Emulator Ubuntu Touch dostępny w oficjalnej wersji dla procesorów x86

Strona główna Aktualności

O autorze

Ubuntu Touch do tej pory pozostawało poza zasięgiem większości potencjalnie zainteresowanych użytkowników. Co prawda Canonical dostarcza obrazy, pozwalające zainstalować jego system mobilny na urządzeniach z serii Nexus, ale same Nexusy nie są jakoś szczególnie popularne, cały zaś proces jest kłopotliwy i zmusza użytkownika do zastąpienia stabilnego Androida wysoce eksperymentalnym Ubuntu. Od dzisiaj jednak, dzięki nowemu emulatorowi Ubuntu Touch, każdy posiadacz PC będzie mógł się przekonać co Canonical ma w zanadrzu dla telefonów i tabletów.

Poważną lukę w pakiecie narzędzi deweloperskich Ubuntu Touch wypełnił Ricardo Salveti de Araujo, programista Canonicala z zespołu zajmującego się oprogramowaniem dla ARM-ów. Przygotowany przez niego emulator Ubuntu Touch x86 pozwala na przetestowanie obrazów mobilnego systemu przed ich instalacją na telefonie czy tablecie, z pełną wydajnością procesorów z rodziny x86.

Do przetestowania emulatora trzeba dysponować oczywiście *Ubuntu w wersji 14.04 LTS lub nowszej. Instalacja sprowadza się do wydania poleceń:

sudo apt-add-repository ppa:phablet-team/tools
$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get install ubuntu-emulator ubuntu-emulator-runtime

Następnie należy przygotować obraz systemu:

sudo ubuntu-emulator create --channel=ubuntu-touch/utopic-proposed --arch=i386 test_x86

I uruchomić emulator poleceniem:

ubuntu-emulator run test_x86

Warto pamiętać, że lista aplikacji dostępnych dla architektury x86 jest mniejsza, niż dla architektury ARM. Zobaczyć w ten sposób można jednak przynajmniej główne aplikacje systemowe Ubuntu Touch, oraz oczywiście interfejs, z wydajnością znacznie wyższą, niż była możliwa dla dotychczas stosowanego emulatora ARM.

A jak sprawuje się samo Ubuntu Touch w praktyce na urządzeniach mobilnych? Można się o tym przekonać z poniższego wideo:

© dobreprogramy

Komentarze