Blog (105)
Komentarze (521)
Recenzje (0)

Bezpieczne usuwanie danych

Strona główna@deeponeBezpieczne usuwanie danych
15.03.2011 14:52

W związku z tym, że postanowiłem trochę zmodernizować sprzęt i wymienić między innymi dyski twarde standardowo postanowiłem je wyczyścić.

Zawsze czyściłem dyski przed sprzedażą jednak z doświadczenia wiem, że wiele osób tego nie robi, a w każdym razie wydaje im się że skasowali dane. Akurat zdarzało mi się kupić taki dysk do naprawianego komputera gdzie nie było nic skasowane.

Przechowywanie i usuwanie danych

Warto by może w takim razie omówić w jaki sposób dane przechowywane są na dysku, że możliwe jest ich odzyskanie pomimo skasowania. Zastosuje tutaj trochę uproszczony model, jednak jeżeli byliby chętni mógłbym spróbować rozwinąć temat.

Odnalezienie pliku na dysku nie byłoby możliwe (a w każdym razie na pewno nie szybkie) bez tabeli partycji, która to zawiera informacje o jego fizycznym położeniu na dysku. Plik też może być rozrzucony po całym dysku (fragmentacja) co z pewnością utrudniało by znalezienie go bez takiej tablicy. Tabela partycji działa tak jak spis treści.

Także skasowanie pliku nie odbywa się na zapisaniu przestrzeni na dysku w miejscu gdzie znajdował się plik a jedynie usunięcie informacji o nim z tablicy i w ten sposób oznaczenie tej przestrzeni jako wolnej. Jednak nasze dane dalej znajdują się na dysku i programy do odzyskiwania potrafią taki plik odtworzyć. Zapisanie dysku tylko zerami także nie spowoduje usunięcie trwałe danych a jedynie utrudni odzyskanie danych. To tak jakby wykreślić ze spisu treści w książce nazwę rozdziału i numer strony - fizycznie przecież tej strony w ten sposób nie zniszczyliśmy.

Oczywiście im dawniej skasowaliśmy dany plik i częściej korzystaliśmy z dysku zapisując na nim coraz to nowsze dane to odzyskanie takiego pliku staje się coraz trudniejsze lub nawet już niemożliwe.

Programy

Przeszukując sieć znajdziemy, mniej lub więcej narzędzi do efektywnego czyszczenia danych. Niektórzy mają już swoje preferencje i generalnie nie ma dużego znaczenia z czego skorzystamy.

Ważne aby programy miały np czyszczenie wg procedur DoD, Guttman lub podobnych. W ten sposób możemy mieć pewność, że przy wykorzystaniu takich procedur odzyskanie danych stanie się bardzo trudne i kosztowne lub niemożliwe. Programy, które podałem posiadają takie opcje.

Przykładowe programy to: Eraser File Shredder DiskWipe HDDErase Acronis Drive Cleanser

Alternatywne metody "kasowania" Oczywiście zniszczyć nośnik możemy na wiele innych sposobów. Możemy go rozebrać i uszkodzić fizycznie talerze np w kwasie, wiertarką, szlifierką czy inną bardziej finezyjną metodą. Na rynku są też firmy niszczące nośniki, jeżeli nie mamy możliwości usunięcia trwałego danych możemy skorzystać z ich pomocy - wykorzystują oni np urządzenia do demagnetyzowania dysku - dysk nie nadaje się już do użycia, ponieważ ta metoda kasuje także dane serwisowe zapisane przez fabrykę. Tak naprawdę ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia, jak usunąć dysk - jednak niektórych finezyjnych metod nie polecam ze względu na ochronę środowiska i własne zdrowia. Fizyczne metody uszkadzania nośników chyba warto zastosować w przypadku gdy nie mamy możliwości uruchomienia takiego dysku z różnych powodów.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że tym wpisem uświadomiłem część użytkowników odnośnie kasowania danych, że kasując je tak naprawdę ich nie niszczą. Programów na rynku jest wiele - darmowych i płatnych - także wybór jest dowolny i każdy myślę znajdzie nawet sam w sieci to co go interesuje.

Nie ma też co popadać w paranoje i kasować wszystkie pliki tego typu programami, tak by nie można odzyskać jeżeli tylko my korzystamy z danego komputera.

Zalecam wykonywanie tego typu czynności gdy zamierzamy dysk komuś oddać/sprzedać w końcu nie zawsze możemy być pewni tego co przyszły właściciel zrobi z takim dyskiem a warto by być pewnym że "nie będzie niczego" na nim ;)

Udostępnij:
Komentarze (31)