Blog (768)
Komentarze (5.1k)
Recenzje (24)
@lordjahuRecenzja laptopa dla graczy Acer Aspire VX 15. Gdzie moc spotyka się z wielką odpowiedzialnością!

Recenzja laptopa dla graczy Acer Aspire VX 15. Gdzie moc spotyka się z wielką odpowiedzialnością!

12.12.2017 12:50, aktualizacja: 12.12.2017 17:39

Bycie graczem to ciągłe wyzwania, również takie które zahaczają o aktywną modernizację sprzętu na którym gramy. W związku z tym iż jestem 100% graczem a'la "PC Master Race", skupiam się tylko na tej platformie do wirtualnej rozgrywki. Miałem możliwość pobawienia się na konsoli, ale jednak granie na padzie zostawię fanatykom konsol :) Pech chciał że zostałem zmuszony do tego, by zacząć rozglądać się za mobilną wersją sprzętu do grania - patrz: laptop. Wiem że owoc moich pragnień na długi czas pozostanie w sferze marzeń, ale postanowiłem się nie poddawać.

Ponad dwa lata temu miałem możliwość sprawdzenia jak z wydajnością stoi laptop do pracy, marki Acer. Dzięki akcji "Przetestuj sprzęt od Intela" organizowanej przez portal DP, otrzymałem model Acer V3-371. Tuż po owocnych testach z tą jednostką, zacząłem głębiej odkrywać urządzenia tego producenta, charakteryzujące się bardzo dobrą specyfikacją oraz wykonaniem. W związku z powyższym wybór padł na Acer Aspire VX 15 wersja VX5-591G-58TC, charakteryzujący się wysoką wydajnością, niezłymi komponentami oraz dość atrakcyjną ceną w stosunku do jakości. Podczas 2 tygodni testów z urządzeniem, wiem jedno - to dobry sprzęt do grania, ale nie doskonały!

Najwyższa jakość

Gdy wziąłem pierwszy raz urządzenie do rąk, wiedziałem że mam do czynienia ze świetnie spasowanymi komponentami. Chociaż pierwsze wrażenie było takie że obudowa została wykonana z aluminium, okazało się że materiałem tym jest wysokiej jakości tworzywo sztuczne. Konstrukcja jest wykonana bardzo porządnie.

637717

Gdy otworzymy laptopa, zauważymy że ekran spoczywa na srebrnym zawiasie, a pokrywa zbiega się ku niemu. Obudowa laptopa została wykonana z plastiku, pokrytego szczotkowaną fakturą. W środku, plastik okalający ekran i klawiaturę jest śliski i przyjemny dla dłoni. Panel roboczy został przemyślanie zaprojektowany gdyż oferuje dużo miejsca na nadgarstki. Niestety przy dłuższym użytkowaniu, powinniśmy zaopatrzyć się w szmatkę do przecierania odcisków palców które zbiera obudowa.

637719

W modelu tym zastosowano dużą ilość złącz multimedialnych i tak po prawej stronie możemy znaleźć gniazdo sieciowe, port HDMI, 2x USB 3.0 oraz złącze USB-C. Z lewej strony natomiast znajdziemy złącze blokady Kensington, miejsce na kabel zasilający, złącze USB 2.0, czytnik kart pamięci oraz gniazdo audio. Nie rozumiem czemu zastosowano port USB w standardzie 2.0, skoro nic nie stało na przeszkodzie by wszystkie oferowały wyższy standard. Być może producent chciał połasić się by użytkownik z lewej strony podpinał mysz lub dodatkowe akcesorium w postaci klawiatury.

637721

Zastosowana klawiatura w tym modelu, uzyskała opcjonalne podświetlenie w kolorze czerwonym. W każdym momencie możemy je wyłączyć by nie drenować dodatkowo baterii. Przyda nam się ta funkcja w przypadku korzystania z laptopa w ciemniejszych pomieszczeniach. Specjalnie dla graczy wyróżniono klawisze WASD czerwona obwódką. Przyciski na klawiaturze mimo że płaskie, są bardzo responsywne i zapewniają dobry skok. Pisanie na niej jest bardzo wygodne gdyż po kilku chwilach możemy to robić bezwzrokowo.

637723

Touchpad zainstalowano standardowo z lewej strony panelu roboczego. Wciśnięcie oboma palcami inicjuje prawy przycisk myszy, podobnie w przypadku kliknięcia na prawym dole płytki sensorycznej. Całość działa poprawnie i spełnia swoja rolę.

Specyfikacja techniczna

 • Model - Acer Aspire VX 15
 • System - Windows 10 Home 64x
 • Ekran - 15,6 cali, 1920 x 1080, IPS
 • Procesor - Intel Core i5-7300HQ (4 rdzenie, od 2.5 GHz do 3.5 GHz, 6MB cache)
 • RAM - 8 GB DDR4, 2133 MHz
 • Grafika - Intel HD Graphics 630 / NVIDIA GeForce GTX 1050
 • HDD - 1000 GB (Toshiba MQ01ABD100)
 • SSD - 240 GB (ADATA SP550NS38)
 • Akumulator - 4600 mAh
 • Wymiary - 39 x 27 x 3.2 cm
 • Waga - 2,5 kg

Wydajność a kultura pracy

Urządzenie to wyposażono w dwa dyski twarde. System operacyjny został domyślnie zainstalowany na dysku SSD a HDD robi za dodatkowy na dane lub oprogramowanie - wedle naszych upodobań. Dzięki temu że system oraz większość programów znajduje się na szybszym dysku, nie uświadczymy spadków wydajności podczas normalnej pracy, tym bardziej że podczas niej, korzystać będziemy domyślnie z energooszczędnej karty graficznej, Intel HD Graphics 630.

HDD vs SSD
HDD vs SSD

Po względem nagrzewania się laptopa w stresie, należy wspomnieć o wydajnym systemie chłodzenia. Odpowiada on za utrzymanie temperatury podzespołów oraz obudowy na niskim, akceptowalnym poziomie. Nie do końca jednak sprawdza się on w swojej roli, gdyż przy dłuższym użytkowaniu, środek klawiatury ma tendencję do nagrzewania się. Dzięki zastosowaniu podwójnego wentylatora z tyłu urządzenia, otrzymujemy optymalną wydajność nawet w przypadku dynamicznego grania na laptopie. Szum wytwarzany z wentylatorów jest słyszalny ale nie przeszkadza w pracy na urządzeniu.

Rozdziawiamy paszczę:)
Rozdziawiamy paszczę:)

Ekran w Aspire VX 15 wyposażono w przekątną 15,6 cala i rozdzielczości FullHD 1920 x 1080 pikseli. Wartość ta jest optymalną dla dużej większości graczy, więc idealnie wpisuje się w model gamingowy. Zastosowana matryca to matowy IPS o dobrym odwzorowaniu kolorów i z naprawdę dobrymi kątami widzenia.

Wydajność w grach

Chyba wielu czekało na ten nagłówek. Tak jak wcześniej wspomniałem Acer VX 15 korzysta z dwóch kart graficznych. Domyślnie jest to Intel, ale w grach automatycznie zostaje przełączony na GeForce. Dzięki zastosowaniu procesora Intel Core i5-7300 HQ o taktowaniu 2,5 GHz który możemy zwiększyć do 3,5 GHz w trybie Turbo, otrzymujemy szybki i wydajny układ. Za elementy multimedialne odpowiada karta graficzna GeForce 1050 z 4 GB pamięci GDDR5 uzupełniona 8 GB pamięci RAM, w zupełności wystarczającymi do płynnej rozgrywki.

Intel vs GeForce
Intel vs GeForce

Podczas testów zdecydowałem się na 24 godzinne obciążenie lapka przez program FurMark. Już po około 2 godzinach otrzymywałem bardzo zadowalające wyniki, a najlepsze miało dopiero nadejść. Ogólnie rzecz biorąc, przyjmując ustawienia: 1920x1080 (8x MSAA) otrzymałem wyniki na poziomie 2561 punktów (dla przykładu moja jednostka PC osiąga wynik 6187). Nie jest to wynik najwyższych lotów ale oferujący bezstresową grę na wysokich detalach, zahaczając czasami o ustawienia Ultra. Należy jednak pamiętać że to wciąż laptop a nie komputer stacjonarny.

