Blog (8)
Komentarze (166)
Recenzje (1)
@EruBezpieczeństwo komputera

Bezpieczeństwo komputera

23.03.2010 20:03, aktualizacja: 23.03.2010 21:44

Poruszam ten temat z uwagi na to, że wielu użytkowników wciąż ma problemy z wirusami - co widać w dziale bezpieczeństwo na forum.

Wielu użytkowników sądzi, że standardowy antywirus (czyli taki który rozpoznaje wirusy za pomocą sygnatur i heurystyki) da radę zapobiec infekcjom komputera przez MALWARE.

Otóż nie. Dzisiejszy antywirus oprócz identyfikowania zagrożeń za pomocą sygnatur i heurystyki powinien też mieć:

- Ochronę proaktywną;

- dobrego HIPS'a (oczywiście jak najbardziej bezobsługowego dla zaczynających przygodę z komputerem albo mało doświadczonego użytkownika z możliwością zmiany tej opcji dla bardziej zaawansowanych użytkowników);

- Sandboxa (czyli możliwość zwirtualizowania - uruchomienia w wirtualnym środowisku - programu, co do którego nie jesteśmy pewni albo chcemy przetestować i chcemy go uruchomić lecz tak żeby nie wyrządził szkód w naszym systemie - jeżeli okaże się że program jest szkodliwy wystarczy albo uruchomić ponownie komputer albo zakończyć działanie programu ręcznie bez potrzeby ponownego uruchamiania żeby "szkody wyrządzone" przez dany soft przestały istnieć).

Takie opcje oferuje np. darmowy pakiet bezpieczeństwa od Comodo - Comodo Internet Security 4 (sandboz, hips); płatny: Kaspersky Internet Security 2010 (sandbox, ochrona proaktywna, hips), Avast Internet Security 5 (ochrona proaktywna, sandbox (przy tym po testach które zrobiłem wydaje mi się, że to raczej atrapa)).

Wielu użytkowników wciąż używa samych antywirusów które wykrywają zagrożenia za pomocą heurystyki i sygnatur wirusów - niemniej potem mają problemy co widać na forum - albo krytykują dany program nie mając pojęcia że malware z dnia na dzień jest coraz bardziej szkodliwe i więcej odmian 1 szkodnika może powstać w ciągu 1 dnia - przykładów można podawać dużo, niemniej problem pozostaje.

Osobiście polecam w zamian za Avast! 5 Free, Aviry Personal 10, AVG Anti-virus Free Edition 9 używanie Comodo Internet Security 4 - lub wersję bez FW jeśli ktoś go nie potrzebuje - Comodo Antivirus który zawiera też hipsa i sandboxa - Comodo w wersji 4 poprawiło antywirusa oraz hipa który na domyślnym ustawieniu już nie zasypuje użytkownika pytaniami jak dawniej.

Oczywiście jest to tylko moja sugestia, której nikomu nie chcę na siłę wciskać - ponieważ każdy może używać takiego programu jakiego tylko chce.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)