kolejnej rzeczy jaką jest doinstalowania programu GQRX. Zapewne robi się to w celu posiadania w miarę przejrzystego interface'u użytkownika i przyjemnego programu do obsługi radio, które jak podaje autor zainstalowaliśmy już w poprzednim kroku.

Wpisujemy zatem w konsoli po kolei:

[code=]- sudo apt-get install qtcreator - git clone https://github.com/csete/gqrx.git - cd gqrx - qtcreator gqrx.pro[/code]

Po zatwierdzeniu ostatniej z komend otwiera się program w którym wpisujemy polecenie build/install. Następnie program uruchamiamy ./gqrx (ze ścieżki gdzie skompilowaliśmy program).

Gotowe.. możemy odbierać radio fm za pomocą naszego niewielkiego tunera.

W oryginalnym tekście do którego link zamieszczam poniżej znajdziecie również wiele innych zastosowań dla urządzeń z chipem RTL 2832u. Jak się okazuje może być ono wykorzystane jako radar.

Pozdrawiam i życzę udanej zabawy z NOT'em! Źródło: Tani odbiornik sdr z tunera dvb-t usb

EDIT

Od wersji jądra 3.7 sterowniki do wymienionego chipa RTL2832u są wbudowane, a zatem nie jest konieczna żadna instalacja sterowników.

SprzętLinuxHobby
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)