CA Anti-Virus 2007 - nowa wersja nadal za darmo

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma CA wprowadziła na rynek najnowsze wersje swoich produktów zabezpieczających przeznaczonych dla użytkowników indywidualnych i niewielkich firm. W odróżnieniu od poprzednich wersji, programy nie są już sygnowane marką eTrust. Na szczęście nowy CA Anti-Virus - następca programu eTrust EZ Antivirus, w dalszym ciągu jest oferowany za darmo dla posiadaczy legalnych systemów Windows.

CA Anti-Virus 2007 to program antywirusowy kierowany do użytkowników domowych i małych firm. Zabezpiecza pliki i pocztę przed wirusami, robakami, trojanami, aktywnymi kodami i innymi zagrożeniami, wykrywając zagrożenia na podstawie ich sygnatur (pobieranych automatycznie przez Internet), a także analizy heurystycznej. CA Anti-Virus 2007 nie wymaga zaawansowanej obsługi czy uwagi użytkownika - działa w sposób niewidoczny. Niestety interfejs programu, choć bardzo przejrzysty i łatwy w obsłudze, jest w języku angielskim. Najważniejsze nowości w wersji 2007 to odnowiony interfejs, funkcja Secure Now oferująca monitorowanie najbardziej istotnych funkcji i ustawień systemowych oraz funkcja Threat Outbreak Warning System dostarczającą wskazówki od CA Security Advisor na temat aktualnych zagrożeń ze strony wirusów.

Produkt w wersji komercyjnej kosztuje w USA 49,99 dol. i może być zainstalowany na maksymalnie 3 komputerach. CA Anti-Virus 2007 jest także dostępny w specjalnej ofercie dla posiadaczy legalnych systemów Windows całkowicie za darmo na okres 12 miesięcy. W przypadku wersji bezpłatnej istnieje jednak limit jednego programu na jedno gospodarstwo domowe.

Przypomnijmy, że politykę oferowania bezpłatnych wersji swoich produktów, CA prowadzi już od 2003 roku. Wtedy to po raz pierwszy w ramach współpracy z Microsoft udostępniony został pakiet eTrust EZ Armor Security Suite, a w kolejnych latach udostępniany był za darmo eTrust EZ Antivirus. Produkty CA były promowane przez Microsoft jako uzupełnienie reguły bezpieczeństwa złożonej z 3 kroków (1. włącz Zaporę Windows, 2. uaktualniaj system operacyjny, 3. używaj oprogramowania antywirusowego). Obecnie Microsoft nie promuje już produktów antywirusowych firm zewnętrznych ale swoje rozwiązanie Windows Live OneCare, a reguła bezpieczeństwa składa się obecnie z 4 kroków (4. używaj oprogramowania antyspyware'owego, gdzie polecany jest inny produkt Microsoftu - Windows Defender). Na szczęście CA nie bacząc na brak promocji swoich rozwiązań ze strony Microsoft, wraz z nową wersją przedłużyło swoją ofertę.

CA Anti-Virus 2007 to naturalnie nie jedyny nowy produkt CA. Oprócz tego producent wydał pakiet zabezpieczający CA Internet Security Suite 2007 (dawniej eTrust Internet Security Suite), program antyspyware'owy CA Anti-Spyware (dawniej eTrust PestPatrol Anti-Spyware), zaporę sieciową CA Personal Firewall, a także program antyspamowy CA Anti-Spam. Warto zaznaczyć, że od wersji 2007, każdy z tych produktów może być legalnie użytkowany na maks. 3 komputerach. Niestety prawdopodobnie programy nie będą dostępne w polskich wersjach językowych. Można się jedynie spodziewać, że tak jak dotychczas spolonizowany będzie co najwyżej program antywirusowy wchodzący w skład rozwiązania dla przedsiębiorstw CA Desktop Protection, na tym rynku koncentruje się bowiem jak na razie CA w Polsce.

Najnowsza wersja aplikacji CA Anti-Virus 2007 dostępna jest do pobrania w dziale PROGRAMY -> Bezpieczeństwo -> Programy antywirusowe, pozostałe produkty udostępniamy w odpowiadających im kategoriach działu PROGRAMY.

© dobreprogramy
s