Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Blogi na dobrychprogramach - Lipiec - podsumowanie specjalne (13)

Połowa wakacji minęła bezpowrotnie, ale nie zamierzam się smucić. Otóż właśnie mija rok odkąd publikuję dla was podsumowania miesiąca. Z tej okazji przygotowałem dla was dodatkowe zestawienie jako bonus.

Ogółem

Po raz kolejny nie mamy powodów do zmartwień. Powinniśmy się tylko cieszyć, że w ubiegłym miesiącu było więcej wpisów na stronie głównej niż w analogicznym okresie w 2011 roku wszystkich wpisów. Natomiast liczba blogerów w porównaniu do 2010 roku podwoiła się.

Liczba wszystkich komentarzy, w porównaniu do poprzednich miesięcy, po czerwcowym spadku unormowała się.

Pierwsza trójka blogerów według liczby wpisów

(13/8/2012) - (zestawienie/miesiąc/rok)

Największą liczbą wpisów popisał się guildos, zaś największą liczbą swoich wpisów na głównej może się poszczycić andrewi.

TOP 10 wpisów według liczby komentarzy

(13/8/2012) - (zestawienie/miesiąc/rok)

Głos Ludu

O co w tym chodzi? Bloger, który chociaż raz w ubiegłym miesiącu został wyróżniony w podsumowaniu tygodnia (news) zgłasza się w komentarzach i tworzy listę pięciu wpisów, które jego zdaniem były najlepsze w trwającym miesiącu (sierpniu). Jeśli w tym miesiącu napisze jakieś wpisy (bądź wpis), ma za zadanie wytypować najlepszy z nich (jeśli było więcej) i go przedstawić na zakończenie. Wszystko w takiej formie jak poniżej (z uzasadnieniem)

W poprzednim podsumowaniu do tablicy zgłosił się lucas__. Oto wybrana przez niego piątka (kolejność jest nieistotna):

1. Jak kreatywnie wydać 17 000 złotych?

Bardzo rzeczowy wpis, trafnie opisujący magię sprzętu ze stajni Apple. Autorka zastosowała ciekawą technikę zwaną "ściana argumentów" (fajna nazwa nie? sam wymyśliłem) przez którą nawet najbardziej zatwardziały fan jabłka się nie przebije. Aż chce się powiedzieć "nic tylko, płacić, brać i płakać ze swojej głupoty i naiwności." Obowiązkowa lektura dla osób mających zbyt dużo pieniędzy do wydania.

2. Alior Sync jest kobietą!

Ba rzekłbym, że alior sync jest wredną teściową. Autor opisuje problemy z jakim może się spotkać użytkownik nowego super ekstra wypasionego konta internetowego. Wolne przelewy i problemy z logowaniem to była norma, szczególnie w początkach (wiem z doświadczenia)

3. Test smartfona Kakucho Kanona

W zalewie recenzji jakie nawiedziły ostatnio blog dp (ja nazywam to syndromem samsunga ;p), warto przeczytać coś... innego przy czym można się uśmiechnąć :)

4. AveTRIP - HotZlot 2012

Do tej pory nie wiem o co chodzi w tym co się wydarzyło pomiędzy autorem, a wspominanym prze niego B. Jak widać polskie koleje wyzwalają w człowieku zwierzęce instynkty. Poza tym ciekawy wpis z dużą ilością (lekko przymglonych) zdjęć.

5. Polish dream - LTE Cyfrowego Polsatu

Cała prawda o LTE. Autor opisuje swoje przygody z "internetem marzeń", który bardziej przypomina koszmar w polskim wykonaniu. Niestety nie jest to wyjątek, coraz częściej taki internet jest wciskany "na siłę", także warto uważać i nie wierzyć reklamom.

Jestem jak niedźwiedź, latem śpię, zimą pisze (czy jakoś tak), dlatego w tym miesiącu tylko jeden wpis, oczywiście o KDE, dobra żartowałem, tym razem o GNOME, tak dla odmiany.

BONUS

Zazwyczaj w tym miejscu skończyło by się podsumowanie miesiąca. Ale z racji jubileuszu przedstawiam wam bonus =)

Powyższy wykres przedstawia liczbę wpisów publikowaną w poszczególne dni tygodnia w ciągu roku (od sierpnia 2011 do lipca 2012). Kto by się spodziewał, że najwięcej wpisów jest publikowanych we wtorek (ja obstawiałem poniedziałek). Zaskakujące jest również to, że środa i czwartek mają równą wartość wpisów, a przecież to zestawienie roczne. Równe, ale tylko procentowo, są sobota i niedziela z najniższą wartością 12%.

