Coraz więcej Linuksa w Windowsie 10. Czy to już hybryda?

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Przytłoczył nas nawał nowości w buildzie 17063 Windowsa 10, udostępnionego w tym tygodniu testującym w szybkim pierścieniu aktualizacji. Opisaliśmy już te najbardziej widowiskowe zmiany w powłoce systemu, jego zabezpieczeniach, a także przeglądarce. To jednak wcale nie wszystko. Zaskakująco ciekawe rzeczy kryją się pod maską, i to w czymś, co nie do końca jest Windowsem. Podsystem Windowsa pozwalający na uruchamianie w nim Linuksa przeszedł poważne zmiany – linuksowe procesy w Windowsie zaczynają działać obok windowsowych, na porównywalnych warunkach. Czyżby Microsoft myślał o prawdziwie hybrydowej platformie w przyszłości?

Od Windows 10 Fall Creators Update windowsowy podsystem dla Linuksa (WSL) jest oficjalnie wspieranym komponentem systemu Microsoftu. Do tej pory jednak linuksowe procesy uruchamiane w WSL działały tylko tak długo, jak długo otwarte było okno konsoli w których je uruchomiono. Nie pomagały tu nawet multipleksery terminala, takie jak tmux czy screen. Build 17063 zmienia tę sytuację. Można w Windowsie normalnie już uruchomić linuksowy serwer, np. Apache – i będzie on działał w tle, nawet po tym, jak ostatnie okno konsoli z bashem zostało zamknięte.

Poprawiono także uruchamianie obok siebie dwóch instancji WSL. Jednocześnie mogą obok siebie działać instancje uprzywilejowana i nieuprzywilejowana, nie wpływając na stan uprawnień w drugiej sesji. Wcześniej trzeba było wybierać, albo wszystkie instancje uprzywilejowane, albo żadna.

Skoro linuksowe procesy (w tym i linuksowe demony) mogą już działać w tle, naturalne staje się zapytanie o to, jak tym wszystkim zarządzać. Oto niespodzianka: pomoże w tym taskschd.msc, czyli komponent Harmonogram zadań konsoli zarządzającej Windowsa. Można za jego pomocą sterować już uruchamianiem linuksowych skryptów, w tym skryptów rozruchowych. Deweloperzy Microsoftu zapowiadają, że rozważają nad wprowadzeniem własnego mechanizmu uruchomieniowego w stylu init.

To nie koniec atrakcji. Uruchomiona w WSL dystrybucja może teraz być obsłużona zdalnie. Jeśli na przykład uruchomimy w tle demona sshd, to będziemy mogli się z nim połączyć przez OpenSSH. Dostęp do wbudowanego Linuksa możliwy jest też po VPN, a także przez interaktywną sesję PowerShella. Wcześniej co prawda dało się osiągnąć ten efekt, ale wymagało to oczywiście wpierw zalogowania się przez zdalny pulpit do Windowsa, uruchomienia sesji WSL, uruchomienia sshd, a potem zalogowania przez ssh.

Kolejna zmiana to prawdziwe trzęsienie ziemi. Windows oferuje teraz normalne gniazdka uniksowe z rodziny AF_UNIX, używanej w systemach operacyjnych od pradawnych czasów. Co szczególnie zaskakujące, mogą one służyć nie tylko do komunikacji linuksowych pikoprocesów – także procesy win32 mogą ze sobą w ten sposób rozmawiać, zamiast korzystać z normalnego okienkowego mechanizmu named pipes. Komunikacja ta odbywa się po API Winsock, dzięki nowemu sterownikowi afunix.sys. Linuksowe i windowsowe procesy jeszcze nie mogą ze sobą rozmawiać przez te gniazdka… jeszcze.

Doszło też w nowym Windowsie kilka przydatnych narzędzi. Wslpath pozwala automatycznie przekształcać ścieżki linuksowe na windowsowe i vice versa. Curl (tak, dobrze czytacie), czyli standardowe uniksowe narzędzie do pobierania plików ze zdalnych zasobów, stało się częścią zestawu narzędzi Microsoftu. W Windowsie działa też już tar, podstawowe uniksowe narzędzie archiwizacji i wypakowywania plików. Co Microsoft robi? Najwyraźniej dostosowuje się do realiów. Jeśli Windows ma być używany przez normalnych administratorów systemów, musi zapewnić normalne, znane milionom narzędzia konsolowe, a nie tajemnicze Expand-Archive/Compress-Archive z PowerShella.

© dobreprogramy