r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Emulator Ubuntu Touch dostępny w oficjalnej wersji dla procesorów x86

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Ubuntu Touch do tej pory pozostawało poza zasięgiem większości potencjalnie zainteresowanych użytkowników. Co prawda Canonical dostarcza obrazy, pozwalające zainstalować jego system mobilny na urządzeniach z serii Nexus, ale same Nexusy nie są jakoś szczególnie popularne, cały zaś proces jest kłopotliwy i zmusza użytkownika do zastąpienia stabilnego Androida wysoce eksperymentalnym Ubuntu. Od dzisiaj jednak, dzięki nowemu emulatorowi Ubuntu Touch, każdy posiadacz PC będzie mógł się przekonać co Canonical ma w zanadrzu dla telefonów i tabletów.

Poważną lukę w pakiecie narzędzi deweloperskich Ubuntu Touch wypełnił Ricardo Salveti de Araujo, programista Canonicala z zespołu zajmującego się oprogramowaniem dla ARM-ów. Przygotowany przez niego emulator Ubuntu Touch x86 pozwala na przetestowanie obrazów mobilnego systemu przed ich instalacją na telefonie czy tablecie, z pełną wydajnością procesorów z rodziny x86.

Do przetestowania emulatora trzeba dysponować oczywiście *Ubuntu w wersji 14.04 LTS lub nowszej. Instalacja sprowadza się do wydania poleceń:

r   e   k   l   a   m   a

sudo apt-add-repository ppa:phablet-team/tools
$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get install ubuntu-emulator ubuntu-emulator-runtime

Następnie należy przygotować obraz systemu:

sudo ubuntu-emulator create --channel=ubuntu-touch/utopic-proposed --arch=i386 test_x86

I uruchomić emulator poleceniem:

ubuntu-emulator run test_x86

Warto pamiętać, że lista aplikacji dostępnych dla architektury x86 jest mniejsza, niż dla architektury ARM. Zobaczyć w ten sposób można jednak przynajmniej główne aplikacje systemowe Ubuntu Touch, oraz oczywiście interfejs, z wydajnością znacznie wyższą, niż była możliwa dla dotychczas stosowanego emulatora ARM.

A jak sprawuje się samo Ubuntu Touch w praktyce na urządzeniach mobilnych? Można się o tym przekonać z poniższego wideo:

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.