Datally: z nową aplikacją mobilną Google zaoszczędzisz na pakiecie internetowym

Strona główna Aktualności
image

O autorze

W czerwcu Google rozpoczęło na Filipinach testy aplikacji o nazwie Triangle, która miała rozwiązać bolączki wszystkich tych, którzy mają skromny pakiet ruchu sieciowego, bez zahamowań pochłaniany przez mobilne oprogramowanie. Mikrozarządzanie dostępem do sieci okazało się dobrym pomysłem, dlatego teraz w Google Play debiutuje globalna wersja tej aplikacji, która otrzymała nazwę Datally.

Powiedzmy sobie szczerze – Datally nie robi niczego takiego, czego nie można byłoby zrobić innymi drogami na większości współczesnych smartfonów z Androidem, ale pozwala zrobić to bardzo łatwo. Aplikacja pokazuje, które aplikacje korzystają z połączenia komórkowego i ile danych w ten sposób przesłały, z rozpisaniem tego na dni, tygodnie i miesiące. Pozwala też automatycznie zablokować ich dostęp i następnie ręcznie przyznać go jedynie wybranym aplikacjom, po kliknięciu w ikonkę kłódeczki.

Blokowanie dostępu odbywa się poprzez filtrowanie na poziomie VPN – cały ruch sieciowy przez połączenie komórkowe jest przekierowywany przez nową wirtualną sieć prywatną. Google oczywiście obiecuje, że nie będzie patrzyło na to, co robimy. Włączenie VPN nie wymaga żadnej dodatkowej konfiguracji ze strony użytkownika, ot wystarczy wyrazić zgodę na uprawnienia aplikacji… w tym z jakiegoś tajemniczego powodu, dostęp do skrzynki odbiorczej SMS-ów.

W trakcie korzystania z aplikacji, na bieżąco informuje ona o tym, ile ruchu sieciowego zużyliśmy. Wyświetla to w przypisanym aplikacji niewielkim „bąbelku” na ekranie, którego dotknięcie pozwala łatwo dostać się do panelu zarządzania blokadami. Bąbelek powiadomienia można oczywiście przeciągnąć w dowolne miejsce ekranu, czy też zamknąć, przeciągając go do dolnej krawędzi.

Przydatną funkcją Datally jest możliwość zlokalizowania pobliskich otwartych hotspotów – integracja z Mapami Google pomoże dotrzeć w ich pobliże. Dostajemy też informacje o sposobie logowania do takiego hotspotu i możliwość zgłoszenia ewentualnych z nim problemów.

Pomijając te wątpliwości co do uprawnień, Datally wygląda na solidną, dopracowaną aplikację, która pozwoli poskromić niepohamowany apetyt aplikacji mobilnych, co szczególnie istotne jest przy wyjazdach za granicę. Aplikację znajdziecie w naszej bazie oprogramowania na Androida.

© dobreprogramy