Darmowa Cywilizacja w 3D: przeglądarkowa wersja Freeciv korzysta już z WebGL

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Opensource’owy odpowiednik „Cywilizacji”, czyli gra Freeciv bawi niemałe grono graczy, doceniających coraz to nowe pomysły deweloperów, udany tryb multiplayer i łatwość uruchomienia na praktycznie każdej platformie, nawet w przeglądarce internetowej. Raczej jednak ta nie wyróżnia się w warstwie wizualnej, można powiedzieć, że wyglądała niewiele lepiej, niż mająca już ponad 20 lat Civilization II. Z tym jednak koniec – powstaje nowoczesna wersja webowego klienta Freeciv w technologii WebGL, dzięki której podróż od kamienia łupanego do statków kosmicznych odbędziecie w trzecim wymiarze.

Oficjalnie udostępniono graczom już drugie wydanie beta, całkiem stabilne dzięki wprowadzonym poprawkom i przynoszące spore ulepszenia w kwestii grafiki. Teren renderowany jest za pomocą nowych, skrojonych pod grę shaderów, które dodają widok zasobów naturalnych, wyświetlają na mapie rozmiar miast i kładą śnieg na szczytach gór. Dzięki wykorzystaniu zaś światła ambientowego, odbić lustrzanych i zanikania terenów podwodnych pod wodą, wygląda to wszystko naprawdę ładnie.

Kluczową rolę w rozwoju trójwymiarowej wersji Freeciv odgrywa silnik Three.js, dzięki któremu możemy tworzyć sprzętowo akcelerowaną grafikę 3D w przeglądarce, sterowaną JavaScriptem, bez konieczności stosowania jakichkolwiek wtyczek. Dzięki temu możemy grać w praktycznie każdej nowoczesnej przeglądarce wspierającej technologię WebGL: wspierane są Chrome, Firefox, Safari i Edge, o ile oczywiście na komputerze dysponujemy działającą akceleracją grafiki 3D. Minimalna ilość pamięci niezbędnej do uruchomienia webowego klienta to 3 GB.

Kod źródłowy renderera WebGL jest oczywiście otwarty i dostępny na GitHubie, twórcy gry zapraszają programistów i artystów 3D do współpracy nad ulepszeniem. Obiecują, że następnym krokiem ma być wprowadzenie obsługi gogli wirtualnej rzeczywistości, zgodnych z kartonowymi Google Cardboard.

W Freeciv w trójwymiarowej wersji możecie już zagrać na stronie play.freeciv.org. Zainteresowani postawieniem własnego serwera gry powinni skorzystać z dokumentacji na GitHubie. Dzięki wykorzystaniu narzędzia Vagrant do zarządzania wirtualnym środowiskiem deweloperskim oraz wirtualizacji w VirtualBoksie nie jest to wcale takie trudne.

© dobreprogramy