Aktualizacja SUSE Linux Enterprise

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Novell wydała pierwszy Service Pack dla dziesiątej wersji systemów SUSE Linux Enterprise Server i Desktop. Jednocześnie opublikowano zestaw sterowników do systemów wirtualizowanych za pomocą Xen.

Zestaw sterowników o nazwie SUSE Linux Enterprise Virtual Machine Driver Pack pozwala niezmodyfikowanym systemom z rodzin Windows i Linux na działanie w środowisku Xen z wydajnością bliską natywnym rozwiązaniom. Niestety, aby osiągnąć taką wydajność konieczne jest posiadanie komputera z technologią Intel VT lub AMD-V. Co ciekawe, Xen pozwala na uruchamianie systemu Windows Vista.

Pierwszy Service Pack wprowadza do SUSE między innymi obsługę systemów magazynowania danych o wysokiej dostępności i nowych procesorów, między innymi czterordzeniowych Intel Xeon i AMD Opteron. Dużo uwagi poświęcono bezpieczeństwu, możliwe jest szyfrowanie katalogu domowego i całych partycji, a administratorzy mają do dyspozycji Sabayon - nowe narzędzie do precyzyjnego zarządzania uprawnieniami użytkowników.

Użytkowników zainteresuje z pewnością nowe menu dla środowiska GNOME, nowa, wydajniejsza wersja silnika Compiz i specjalna wersja pakietu biurowego OpenOffice 2.1 z obsługą makr Visual Basic, fontami firmy AGFA i obsługą formatu OpenXML (aktualnie tylko dokumenty Worda, obsługa innych plików będzie dodana w późniejszym okresie).

SUSE Linux Enterprise Desktop posiada teraz lepszą obsługę współdzielenia plików w sieci Microsoft i domeny Active Directory. Service Pack 1 dodaje także obsługę autoryzacji Active Directory w trybie offline i wiele innych drobnych udogodnień i poprawek.

Service Pack 1 dla SUSE Linux Enterprise dostępny jest dla zarejestrowanych użytkowników systemu, więcej informacji na stronach firmy Novell.

© dobreprogramy

Komentarze