Expression Design - nowa wersja CTP

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft udostępnił do pobrania, najnowszą wersję Community Technology Preview (CTP) programu graficznego Expression Design, o którym po raz pierwszy pisaliśmy w połowie 2006 roku.

Expression Design (znany do niedawna pod nazwą Expression Graphic Designer, a wcześniej pod kodową nazwą Acrylic) to program graficzny wywodzący się z programu Expression firmy Creature House zakupionej przez Microsoft w 2003 r. Jest dosyć niespotykanym połączeniem programu do grafiki wektorowej i rastrowej. Podobnie jak CorelDRAW czy Adobe Illustrator pozwala na tworzenie obiektów wektorowych (krzywych, kształtów predefiniowanych jak i swobodnych kształtów specjalnych) organizowanych w struktury warstwowe. Zestaw pędzli i narzędzi edycyjnych dla grafiki opartej na pikselach nie jest może imponujący i stanowi wybór najczęściej używanych, lecz niektóre dostępne funkcje są dosyć unikatowe i pozwalają na uzyskanie całkiem ciekawych efektów w prosty i szybki sposób.

Ogólnie program zapowiada się dość interesująco, mimo, że nie jest to jeszcze wersja finalna, a jedynie kolejna wersja CTP. Wbrew wcześniejszym opiniom nie należy go jednak raczej traktować jako poważnego konkurenta dla Illustratora i Photoshopa, choć w pewnych warunkach będzie mógł być dla tych narzędzi interesującą i tańszą alternatywą.

Expression Design będzie docelowo wchodził w skład pakietu Expression Studio, kierowanego przede wszystkim do twórców witryn internetowych i aplikacji. W pakiecie tym znajdą się są ponadto Expression Web - służący do tworzenia stron internetowych (już w wersji finalnej, o czym pisaliśmy na początku grudnia ub.r.), Expression Blend - umożliwiający tworzenie animacji i interfejsów webowych na podobieństwo Flash, a także Expression Media - program do zarządzania zasobami multimedialnymi. Cena całego pakietu jest zapowiadana na poziomie 599 dolarów. Więcej informacji na temat ww. programów można uzyskać na oficjalnej witrynie Microsoft Expression.

Najnowszą wersję CTP można pobrać ze stron producenta. Najnowsza wersja współpracuje już bezproblemowo z Expression Blend, a także może być uruchamiana pod kontrolą systemu Windows Vista (w przypadku Windows XP wymagany jest zainstalowany w systemie .NET Framework 3.0).

© dobreprogramy
s