Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Przydatne rozszerzenia do Opery

Część czytelników DP przegląda internet Operą (która oczywiście jest dużo lepsza od innych przeglądarek i w ogóle powinna być używana przez każdego, a pozostałe to nic nie warte śmieci, które nawet strony głównej gógla nie potrafią otworzyć ;p). Wielu jej użytkowników pewnie ma swoje ulubione rozszerzenia. Jednak z własnego doświadczenia wiem, że często można przeoczyć dodatek lepszy lub dający więcej funkcji od tego, którego aktualnie używamy.

W tym wpisie mam zamiar się z wami podzielić rozszerzeniami, których sam aktualnie używam i które uważam za najlepszy wybór do danych zadań.

reklama

Nazwy dodatków są linkami do pobrania.

ExtendTube

Jest do rozszerzenie dające pełną kontrolę nad wyglądem i funkcjonalnością znanego chyba wszystkim darmowego serwisu video, YouTube. Umożliwia ono wyłączenie wyświetlania komentarzy, opisów do filmów (z czego sam korzystam, ponieważ mam problem z zaznaczaniem tekstu przy długim opisie filmu) , propozycji, przycisku subskrybcji, reklam- dosłownie każdego możliwego elementu strony (możliwe jest także przywrócenie wszystkich elementów (lub ich ponowne schowanie) jednym przyciskiem). Można nim także ustawić domyślne opcje odtwarzania oraz jakości pobieranego video). Rozszerzenie dodaje także funkcje pobierania filmów, z której akurat nie korzystam, więc nie wiem, jaka jest jakość jej działania. Do takich celów polecam raczej Freemake Video Converter.

YouTube Ratings Previewer

Bardzo prosty dodatek jednakże od czasu którejś aktualizacji JuTuba niezwykle przydatny dla użytkownika tego portalu. Dodaje od przy krótkim opisie filmu w wynikach wyszukiwania podpowiedziach oraz playlistach pasek (lub liczby- jak kto woli) z aktualną oceną filmu, co pozwala uniknąć włączenia jakiegoś nic nie wartego chłamu, dzięki czemu oszczędza nasz cenny czas ;)

I jak by co, dobrze wiem, że ExtendTube ma taką samą funkcję, jednak od pasek ten umieszcza nad obrazkiem, a nie wraz z resztą informacji, przez co jest moim zdaniem mniej czytelny (poprawcie mnie, jeżeli da się to zmienić ;)

Hyper Translate

Kiedyś w zamierzchłych czasach, jako osoba nie mówiąca biegle po angielsku do tłumaczenia poszczególnych słów na język polski miałem zawsze otwartą kartę z google translate. Jednak na szczęście epokę internetowego średniowiecza mam już za sobą i używam Hyper Translate ;)

To małe, proste rozszerzenie umożliwia natychmiastowe przetłumaczenie zaznaczonego tekstu na stronie z dowolnego języka na inny dowolny język za pomocą google translate i wyświetlenie WYNIKÓW w dymku na otwartej stronie. Nie pojedynczego słowa, ale każdego synonimu, tak jak na stronie samego tłumacza gógle.
(Dzięki Saskatchewan )
Dodatek ten pozwala także na samodzielne wpisywanie tekstu- w tym celu należy wcisnąć i przytrzymać klawisz odpowiedzialny za tłumaczenie a następnie wcisnąć prawy przycisk myszy na stronie. (W ten sam sposób zamykamy okienko).
Domyślnie należy zaznaczyć tekst do przetłumaczenia a następnie kliknąć ustawiony klawisz, jednak jest jeszcze szybszy sposób poprzez ustawienie tłumaczenia na podwójne kliknięcie lewym przyciskiem myszy (wtedy zaznacza słowo i je tłumaczy). Aby stosować ten sposób należy wyłączyć okno dialogowe, które od bodajże od 9 wersji Opery się pojawia po podwójnym kliknięciu. W tym celu trzeba wpisać w pasek adresu "opera:config", następnie wyszukać opcje "Automatic Select Menu" (dla mało spostrzegawczych, takich jak ja- na górze okna jest opcja szukania ;p) i ją odznaczyć.

Translator

Jak sama nazwa wskazuje dodatek także służy do tłumaczenia, jednak w tym przypadku umożliwia on samodzielne wpisywanie tekstu, tak jak na stronie gógla, którą się posługuje, z tym że bez konieczności przełączania się między kartami- wystarczy kliknąć w specjalny przycisk domyślnie umieszczony po prawej stronie okna na wysokości paska adresu.

Weather Forecast

Rozszerzenie to dodaje (domyślnie) na prawo od paska adresu ikonkę, po której kliknięciu wyświetla się nam aktualna pogoda oraz prognoza na noc i następny dzień (dla wcześniej zdefiniowanego obszaru). Korzysta ono z serwisu Yahoo! i moich obserwacji, jako mieszkańca wsi zwanej Warszawą działa ono w miarę dobrze.
Jednak osobom zainteresowanym bardzo dokładną i prawie w 100% pewną prognozą pogody mogę polecić stronę meteo.pl.

ImgTip

Jest to prosty dodatek, który po najechaniu na jakiś obrazek (lub link prowadzący bezpośrednio do niego) wyświetla go w pełnych rozmiarach w formie dymka. Nie jest to może funkcja tak potrzebna, jak inne wyżej wymienione, jednak znalazła swoje zastosowanie u czytelnika serwisu EQD (link tylko dla odważnych oraz podobnie świrniętych, co MaxDamage ;)

Swego czasu posiadałem jeszcze jakiegoś AddBlocka, jednak po formacie dysku nie instalowałem go ponownie, ponieważ wyświetlanie się jakiś reklam z boku strony nigdy mi bardzo nie przeszkadzało, a moje 20 mb/s internetu jest w stanie udźwignąć ten dodatkowy ciężar ;] (jeżeli addblocki blokują tylko wyświetlanie, a nie pobieranie reklam, to prosiłbym o poprawienie mnie w komentarzu ;)

Google Mail Notifier

Z wielkimi podziękowaniami dla freeq52 ;)

To rozszerzenie automatycznie sprawdza, czy nie otrzymaliśmy żadnej nowej wiadomości na konto gmail, na które jesteśmy aktualnie zalogowani (co ma sens tylko przy pozostawionej opcji zapamiętywanie logowania ;p) Informację otrzymujemy poprzez komunikat dźwiękowy (opcję można wyłączyć). Ponad to daje on nam możliwość bardzo szybkiego otwarcia w nowej karcie okna z nową wiadomością, okna głównego oraz okna tworzenia wiadomości (dwie ostatnie funkcje niestety nie działają przy multilogowaniu :(

Zakończenie

Ech, w końcu ;p
Był to mój pierwszy wpis na jakimkolwiek blogu, jednak starałem się zachować jakąś spójność w tekście używać synonimów i nie lać wody, jednak każdą konstruktywną krytykę przyjmę z zadowoleniem, że komukolwiek chciało się czytać moje wypociny i postaram się ją uwzględnić w przyszłości ;)

Nie jestem też jakimś znawcą od czegokolwiek, tylko raczej prostym licealistą, który ma czas, chęci i umie korzystać z gógla, żeby wyszukiwać jak najlepsze (czyt. najprostsze i najskuteczniejsze ;p) rozwiązania różnych problemów związanych z korzystaniem z komputera. Nie jestem pewien, czy kogokolwiek tutaj interesowałaby taka gadka w sumie o niczym, jednak jeżeli znajdzie się chociaż jedna taka osoba, to mogę od czasu do czasu pisać artykuły o bzdurach, które wszyscy wiedzą ;)

Dziękuję za uwagę i życzę miłego dnia (lub nocy ;)

AdrianSasquatch 

windows internet porady
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze