Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Przydatne rozszerzenia do Opery

Część czytelników DP przegląda internet Operą (która oczywiście jest dużo lepsza od innych przeglądarek i w ogóle powinna być używana przez każdego, a pozostałe to nic nie warte śmieci, które nawet strony głównej gógla nie potrafią otworzyć ;p). Wielu jej użytkowników pewnie ma swoje ulubione rozszerzenia. Jednak z własnego doświadczenia wiem, że często można przeoczyć dodatek lepszy lub dający więcej funkcji od tego, którego aktualnie używamy.

W tym wpisie mam zamiar się z wami podzielić rozszerzeniami, których sam aktualnie używam i które uważam za najlepszy wybór do danych zadań.

Nazwy dodatków są linkami do pobrania.

ExtendTube

Jest do rozszerzenie dające pełną kontrolę nad wyglądem i funkcjonalnością znanego chyba wszystkim darmowego serwisu video, YouTube. Umożliwia ono wyłączenie wyświetlania komentarzy, opisów do filmów (z czego sam korzystam, ponieważ mam problem z zaznaczaniem tekstu przy długim opisie filmu) , propozycji, przycisku subskrybcji, reklam- dosłownie każdego możliwego elementu strony (możliwe jest także przywrócenie wszystkich elementów (lub ich ponowne schowanie) jednym przyciskiem). Można nim także ustawić domyślne opcje odtwarzania oraz jakości pobieranego video). Rozszerzenie dodaje także funkcje pobierania filmów, z której akurat nie korzystam, więc nie wiem, jaka jest jakość jej działania. Do takich celów polecam raczej Freemake Video Converter.

YouTube Ratings Previewer

Bardzo prosty dodatek jednakże od czasu którejś aktualizacji JuTuba niezwykle przydatny dla użytkownika tego portalu. Dodaje od przy krótkim opisie filmu w wynikach wyszukiwania podpowiedziach oraz playlistach pasek (lub liczby- jak kto woli) z aktualną oceną filmu, co pozwala uniknąć włączenia jakiegoś nic nie wartego chłamu, dzięki czemu oszczędza nasz cenny czas ;)

I jak by co, dobrze wiem, że ExtendTube ma taką samą funkcję, jednak od pasek ten umieszcza nad obrazkiem, a nie wraz z resztą informacji, przez co jest moim zdaniem mniej czytelny (poprawcie mnie, jeżeli da się to zmienić ;)

Hyper Translate

Kiedyś w zamierzchłych czasach, jako osoba nie mówiąca biegle po angielsku do tłumaczenia poszczególnych słów na język polski miałem zawsze otwartą kartę z google translate. Jednak na szczęście epokę internetowego średniowiecza mam już za sobą i używam Hyper Translate ;)

To małe, proste rozszerzenie umożliwia natychmiastowe przetłumaczenie zaznaczonego tekstu na stronie z dowolnego języka na inny dowolny język za pomocą google translate i wyświetlenie WYNIKÓW w dymku na otwartej stronie. Nie pojedynczego słowa, ale każdego synonimu, tak jak na stronie samego tłumacza gógle.
(Dzięki Saskatchewan)
Dodatek ten pozwala także na samodzielne wpisywanie tekstu- w tym celu należy wcisnąć i przytrzymać klawisz odpowiedzialny za tłumaczenie a następnie wcisnąć prawy przycisk myszy na stronie. (W ten sam sposób zamykamy okienko).
Domyślnie należy zaznaczyć tekst do przetłumaczenia a następnie kliknąć ustawiony klawisz, jednak jest jeszcze szybszy sposób poprzez ustawienie tłumaczenia na podwójne kliknięcie lewym przyciskiem myszy (wtedy zaznacza słowo i je tłumaczy). Aby stosować ten sposób należy wyłączyć okno dialogowe, które od bodajże od 9 wersji Opery się pojawia po podwójnym kliknięciu. W tym celu trzeba wpisać w pasek adresu "opera:config", następnie wyszukać opcje "Automatic Select Menu" (dla mało spostrzegawczych, takich jak ja- na górze okna jest opcja szukania ;p) i ją odznaczyć.

Translator

Jak sama nazwa wskazuje dodatek także służy do tłumaczenia, jednak w tym przypadku umożliwia on samodzielne wpisywanie tekstu, tak jak na stronie gógla, którą się posługuje, z tym że bez konieczności przełączania się między kartami- wystarczy kliknąć w specjalny przycisk domyślnie umieszczony po prawej stronie okna na wysokości paska adresu.

Weather Forecast

Rozszerzenie to dodaje (domyślnie) na prawo od paska adresu ikonkę, po której kliknięciu wyświetla się nam aktualna pogoda oraz prognoza na noc i następny dzień (dla wcześniej zdefiniowanego obszaru). Korzysta ono z serwisu Yahoo! i moich obserwacji, jako mieszkańca wsi zwanej Warszawą działa ono w miarę dobrze.
Jednak osobom zainteresowanym bardzo dokładną i prawie w 100% pewną prognozą pogody mogę polecić stronę meteo.pl.