Powyższy wykres przedstawia liczbę wpisów publikowanych w dany dzień miesiąca. Liczby wpisów są sumą z ostatnich 12 miesięcy, dlatego ostatni wynik może być niezbyt wiarygodny, bo tylko część miesięcy ma 31 dni. Tak czy siak pod koniec miesiąca jest znacznie mniej wpisów niż na jego początku przez co na przełomie miesięcy mamy spory przeskok liczby wpisów. Ja też się do tego przyczyniam, bo podsumowanie jest zawsze początkiem miesiąca. Ten wykres może również pomóc określić np. osobom debiutującym na blogu, w który dzień miesiąca zadebiutować żeby mniej osób przeczytało ich wpis.

Ostatni wykres przedstawia sumę wpisów od sierpnia 2011 do lipca 2012 podzieloną na godziny. Jak można zauważyć blogerzy najbardziej aktywni są od po południa do północy. W nocy i godzinach porannych dobroprogramowi "pisarze"... śpią =P Najciekawsze, że w ciągu tych 12 miesięcy od 6 do 7 pojawiło się tylko 9 wpisów. Jest to najniższy wynik na wykresie, nawet w środku nocy blogowanie jest bardziej intensywne.

Zakończenie

Czas skończyć to podsumowanie specjalne. Piszcie w komentarzach, czy to co zobaczyliście w BONUSIE chcecie oglądać co miesiąc czy tylko raz do roku. Jak zwykle zapraszam też do wzięcia udziału w Głosie Ludu osoby, które się do niego kwalifikują. Pozdrawiam, Banan =) 

internet inne

Komentarze

0 nowych
Ave5   8 #1 01.08.2012 21:34

Patrzcie, wspomniał mnie ;]

lucas__   13 #2 01.08.2012 21:49

Jak widać, blogerzy na dp piszą wieczorami, a swoje wpisy publikują we wtorki ;p Co do Bonusu, moim skromnym zdaniem, raz na 3 miesiące zupełnie by wystarczył, w tym okresie czasu da się już zebrać sporo danych.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #3 01.08.2012 22:11

" i godzinach porannych dobroprogramowi "pisarze"... śpią =P" - nie wszyscy :) Ja zawsze staram się publikować z rana ;)
Banan - jak zwykle -- dobra robota, obawiałem się, że Twój zapał do podsumowań skończy się po kilku miesiącach a tu już rok minął - oby tak dalej kolego.

AdrianSasquatch   9 #4 01.08.2012 22:59

@Banan
"W nocy i godzinach porannych dobroprogramowi "pisarze"... śpią =P"
Wypraszam sobie, moje ostatnie wypociny powstawały od północy do 6 rano, potem poprawki i o 10 publikacja ;]
W sumie tego dnia w ogóle nie spałem... jednak nie jestem taki stary :)

Autor edytował komentarz.
  #5 01.08.2012 23:09

@lucas_ "syndrom samsunga" - hehe trafne określenie :P

  #6 02.08.2012 10:26

No cóż, mogę powiedzieć prócz tego co inni. Spisałeś się jak zawszę! Chciałbym się zgłosić do następnego Głosu Ludu.
PS: Tak dokładne wykresy jak w bonusie powinny być w podsumowaniu raz na trzy miesiące.

Autor edytował komentarz.
Jaahquubel_   13 #7 02.08.2012 11:01

Bym się zgłosił do Głosu Ludu, gdybym miał lepszy refleks...

Banan   10 #8 02.08.2012 11:16

No to decyzja jest taka, że to co znalazło się w BONUSIE będzie publikowane raz na kwartał. Tylko, że w tym roku nie mamy już 2 pełnych kwartałów, więc następne podsumowanie z tymi wykresami będzie z pięciu miesięcy w styczniowym podsumowaniu głównym, czyli całorocznym. Natomiast w następnych kwartalnych podsumowaniach będzie dopisek - podsumowanie kwartalne.

@X.A.N.

Oczywiście przyjmuję Twoją kandydaturę =) A teraz napisz mi na maila jakiś numer komunikatora. Jeśli nie używasz napisz w liście od kogo i będziemy się pocztą porozumiewać. Oczywiście pełen Głos Ludu w formie jak wyżej 1 września na maila.

P.S
@Jaahquubel_

Zawsze możesz się zgłosić za miesiąc. Ale będziesz w rezerwie gdyby X.A.N. z jakichś powodów zrezygnował.

Autor edytował komentarz.
Jaahquubel_   13 #9 02.08.2012 11:25

@Banan
OK, dzięki.

