Blog (62)
Komentarze (4.3k)
Recenzje (0)
@przemo_liPani Rymsza, wirusy na Androida to fikcja

Pani Rymsza, wirusy na Androida to fikcja

13.12.2011 19:12

Jeszcze dzisiaj członkini redakcji DobreProgramy, Anna Rymsza, uważała, że wirusy na Androida istnieją, i że to tylko Pan DiBona wypisuje nieprawdziwe tezy. Jednak to twierdzenie nie zgadza się z rzeczywistością, w której wirusy (tak wirusy, a nie robaki czy trojany) nie są się w stanie rozprzestrzeniać pod nosem Google w Android Markecie.

Jak pisze w następnych akapitach w ciągu minionego tygodnia firma Lookout Mobile Security wykryła 22* złośliwe aplikacje. Poszywały się one w mini-aplikacje do pobierania tapet ze słynnych filmów, lub całych gier (np. Need For Speed). Aplikacje te Lookout i inne firmy zgłosiły firmie Google, która zdjęła je z Marketu.

Oczywiście zorientowany użytkownik zauważy, że coś tu brzydko pachnie. W całym tekście Pani Rymsza, opisuje "złośliwe oprogramowanie", "szkodliwe programy", czyli ogólniej niż same wirusy o których pisał Pan DiBona, ale mało kto uważnie ten tekst przegląda. Uwagę przykuwa również insynuacja jakoby Pan DiBona posiada "podziwu godną wiarę w utopię i idealne systemy otwartoźródłowe", "czy widzi szeroko zakrojony spisek firm produkujących oprogramowanie zabezpieczające". Co ciekawe nie poprzestaje na atakach na obecną publikacją Pana DiBona, ale również sugeruje iż w następnych publikacjach Pan DiBona oskarży wspomnianą firmę o zmyślanie.

Najzabawniejsze jest, że Pani Rymsza dokładnie wie, że Pan DiBona nie pisał o wspomnianych złośliwych aplikacjach. Sam zaznacza "może nie dokładnie takie, jakie opisał DiBona, ale jednak". Co więcej firma, którą przytacza Pani Rymsza również nie widzi zagrożenia wirusami! W swoim raporcie wymienia robaki, aplikacje zbierające poufne dane bez wiedzy i zgody użytkownika, dziurawe aplikacje, oraz aplikacje zbierające poufne dane (za zgodą użytkownika).

Nie jest jednak zabawne szarganie imienia Pana DiBona tylko dla tego, że Pani Rymsza, potrzebuje czegoś szokującego w swoim felietonie.

* W źródle (którego Pani Rymsza nie podaje) pisze o powiadomieniu Google o 9 aplikacjach oraz o 13 nowych wykrytych w tym tygodniu, ale przyjmijmy, że możemy założyć, że 9 też została wykryta w tym tygodniu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)