637737

Ustawienia preferowane w najnowszych grach, należy dobrać wedle swoich upodobań, ale nie przekraczać magicznych "wysokich" wartości. Jeżeli skupimy się na ustawieniach ultra, możemy szybko zostać sprowadzeni na ziemię dzięki klatkarzowi na poziomie 14-19 fps'ów. Ogólnie wyniki w trakcie moich testów wypadły mniej więcej tak:

 1. Wiedźmin 3 - średnie ok. 45 kl/s, wysokie ok. 35 kl/s
 2. Doom (2016) - średnie ok. 58 kl/s, wysokie ok. 41 kl/s
 3. Assassin’s Creed Origins - średnie ok. 42 kl/s, wysokie ok. 28 kl/s
 4. GTA V - średnie ok. 48 kl/s, wysokie ok. 32 kl/s
 5. Wolfenstein 2 - średnie ok. 49 kl/s, wysokie ok. 36 kl/s
Kto jest na tyle szalony by grać na balkonie?
Kto jest na tyle szalony by grać na balkonie?

Trzeba jednak wziąć poprawkę na ustawienia wygładzania (FXAA i MSAA) w grach. Im niższe są ich wartości, tym więcej klatek powinniśmy uzyskać. Podczas testów miałem możliwość sprawdzenia w praktyce kilku dodatkowych tytułów w tym Battlefront 2, Battlefield 1, CS:GO oraz zaawansowane oprogramowanie ze stajni Adobe. W większości programów nie zaobserwowałem znaczących spadków wydajności a w przypadku gier - jakości. Biorąc pod uwagę iż nie jest to laptop dla graczy z najwyższej półki, nie ma mowy na ultra detale przy równoczesnym zachowaniu niesamowitej płynności.

Ah te multimedia

Pora co nieco napisać o samych multimediach. Praca głośników stereo stoi na dość wysokim poziomie. Grają one czysto nawet w przypadku ustawienia ich na pełną moc. Podczas zabawy, wiele razy miałem wrażenie zastosowania w urządzeniu dźwięku przestrzennego ale to zasługa technologii Acer TrueHarmonyTM i Dolby AudioTM Premium.

637744

Osoby zainteresowane streamingiem na żywo, liczyć mogą na wbudowana kamerkę 1.0 Mpix która w zupełności wystarczy nam do wideo rozmów oraz da możliwość nagrania wideo w rozdzielczości do 1280 x 720p w 30 kl/s. Możliwy jest wybór proporcji między 4:3 a 16:9. W urządzeniu zainstalowano również możliwość łączenia się po Bluetooth oraz WiFi. Działa ono sprawnie, nie spotkałem się z problemami podczas testów.

Mała ale wydajna bateria

Akumulator w urządzeniu starcza na około 4 do 5 godzin pracy, przy założeniu pracy biurowej, zmniejszeniu jasności do połowy oraz korzystaniu z trybu Offline. W przypadku maksymalnej wydajności spowodowanej uruchomieniem gry, wartości te drastycznie maleją. Najlepszym wynikiem który udało mi się uzyskać przy najwyższym wykorzystaniu urządzenia, były 3 godziny. Jak na laptopa postawionego na rozgrywkę nie jest to wynik świetny ale akceptowalny. Biorąc pod uwagę zainstalowane komponenty, jasność ekranu oraz wysoką wydajność taki wynik należy chwalić.

637748

W przypadku trybu maksymalnego oszczędzania energii i sporadycznego korzystania z urządzenia, możemy uzyskać świetne wyniki pracy na baterii, dochodzące nawet do 12 godzin! O ile rzecz jasna znajdzie się gracz który będzie w takim celu użytkował ten model :/

Niektórzy grać nie mogą :(
Niektórzy grać nie mogą :(

Podsumowanie

Mam nieco mieszane odczucia związane z testami laptopa Acer Aspire VX 15. Z jednej strony model ten charakteryzuje się wysokiej jakości komponentami ale z drugiej ... spodziewałem się nieco wyższej wydajności. Przy rozdzielczości FullHD otrzymujemy możliwość uruchomienia każdej nowej gry na wysokich ustawieniach graficznych i klatkarzu mieszczącego się w granicach 30 kl/s. Dla mnie jest to wynik dobry, ale tylko dlatego że na co dzień pracuję na wysokiej jakości sprzęcie PC. Na chwilę obecną model ten można zakupić za około 3600 zł co jest kwotą co najmniej okazyjną, choć osobiście wolałbym dołożyć parę stówek i zakupić wersję z i7 oraz kartą graficzną opatrzoną wersją Ti w której to otrzymujemy zwiększoną bazową wydajność na poziomie 25-35%. Z drugiej strony za tę cenę otrzymujemy sprzęt oferujący wiele możliwości, w tym granie w nowe tytuły na wysokich ustawieniach graficznych.

SprzętGryHobby
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)