Apple patentuje modyfikowanie parametrów pracy urządzeń na podstawie ich wieku

Strona główna Aktualności

O autorze

Wiele patentów przyznawanych w branży mobilnej jest trywialnych i niepoważnych, ale nie oznacza to, że era innowacji już się zakończyła – wciąż zdarzają się wśród nich pomysły na bardzo ciekawe techniki. Jedną z takich perełek jest przyznany w tym tygodniu Apple patent nr 8 671 170, dotyczący modyfikowania parametrów operacyjnych urządzeń na podstawie ich wieku.

Pomysł wziął się ze spostrzeżenia, że warunki środowiskowe mają duży wpływ na stan elektroniki. Czas pracy, temperatura, wilgotność, napięcie zasilania – to wszystko może wpłynąć na funkcjonowanie układów scalonych. Jak piszą autorzy wniosku patentowego, zmiana napięcia progowego w jednym lub więcej tranzystorów może w konsekwencji prowadzić od konieczności zmiany napięcia zasilającego dostarczanego do układu scalonego (…) koniecznego dla jego poprawnego działania.

W 2012 roku Apple uzyskało patent na obwód do wykrywania wieku obwodów elektronicznych (ADC), pozwalający określić poziom ich zużycia. Nowy patent obejmuje praktyczne zastosowanie tego pomysłu do gromadzenia informacji o stanie całego urządzenia i przekazywania ich przez sieci bezprzewodowe do producenta, który na tej podstawie mógłby modyfikować parametry działania sprzętu, celem wydłużenia jego życia czy zapewnienia bardziej niezawodnego, stabilnego działania.

Oprócz danych z ADC, Apple chciałoby w ten sposób gromadzić informacje o stanie baterii (liczbie cykli ładowania/rozładowania, poziomie dostarczanego napięcia), informacji z odbiornika GPS (np. średniej wysokości nad poziomem morza), danych o temperaturze otoczenia, a nawet traktowaniu telefonu przez użytkownika (akcelerometr miałby informować, czy urządzeniem rzucano czy mocno potrząsano).

W połączeniu z danymi o lokalizacji, wieku i płci właścicieli, Cupertino byłoby na podstawie danych o zużyciu sprzętu przygotowywać i wprowadzać modyfikacje parametrów pracy pod kątem potrzeb danych grup klientów. Tempo starzenia się sprzętu nie jest bowiem jednorodne, a oczekiwania mogą się różnić: są użytkownicy, dla których od wydajności sprzętu mogłaby być ważniejsza np. jego długowieczność.

Zapewne pomysł wzbudzi wiele obaw związanych z ochroną prywatności, czy ewentualnym wymuszaniem postarzania sprzętu, ale warto pamiętać, że w tych kwestiach Apple zachowuje się wobec klientów nadspodziewanie dobrze. W przeciwieństwie do Google'a nie jest firmą utrzymującą się ze sprzedaży powierzchni reklamowej, a swoim urządzeniom zapewnia znacznie dłuższy czas życia i wsparcia, niż konkurencja – ostatnia aktualizacja iOS-a 7.1 działa nawet na iPhone'ach 4 z 2010 roku, podczas gdy wielu producentów słuchawek z Androidem potrafi zapomnieć o wsparciu już po kilkunastu miesiącach.

© dobreprogramy

Komentarze