Co do wtorku - też jestem zaskoczony, że to nie poniedziałek.
Co do dni miesiąca - w drugiej połowie miesiąca też jest skok, i ja go wspomagam, bo jakoś tak świadomość zbliżającego się końca miesiąca motywuje mnie do tego, aby coś wreszcie opublikować.
Jakbyś podzielił dni miesiąca na grupy (po trzy dni, po siedem dni - różnie można) - to może jeszcze coś ciekawego by się zobaczyło. Możesz mi wysłać te statystyki od wykresu dni miesiąca?

Banan   10 #10 02.08.2012 11:29

@Jaahquubel_

Masz na poczcie =)

Autor edytował komentarz.
MaXDemage   19 #11 02.08.2012 11:41

A ja tylko skomentuje "syndrom samsunga" bo czytając to zdanie oplułem sobie monitor ze śmiechu. Sam bym lepiej tego nie skwitował.

guildos   4 #12 02.08.2012 20:13

Dwa razy pod rząd :-) Sądzę iż w tym miesiącu uderze w jakość. Co wy na to?

andrewi   15 #13 02.08.2012 22:24

Łał :) dzieki takim zestawieniom chce sie pisać jeszcze wiecej i jeszcze lepiej :) Fajnie jest być wyróżnionym :)

W_tym_temaciE   5 #14 02.08.2012 22:59

Banan, ogólnie te statystyki są fajne, ale... chyba nie tylko ilość wpisów się liczy?
Przydałby się też wykres, obliczający coś w stylu "ilość znaku we wpisie (x) podzielona przez jedną-drugą (połowę) liczby pi podzielone przez liczbę wpisów (y)". Czyli " x:(1/2pi) : y".
Chodzi o to, by wyeliminować zaletę z tworzenia wielu wpisów "wstępniaki i pożegnania", a skupić się na wartości merytorycznej - nie jest do dokładne działanie, ale w wielu przypadkach zapewne trafne) - kto napisał najwięcej interesujących/przydatnych rzeczy.
Osoby tworzące jeden bardzo długi, skomplikowany wpis cały miesiąc zostaną dostrzeżone, osoby tworzące długie wpisy w większej ilości, też.

djfoxer   19 #15 03.08.2012 07:35

Powiem szczerze, że zaczęły mnie t wpisy już przynudzać ;) Dzięki sekcji bonus coś nowego weszło i jest ciekawie. Też byłem za poniedziałkiem i bardzo zdziwiłem się, że wtorek wybrał. "Efekt samsunga" czuć od końca HotZlotu. Oby się nie skończyło to zbyt szybko.

Planuj napisać podobny wpis o blogach, tylko ze względu na komentarze, bo to mnie interesuje nie mniej niż wpisy.

Czy ująłeś w statystykach tylko wpisy, które dostały się na główną, czy wszystkie?

Banan   10 #16 05.08.2012 12:47

@W_tym_temaciE

Dlatego, że nie tylko liczba wpisów się liczy powstał Głos Ludu. A te Twoje działania to nieco pogmatwane nie wiem czy umiał bym się w nich odnaleźć. Wydaje mi się, że nie chodzi o długość wpisu ale o to co przekazuje. Dlatego nie powinno się sugerować liczbą znaków. Raczej Głos Ludu będzie tu wystarczający.

@djfoxer

Coś dodatkowego z komentarzami można dodać do podsumowań ale nowej serii nie zamierzam tworzyć.

W statystykach zawsze są wszystkie wpisy ujęte - chyba, że jest napisane we wpisie inaczej.

Autor edytował komentarz.
djfoxer   19 #17 05.08.2012 14:50

@Banan
Ahh, przez przypadek zniknęła literka "ę". Miało być "Planuję" :P Jak znajdę czas, to jakiś parser na blogi napiszę :P

Xanthia   11 #18 05.08.2012 20:53

@Banan Podoba mi się określenie "ściana argumentów" :)
Pozdrawiam ;)

Banan   10 #19 05.08.2012 21:28

@Xanthia

Z tym do lucasa, bo to on tworzył ten Głos Ludu (chyba nie doczytałaś). Mnie również przypadł do gustu ten zwrot =)

guildos   4 #20 15.08.2012 18:44

Jeżeli mogę coś zasugerować... obok komentarzy do wpisów danego użytkownika powinno być jeszcze w nawiasie ile z tego napisał sam autor i taka sama metoda w najlepiej komentowanym wpisie, ok?

Banan   10 #21 15.08.2012 19:46

@guildos

Już były takie sugestie. Niestety musiał bym to robić ręcznie co jeszcze bardziej wydłużyło by czas tworzenia takiego podsumowania, który i tak już jest długi.