ImgTip

Jest to prosty dodatek, który po najechaniu na jakiś obrazek (lub link prowadzący bezpośrednio do niego) wyświetla go w pełnych rozmiarach w formie dymka. Nie jest to może funkcja tak potrzebna, jak inne wyżej wymienione, jednak znalazła swoje zastosowanie u czytelnika serwisu EQD (link tylko dla odważnych oraz podobnie świrniętych, co MaxDamage ;)

Swego czasu posiadałem jeszcze jakiegoś AddBlocka, jednak po formacie dysku nie instalowałem go ponownie, ponieważ wyświetlanie się jakiś reklam z boku strony nigdy mi bardzo nie przeszkadzało, a moje 20 mb/s internetu jest w stanie udźwignąć ten dodatkowy ciężar ;] (jeżeli addblocki blokują tylko wyświetlanie, a nie pobieranie reklam, to prosiłbym o poprawienie mnie w komentarzu ;)

Google Mail Notifier

Z wielkimi podziękowaniami dla freeq52 ;)

To rozszerzenie automatycznie sprawdza, czy nie otrzymaliśmy żadnej nowej wiadomości na konto gmail, na które jesteśmy aktualnie zalogowani (co ma sens tylko przy pozostawionej opcji zapamiętywanie logowania ;p) Informację otrzymujemy poprzez komunikat dźwiękowy (opcję można wyłączyć). Ponad to daje on nam możliwość bardzo szybkiego otwarcia w nowej karcie okna z nową wiadomością, okna głównego oraz okna tworzenia wiadomości (dwie ostatnie funkcje niestety nie działają przy multilogowaniu :(

Zakończenie

Ech, w końcu ;p
Był to mój pierwszy wpis na jakimkolwiek blogu, jednak starałem się zachować jakąś spójność w tekście używać synonimów i nie lać wody, jednak każdą konstruktywną krytykę przyjmę z zadowoleniem, że komukolwiek chciało się czytać moje wypociny i postaram się ją uwzględnić w przyszłości ;)

Nie jestem też jakimś znawcą od czegokolwiek, tylko raczej prostym licealistą, który ma czas, chęci i umie korzystać z gógla, żeby wyszukiwać jak najlepsze (czyt. najprostsze i najskuteczniejsze ;p) rozwiązania różnych problemów związanych z korzystaniem z komputera. Nie jestem pewien, czy kogokolwiek tutaj interesowałaby taka gadka w sumie o niczym, jednak jeżeli znajdzie się chociaż jedna taka osoba, to mogę od czasu do czasu pisać artykuły o bzdurach, które wszyscy wiedzą ;)

Dziękuję za uwagę i życzę miłego dnia (lub nocy ;)

AdrianSasquatch 

windows internet porady

Komentarze

0 nowych
arekman5   9 #1 18.06.2012 21:13

Powiem szczerze że po prostu nie lubię przeglądać galerii rozszerzeń i zaglądam tam tylko jeśli potrzebuję coś konkretnego na teraz. Dlatego lubię jak ludzie za mnie odławiają przydatne rozszerzenia/aplikacje. Dlatego popieram tego typu wpisy! :D

freeq52   8 #2 18.06.2012 22:00

ExtendTube używam, YT Ratings i Weather mi niepotrzebne, zamiast Hyper Translate wolę In-place translator (tłumaczy również cale frazy), zamiast ImgTip mam Imagusa, do tego Google Docs Viewer oraz Gmail Checker (przerzuciłem się z klienta poczty, którego używałem wcześniej, ale miałem jakieś problemy, nie wiem czy naprawili to w 12, potem zobaczę).
Ogólnie rozszerzeń jest już sporo, może nie tak dużo jak w Firefoksie czy Chrome, ale wystarczająco aby każdy znalazł coś dla siebie :)

AdrianSasquatch   9 #3 18.06.2012 22:19

@freeq52
Kiedyś też używałem in-place translator, ale miał on problemy z wieloma słowami ( np. emerald albo lie), a hyper translate jak dotąd poradził sobie ze wszystkim, co mu podsunąłem, poza tym jego użycie jest moim zdaniem dużo szybsze i wygodniejsze, dlatego się na niego przerzuciłem i tobie radzę przynajmniej go przetestować ;) (ale do niczego nie zmuszam)

PS: Po opublikowaniu tego komentarza zaczął on tłumaczyć "lie", jako "leżeć", jednak to dalej pozostawia wiele do życzenia w stosunku do hyper translatora, który poza tym jednym znaczeniem wyświetlał masę innych ;)

PS2: Właśnie (trochę na przekór, trochę, bo mi się bardziej spodobał) ściągnąłem Google Mail Notifier. Przede wszystkim jest po polsku, poza tym ma wyszczególnione opcje multilogowania, z którego korzystam.

