Bear 1.1.2

Strona główna Mac Biuro Edytory tekstów
Pobierz program

Bear to rozbudowany notatnik przeznaczony na macOS-a. Mimo minimalistycznego interfejsu, oferuje on wiele funkcji formatowania tekstu i świetnie sprawdzi się w roli edytora tekstu dla mniej wymagających użytkowników.

Aplikacja oparta jest na trzykolumnowym interfejsie: dzięki pierwszemu z nich notatki można organizować za pomocą hasztagów. Drugi z nich stanowi pełną listę notatek – dostępna jest także wyszukiwarka oraz możliwość przypinania wybranych treści na szczycie listy. W trzeciej kolumnie można zapoznać się z treścią notatek oraz je edytować. Układ można dostosować do własnych potrzeb poprzez ukrycie pierwszej lub pierwszej i drugiej kolumny.

Samo formatowanie tekstu powinno zaspokoić najpopularniejsze potrzeby – możliwe jest między innymi tworzenie hierarchicznych nagłówków, użycie kursywy czy pogrubienie, stworzenie listy numerowanej i punktowanej, a także osadzenie cytatu, hiperłącza oraz obrazka. Bear umożliwia także wygodny pogląd metadanych – po kliknięciu przycisku w prawym górnym rogu okna, użytkownik zobaczy datę i autora ostatniej edycji, liczbę znaków i słów oraz orientacyjny czas, jaki poświęcić trzeba na zapoznanie się z notatką. Możliwe jest także przesłanie notatki mailem, za pomocą komunikatorów czy serwisów społecznościowych.

W wersji darmowej programu możliwy jest eksport notatki jedynie do formatu MD, niemożliwa jest także synchronizacja danych z wersją edytora przeznaczoną na iOS-a oraz zmiana schematu kolorystycznego interfejsu.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Obsługa Markdown; wyszukiwanie za pomocą tagów i wyrazów umieszczonych w notatkach; eksportowanie do MD, PDF, HTML, DOCX, JPG i RTF; piękny design.
Dostępna tylko na platformy Apple; brak możliwości wstawiania tabel; synchronizacja jako opcja tylko dla płacących; konkretne tagi mają własne ikony
ocena użytkownika

Wszystko co tutaj napiszę odnosi się do wersji na macOS jak i na iOS. Opinia dotyczy wersji 1.4.
Odkąd dostałem swoje pierwsze jabłuszko, zacząłem dokładnie analizować aplikacje jakie dostałem po wyjęciu z pudełka i z jakich będę korzystał. Gdy zobaczyłem aplikację Notatki, pomyślałem sobie "co ja niby mam tam notować?". Otworzyłem ją, spojrzałem, pomyślałem "Notatki jak notatki, trochę opcji i synchronizacja, powinno mi wystarczyć.", ale myliłem się, a zauważyłem to, gdy zorientowałem się, że tak naprawdę ani wygodnie mi się z niej nie korzysta, ani jakaś rozwinięta też nie jest, więc zacząłem szukać aplikacji, która zajmie miejsce systemowej wersji. No i znalazłem, Bear. Po testowaniu wielu aplikacji do notatek, ta stała się moim must have i jako jedyna została na "polu bitwy" spośród ok. 10 aplikacji.
Dziś, ta aplikacja służy mi do zapisywania przepisów, notatek ze szkoły, fragmentów kodu i innych rzeczy, które ułatwiają mi codzienne czynności.
Według mnie, abonament (opcjonalny) wynoszący rocznie 15$, to nie jest dużo, jeśli popatrzę na ilość notatek, która w następnym roku przekroczy okrągłą liczbę 100 notatek.

Plusy:
- obsługa markdown (i nagle notatki stają się piękne)
- obsługa podświetlania składni kodu w wielu językach (wystarczy po ``` dodać język, np. ```Swift)
- wyszukiwanie za pomocą tagów i słów zawartych w notatkach (w takiej liczbie notatek ciężko cokolwiek znaleźć na liście, gdzie są wszystkie notatki),
- eksportowanie do MD, PDF, HTML, DOCX, JPG i RTF (przyda się jeśli lubicie dzielić się notatkami np. z lekcji ze znajomymi),
- piękny design (oczywiście to już zależy od preferencji),
- w miarę tani abonament (taniej niż Standard Notes, czy Evernote, choć to też zależy od osoby).
- aktywni i uprzejmi developerzy na ich subreddicie, którzy biorą pod uwagę każdy feature request,

Wady:
- synchronizacja notatek jedynie dla subskrybentów (mnie to na początku odpychało od aplikacji)
- brak wsparcia dla tabel!
- dostępna tylko na platformy Apple
- tylko konkretne tagi mają własne ikony
- brak wsparcia dla języka polskiego, więc jeśli chcemy mieć ładne ikony obok tagów, to musimy oznaczać nasze notatki za pomocą angielskich tagów.

Daję 4 gwiazdki, tylko i wyłącznie z powodu braku wsparcia dla tabel, reszta wad nie przeszkadza mi w codziennym użytkowaniu.

30.12.2017 14:27 | Recenzja do wersji 1.1.2

Komentarze

0 nowych
Nikt nie napisał jeszcze komentarza, możesz być pierwszy!