Awaria multipleksera TVP jako „hybrydowy zamach stanu” – sprawę zbada ABW?

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Pomimo Twittera i Facebooka, to media narodowe, na czele z Telewizją Polską pozostają kluczowym kanałem komunikacji władzy z obywatelami w naszym kraju. Gdy więc pojawiają się problemy z odbiorem TVP, sprawa robi się poważna – zasługująca nie na tylko na zwykłą interwencję techników, ale też na śledztwo Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jacek Kurski, prezes TVP, już poinformował Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, że od soboty w 13 województwach przez dekodery naziemnej telewizji cyfrowej nie można było odbierać programów TVP. Czy to tylko awaria multipleksera?

Problemy z odbiorem cyfrowego sygnału telewizyjnego dotyczą województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego. Jak donoszą widzowie, z multipleksu zniknęły kanały TVP1, TVP2 i TVP Info.

W TVP panuje przekonanie, że to nie był przypadek. Prezenter programu „Info Dzień” odczytał e-maila zatroskanego widza, który donosił, że z jakiegoś powodu sygnał wszystkich trzech stacji TVP zniknął, gdy emitowane było orędzie premier Beaty Szydło. Udział stron trzecich sugerował też poseł Joachim Brudziński (PiS), stwierdzając, że to dziwny traf, że do awarii doszło tuż przed orędziem.

Dlatego właśnie prezes TVP chce informować Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, sprawa wydaje mu się bowiem dziwna i niezrozumiała. Operator multipleksu, spółka EmiTel, już opublikował oficjalny komunikat w tej sprawie, który ma uspokoić nastroje, twierdzi w nim, że zakłócenia były chwilowe i dotyczyły niewielkiego odsetka widzów:

Firma EmiTel informuje, że w dniach 17 i 18 grudnia 2016 roku na 11 spośród 137 obiektów nadających sygnał MUX3, nastąpiły krótkie kilkuminutowe zakłócenia w prawidłowych emisjach spowodowane błędami synchronizacji. Zakłócenia wystąpiły jedynie na granicach stref SFN i dotyczyły niewielkiego procenta populacji. Obecnie trwają intensywne prace nad eliminacją zakłóceń.

Lista obiektów, na których nastąpiły zakłócenia MUX3: RTCN Opole / Chrzelice, RTCN Wrocław / Ślęża, RTON Tarnów TON Łanięta, RTCN Częstochowa / Wręczyca, RTON Leżajsk, RTCN Dęblin / Ryki TON Tarnobrzeg, RTCN Przysucha, RTON Kłodzko, RTCN Lublin / Piaski

Nie wiadomo, czy partię rządzącą przekonają takie tłumaczenia. Posłanka Krystyna Pawłowicz już na swojej stronie na Facebooku ogłosiła, że może chodzić o hybrydowy zamach stanu, w którym firma EmitTel miałaby uczestniczyć. W tej sytuacji wzywanie na pomoc Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przez Jacka Kurskiego nie jest niczym zaskakującym.

Swoją drogą, dobrze że póki co TVP nie jest rozpowszechniane przede wszystkim drogą internetową – wówczas najmniejszy nawet DDoS na serwery telewizji mógłby zostać uznany przez niektórych co bardziej krewkich polityków jako podniesienie ręki na władzę.

© dobreprogramy