PS3: Wielkie dzięki za uświadomienie mi, z jak przydatnego rozszerzenia nie korzystałem, szkoda tylko, że w Google Mail Notifier nie działa otwieranie gmaila w nowej karcie i okna tworzenia wiadomości, gdy jest się zalogowanym na więcej, niż jedno konto :(

Autor edytował komentarz.
Łukash   10 #4 19.06.2012 00:45

Mi do YT nie potrzeba nic więcej oprócz ExtendTube ,bardzo powerny dodatek ,oprócz wymienionych wyżej ,rozszerzenie posiada mnóstwo innych opcji np : wyszukiwanie i pokazanie tekstu utworu , można dodać przycisk do zapętlania, od - do i całego video, przycisk do "wyciągania" playera ze stronki na pierwszy plan + przyciemnione tło ,odtwarzania filmików z miniaturek, bez konieczności opuszczania bieżącej stronki z filmikiem ,blokada autostartu ,odtwarzanie video tylko w aktywnej karcie, "przewijanie" reklam ,i jeszcze całe mnóstwo innych .Co do jakości pobierania - jest to po prostu normalne pobieranie plików z serwerów YT :D wszystko jest OK ;)

Autor edytował komentarz.
Saskatchewan   8 #5 20.06.2012 11:25

W HyperTranslate też jest opcja tłumaczenia własnego tekstu! Wystarczy przytrzymać klawisz używany do tłumaczenia i kliknąć prawym przyciskiem myszy na stronie.

Jeśli chodzi o wyłączenie pokazywania menu kontekstowego po dwukliku, to można to też wyłączyć przez Preferencje > Zaawansowane > Paski narzędzi (żeby ci co nie używają Opery nie pomyśleli sobie, że do wyłączenia takiej bzdury trzeba się uciekać do opera:config ;-)).

  #6 20.06.2012 14:46

Można również odtwarzać materiały z YouTube w vlc lub smplayerze
http://my.opera.com/bankok89/blog/2012/04/18/odtwarzanie-materia
ps. przyciski działają wyłącznie na linusie.

  #7 20.06.2012 15:44

Zabrakło mi przedstawienia działania poszczególnych wtyczek za pomocą screenów.

Sam polecam rozszerzenie Linkify, które zamienia wszelkie adresy http:// na klikalne. Przydatne, gdy buszujemy gdzieś po forach gdzie wymaga się kodowania adresów internetowych tym samym blokując ich odnośnik.

AdrianSasquatch   9 #8 20.06.2012 17:07

@Saskatchewan
Wielkie dzięki za info ;)

@czytelnik92
W następnych wpisach będę używał screenów, po prostu teraz nie wiedziałem, jak je dodawać.
Co do twojego dodatku, to mi on osobiście raczej do niczego nie jest potrzebny, ale dzięki za info, może komuś się przyda ;)

mati75   7 #9 20.06.2012 17:50

Ja bym zaczął od AdBlocka, nie zwykle przydatny plugin.

jajecpl   10 #10 20.06.2012 18:02

No i Ghostery, też niezwykle przydatny plugin :)

AdrianSasquatch   9 #11 20.06.2012 21:08

@mati75
Napisałem, dlaczego nie było AdBlocka, a nie powinno się tworzyć wpisu o czymś, z czego się samemu nie korzysta i nie ma się o tym zielonego pojęcia ;)

@jajacpl
Nie używam Ghostery, wystarczy mi, że ustawiłem blokowanie wszystkich ciasteczek, poza tymi, na które zezwalam (Fejsbuka odrzucam, z czego jest bardzo niezadowolony mój kolega, który nie może się u mnie zalogować z Opery ;p)

PS: Jezusie Świebodziński! Mój wpis na stronie głównej DP? Nieskładne, przydługie i nudnawe wypociny takiego szarego beztalencia? Wielkie dzięki, nawet sobie nie wyobrażacie, jak uszczęśliwiliście właśnie małego chłopca :))

Łukash   10 #12 20.06.2012 21:39

Ghostery ma trochę inną funkcje jak blokowanie ciasteczek ,które można ustawić na akceptowanie tylko z odwiedzanych witryn i usuwanie nowych podczas zamykania ,co da podobny efekt do wyłączenia a nie utrudni poruszania się po sieci. Ghostery przeważnie blokuje skrypty/serwery monitorujące aktywność ,zbierające statystyki, reklamy, piksele śledzące, widżety i inny chłam :D

Autor edytował komentarz.
mati75   7 #13 24.06.2012 20:43

@AdrianSasquatch
To jest najbardziej podstawowe rozszerzenie do przeglądarek, bez tego to już internetu nie da się przeglądać.

AdrianSasquatch   9 #14 25.06.2012 08:53

@mati75
To nie wiem, na jakie ty strony wchodzisz, że się nie da przeglądać. Naprawdę Ci tak bardzo przeszkadza te dodatkowe kilkadziesiąt pikseli reklamy, Na dodatek umieszczone gdzieś z boku tak, żeby nie rzucało się tak bardzo w oczy? A co do wyskakujących okien zasłaniających całą stronę, to nie spotkałem się z nimi od dobrych paru tygodni.
Jedyne, co mnie trapi, to czemu te reklamy są tak szokująco nieużyteczne. Jedyna, którą się kiedykolwiek zainteresowałem, to z serwisu Komputronik.pl

  #15 21.08.2012 16:55

Gratuluje dostania się po raz pierwszy na główną!!!