Blog (359)
Komentarze (10k)
Recenzje (37)

Jak prawidłowo skonfigurować dysk SSD pod Linuxa???

@Shaki81Jak prawidłowo skonfigurować dysk SSD pod Linuxa???11.11.2011 15:58

W końcu kupiłem dysk SSD :)

Kilka dni zostałem właścicielem nowego dysku Kingston SSDNow V100 i postanowiłem go zainstalować w moim netbooku. Z początku miałem go zainstalować do "dużego laptopa", ale że ostatnio mało z niego korzystam, zrezygnowałem więc.

W pudełku oprócz samego dysku samego dysku był rewelacyjny program do klonowania dysku. Wytestowałem go i klonowanie poszło bez problemów. Do tego w zestawie była obudowa do "zrobienia" z tego dysku przenośnego urządzenia. Ciekawy pomysł. Z drugiej jednak strony bez tych dodatków dysk mógłby być tańszy. Cena jego wyniosła mnie 350 zł, wydaje się, że ceny dysków w końcu mają ceny przystępne dla "zwykłego" Kowalskiego.

Dodatkowo zainstalowałem drugą kość pamięci ram (mam teraz 2 GB) Teraz moja konfiguracja sprzętowa netbooka wygląda następująco:

Laptop: Acer Aspire One Pamięć ram: DDR3 2 GB Procesor: Intel Atom 1 Ghz (1 rdzeniowy bez HT) Dysk twardy Kingston SSD 64 GB Karta graficzna zintegrowana

Linux na SSD - czy to możliwe i czy ma to sens?

Jako, że dopiero od niedawna poznaje Linuxa postanowiłem zainstalować go na moim netbooku i spróbować używać go do normalnej tzn. codziennej pracy. Zainstalowałem więc owy dysk SSD, a na nim Ubuntu 11.04. Po zainstalowaniu zaktualizowałem go do wersji 11.10. Zainstalowałem programy, które mi są potrzebne do pracy. Dość szybko znalazłem zamienniki spod Windowsa. Do tego po zainstalowaniu Linuxa bateria zaczęła trzymać prawie pół godziny dłużej.

Zaawansowani użytkownicy Linuxa pomocy!!!

No i tutaj pojawia się moje pytanie jak skonfigurować prawidłowo Linuxa do pracy z dyskiem SSD? Przeszukałem Internet i co strona to co innego pisze. Chciałbym zapytać zaawansowanych użytkowników co i jak powinienem skonfigurować? Zwłaszcza, że w tym tygodniu djfoxer opublikował co i jak zrobić dla Windowsa, a dla linuxa nic nie chciał powiedzieć:).

W sumie to nie wiem czy powinienem umieszczać ten wpis na blogu czy na forum, ale niech będzie , że zostanie tutaj. Czekam na wasze rady. Dzięki

Spis treści całości mojego blogowania znajduje się tutaj.

Sprzęt
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)