Facebook chce, by komunikator Messenger przejął nasze SMS-y

Strona główna Aktualności

O autorze

Odnotowuje się w ostatnim roku malejącą popularność aplikacji społecznościowych. Wyjaśnień tego stanu rzeczy jest wiele, mówi się o znużeniu, trosce o prywatność komunikacji. Jedno wyjaśnienie naszym zdaniem trafia jednak w samo sedno. Tych społecznościowych narzędzi do komunikacji zrobiło się za dużo, ludzie nie ogarniają już tego, który z ich znajomych z czego korzysta, więc zaczynają znów korzystać z tego, co mają wszyscy – e-maili i SMS-ów. Facebook nie może sobie pozwolić na taki zwrot. Kim byłby Mark Zuckerberg, gdyby ludzie przestali spędzać swoje życie w jego serwisie? Odpowiedzią na ten niekorzystny trend ma być zmiana wprowadzona właśnie do komunikatora Facebook Messenger. Jeśli nie możesz wygrać z SMS-ami, to może trzeba te SMS-y sobie zabrać?

Deweloperzy Messengera poinformowali, że nowa aktualizacja aplikacji na Androida wprowadza możliwość wykorzystania komunikatora jako klienta SMS-ów na smartfonie. Nic w tym niezwykłego nie ma, ot Messenger wpina się w androidowe API, rejestrując jako domyślny klient wiadomości. Wystarczy w tym celu w ustawieniach Messengera (ikonka człowieka), w pozycji SMS włączyć opcję „domyślna aplikacja SMS”. Od tej pory będzie można korzystać z Messegera do wysyłania i odbierania SMS-ów. Konwersacje SMS-owe będą kolorowane na purpurowo, zaś facebookowe – na niebiesko.

Niektórzy mogą pamiętać, że Facebook już raz próbował coś takiego zrobić – wprowadził obsługę SMS-ów po raz pierwszy w 2012 roku, jednak rok później wycofał to, tłumacząc, że funkcja nie cieszyła się dużą popularnością (a być może po prostu licząc na to, że ludzie się przyzwyczaili i będą teraz wysyłali wiadomości przez Messengera. Dzisiaj wydaje się, że sytuacja jest podobna, ale tym razem próbę przejęcia SMS-owej populacji zrobiono sprytniej – przy wpisywaniu nazwy odbiorcy podczas tworzenia nowej wiadomości, najpierw wyświetlone zostaną kontakty z Facebooka, a nie z książki telefonicznej smartfonu.

Oprócz tego komunikacja tymi obiema metodami pozostała w aplikacji oddzielona od siebie. Wiadomości wysyłane SMS-em podobno nie trafiają na serwery Facebooka, komunikator nie będzie też łączył SMS-ów i wiadomości przesłanych przez Messengera w jeden wątek. Ot, po prostu kolejny klient SMS-ów. Albo może w przyszłości – jedyny dopuszczalny klient SMS-ów, bo przecież widać, jak desperacko Mark Zuckerberg próbuje wepchnąć użytkownikom w gardła swój komunikator, uniemożliwiając im wysyłanie wiadomości przez mobilną wersję serwisu m.facebook.com, zamiast tego przekierowując do sklepu Play.

Użytkownikom iOS-a przejęcie SMS-ów na razie nie grozi. Facebook tłumaczy, że system Apple’a nie pozwala zmienić domyślnego klienta tych klasycznych wiadomości tekstowych.

Oczywiście użytkownicy Androida mają inne opcje niż Messenger. Jeśli chcecie wypróbować dobre klienty SMS-ów, to polecamy nową, całkiem fajną aplikację Textra SMS, bardzo rozbudowany EvolveSMS i dbający o prywatność Signal.

© dobreprogramy
s