reklama

Chrome 21 z getUserMedia API

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

W stabilnym kanale Google Chrome znalazła się kolejna, 21 już wersja przeglądarki. Główną zmianą jest dodanie getUserMedia API, czyli interfejsu programistycznego pozwalającego zatwierdzonym przez użytkownika aplikacjom „widzieć” i „słyszeć”.

API zaimplementowane w tej wersji Chrome'a pozwala bez dodatkowych wtyczek udostępnić aplikacjom webowym kamerkę internetową i mikrofon komputera. Jest to pierwszy krok w implementacji WebRTC — projektu, który ma umożliwić komunikację w czasie rzeczywistym z poziomu przeglądarki za pośrednictwem prostych API JavaScript.

getUserMedia to również nowe możliwości rozrywkowe. W sieci można znaleźć kilka ciekawych aplikacji, które wykorzystują kamerkę lub mikrofon, jak Webcam Toy, Magic Xylophone, czy obecny w Chrome Web Lab proojekt Sketchbots. Szczególnie ten ostatni zasługuje na uwagę, gdyż zdjęcie zrobione webcamem zostaje przez aplikację zamienione na grafikę wektorową, a następnie obrazek rysuje jeden z robotów w Londynie. Według Google'a jest to prosty przykład na to, jak można połączyć technologie webowe z fizycznymi obiektami.

Inne zmiany w najnowszej wersji przeglądarki to głębsza integracja z Google Cloud Print, rozszerzone wsparcie dla kontrolerów typowych dla gier (gamepadów) oraz dostosowanie interfejsu do pracy na ekranach Retina w najnowszych 15-calowych MacBookach. Szczegóły na temat bezpieczeństwa tej wersji przeglądarki można znaleźć na stronie poświęconej bezpieczeństwu, zaś listę naprawionych błędów na blogu wydań Chrome.

Google Chrome 21 dla Windows, Linuksa oraz Mac OS X można pobrać z poziomu naszego portalu.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama