Blog (22)
Komentarze (310)
Recenzje (0)
@CzajoSony XPERIA Sola - nowe spojrzenie i nowe możliwości

Sony XPERIA Sola - nowe spojrzenie i nowe możliwości

18.12.2012 19:17

Tak słowem wstępu... Zawsze odkąd pamiętam stałem murem za Sony Ericssonami (odkąd dostałem SE k510i). Podobało mi się to, że można je było modyfikować i to w dowolny sposób. A to podgłaśnianie, a to zmiana ikon a to inne duperele. Wiecie taki szpan na mieście ;) Od wakacji jestem posiadaczem Xperii Sola, która jak do tej pory mi się zdawało dostanie Androida 4.1. Jakie było moje zdziwienie jak dziś przeczytałem, że Sola nie dostanie aktualizacja do JB. Już wcześniej chciałem wgrać custom roma, ale wstrzymywałem się z tym, ponieważ trzeba było odblokować bootloader (i tym samym stracić gwarancję). Dzisiejsza, niestety oficjalnie potwierdzona wiadomość przechyliła szalę na stronę CyanogenModa. To tak słowem wstępu... ;)

Wróciwszy z zajęć zabrałem się za odblokowywanie bootloadera. Dla Xperii można to zrobić oficjalnym sposobem poprzez stronę: http://unlockbootloader.sonymobile.com/ . Jakie było moje zdziwienie, jak po udanej operacji straciłem wszystko tj. wszystkie ustawienia i dane (na szczęście miałem backup). Tutaj z pomocą przyszedł mi Titanium Backup ROOT, dzięki któremu przywróciłem telefon do stanu normalnej używalności. Najgorzej było z kontaktami, ponieważ Titanium Backup zawieszał się kilka razy podczas przywracania. Po 20 minutach klikania instaluj i gotowe (kolejne rozczarowanie, że aplikacja z prawami roota nie może instalować wszystkiego automatycznie) telefon powrócił do życia już ostatecznie.

Chcąc nie przywracać każdej aplikacji ze stocka skorzystałem z aplikacji Go Backup Pro. Na chwilę obecną właśnie przywracany jest backup smsów i kontaktów. Jak to będzie śmigać na Cyanie nie wiem, zobaczymy.

Dlaczego w ogóle pomyślałem o zmianie oficjalnego romu na jakiś inny? (I dlaczego dopiero w połowie wpisu o tym piszę?). Moja Solniczka ma 1320 mAh, co na telefon z 3,7 calowym wyświetlaczem to bardzo mało, zwłaszcza jak się piszę non toper z dziewczyną smsy (mój rekord to 450 jednego dnia). Na polskim forum androida ktoś się chwalił, że u niego po wgraniu CyanogenModa bateria rozładowała się 25% w ciągu 3 dni przy ciągłym włączonym transferze danych (ten sam koleś twierdził, że na stocku przy takim użytkowaniu telefon wytrzymywał 20-21 godzin). Postanowiłem to sprawdzić i o to mam CyanogenModa 9.1 na pokładzie swojej maszynki.

Podsumowując (coś dziś za dużo nawiasów stawiam, ale co mi tam xD) nowy rom robi ciekawe wrażenie na pierwszy rzut oka. Wiele więcej opcji do ustawienia (i do popsucia) w ustawieniach telefonu. Nowy wygląd, który jest niemniej ważny, bo też cieszy oko i do tego kilka nowych funkcji np. możliwość łączenia z sieciami Ad-hoc (na stokowym romie taka możliwość jest zablokowana). Z tego co się dowiedziałem, istnieje również możliwość lekkiego podkręcenia procka. Jednak tego jeszcze nie przetestowałem, ponieważ dla mnie póki co priorytetową sprawą jest przywrócenie kontaktów, które trwa dosyć długo jak na mój gust.

OprogramowanieTelefonyHobby
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)