Google Chrome 88: aktualizacja naprawia krytyczną lukę bezpieczeństwa

Strona głównaGoogle Chrome 88: aktualizacja naprawia krytyczną lukę bezpieczeństwa
05.02.2021 17:13
Chrome 88 rozwiązuje poważny problem, fot. dobreprogramy.pl/Oskar Ziomek
Chrome 88 rozwiązuje poważny problem, fot. dobreprogramy.pl/Oskar Ziomek

Niedawno ukazała się najnowsza wersja Google Chrome 88.04324.150, o czym już pisaliśmy. Okazuje się jednak, że uaktualnienie jest naprawdę istotne, gdyż naprawia ważny krytyczny błąd, który narażał nasze komputery na niebezpieczeństwo z zewnątrz.

bEJqUoLF

Jak wykazał badacz zabezpieczeń Mattias Buelens, w silniku przeglądarki (konkretniej w komponencie V8 odpowiadającym za JavaScript) znajdowała się podatność umożliwiająca atakującym zdalne wykonywanie kodu na komputerze ofiary.

Tego typu ingerencja pozwala hakerom na przejęcie kontroli nad komputerem i umieszczenie złośliwego oprogramowania, którym można np. wykraść dane osobowe, loginy i hasła itp.

Luka dotycząca komponentu V8 w przeglądarce była aktywnie wykorzystywana przez grupę hakerów z Korei Północnej, ZINC. Dane o ich poczynaniach ujawnił 28 stycznia 2021 r. Microsoft.

Google nie ujawniło, jak działa mechanizm ataku, ale zapewniło, że usunęło możliwość go zastosowania. Firma ma zamiar podać szczegóły dopiero wtedy, gdy większość użytkowników zastosuje aktualizację.

bEJqUoLH

Aktualizacja przeglądarki Chrome powinna mieć miejsce automatycznie. Aby jednak się upewnić, że dysponujemy wersją 88, należy wybrać w prawym górnym rogu ikonkę trzech kropek, następnie kliknąć w zakładkę Pomoc -> Google Chrome - Informacje.

Jeśli widnieje tam oznaczenie 88.04324.150 - możemy spać spokojnie. Jeśli nie, opcja ręcznej aktualizacji powinna pojawić się w menu po kliknięciu ikonki trzech pionowych kropek.

[frame]Przeglądarkę Google Chrome na Windowsa, macOS-a, Androida oraz iOS-a można znaleźć w naszym katalogu oprogramowania.[/frame]

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEJqUoMD