Bezpłatne przeglądanie i konwertowanie projektów CAD

Strona główna Aktualności

O autorze

Wśród oprogramowania do komputerowego wspomagania projektowania CAD, bezpłatne pozycje można policzyć na palcach jednej ręki. Nieliczne programy tego typu (które prezentujemy zresztą na łamach vortalu), nie zawsze oferują zadowalający poziom kompatybilności z formatem DWG - standardem w branży, lub nie oferują go wcale. Z kolei rozwiązania bazujące na IntelliCAD, które bardzo dobrze radzą sobie z DWG, są obecnie płatne. Tym którzy chcą tylko przeglądać i drukować / plotować projekty w formacie DWG z zachowaniem 100% kompatybilności, polecamy zatem dwa bezpłatne narzędzia firmy Autodesk, które opublikowaliśmy dzisiaj na łamach vortalu.

Pierwsze z nich to DWG TrueView 2 służące do przeglądania projektów zapisanych w formacie DWG i DXF. Umożliwia wygodne przeglądanie plików z projektami - również w trybie 3D, z obsługą komend 3D Orbit. Ponadto pozwala na drukowanie czy plotowanie projektów z możliwością wyboru skali. Dzięki zastosowaniu tych samych mechanizmów i narzędzi do wyświetlania co w programie AutoCAD 2006, DWG TrueView zapewnia doskonałą wierność obrazu zarówno na monitorze, jak i na wydruku. Oferuje wsparcie dla objektów z produktów takich jak Autodesk Building Systems czy Autodesk Architectural Desktop. Oprócz funkcji przeglądania i wydruku plików DWG i DXF, program daje dodatkowo możliwość ich eksportu (opublikowania) do kompaktowego formatu DWF.

Drugie narzędzie to DWG TrueConvert służące do konwersji pomiędzy różnymi wersjami projektów w formacie DWG. Konwersja jest możliwa w obie strony tj. ze starszych wersji do nowszych i na odwrót. Pliki mogą być konwertowane pojedyńczo i seryjnie - co jest bardzo pomocne przy dużej liczbie projektów. Zastosowanie programu jest bardzo szerokie - może być wykorzystywany do współpracy z innymi członkami zespołów projektów, którzy nie mają najnowszych wersji programu AutoCAD, lub też posiadają oprogramowanie do wspomagania projektowania innych producentów, które nie wspiera nowszych wersji plików DWG. Z drugiej strony możne być wykorzystywany do migracji posiadanych plików DWG do nowszych wersji.

Oba programy można pobrać w dziale PROGRAMY -> Grafika -> Przeglądarki i konwertery projektów

© dobreprogramy
s