FastStone Image Viewer 6.8

Strona główna Windows Grafika Przeglądarki graficzne
Pobierz progra​m
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

FastStone Image Viewer to jedna z najpopularniejszych przeglądarek graficznych dostępnych w naszym serwisie. Program charakteryzuje się ładnym interfejsem graficznym oraz sporym zapleczem możliwościami.

Aplikacja obsługuje wszystkie najpopularniejsze pliki graficzne (JPEG, JPEG2000, GIF, BMP, PNG, PSD, PCX, TIFF, WMF, ICO, CUR, TGA, EMF, PXM, EPS, WBMP) w tym również bezstratny format RAW (CRW, CR2, NEF, PEF, RAF, MRW, ORF, SRF, RW2 i DNG). FastStone Image Viewer umożliwia wykonywanie wielu operacji na plikach. Oprócz podstawowych, takich jak zmiana rozmiaru, obrót, korekcja barw, do dyspozycji użytkownika oddano również funkcje wyostrzania, rozmywania, usuwania szumów, redukcji efektu czerwonych oczu, czy konwersji formatu grafik.

FastStone Image Viewer oferuje również opcję lupy, dzięki której można zobaczyć powiększony fragment zdjęcia. Osobom, które posiadają dużą liczbę fotografii przyda się z pewnością możliwość seryjnej konwersji formatu, rozmiaru itp., a także rozbudowany system prezentacji zdjęć z opcją ponad 150 efektów przejść pomiędzy fotkami oraz możliwością odtwarzania muzyki w tle.

Wśród pozostałych funkcji oferowanych przez program warto wymienić wsparcie dla informacji o plikach w formacie EXIF, narzędzia "Clone Stamp" i "Healing Brush", możliwość dodawania znaków wodnych do fotografii, obsługę gestów myszy przy przeglądaniu zdjęć czy w końcu wsparcie dla ekranów dotykowych. FastStone Image Viewer pozwala również na skanowanie zdjęć do formatów PDF, TIFF, JPEG lub PNG.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Szybka, wygodna, intuicyjna przeglądarka do zdjęć, tryb pełnoekranowy, podgląd RAW, edytor korekcyjny, klonowanie, tekst na zdjęciach, tryb slide show
W edytorze graficznym brak korekt zbieżności, dystorsji i balansu bieli, a ponadto słaba redukcja szumów. Zmiana ustawień programu wymaga podłączenia
ocena użytkownika

Recenzja do wersji 6.4
Fast Stone Image Viewer od lat jest idealną aplikacją do przeglądania zasobów zdjęciowych, a teraz i filmowych. Nie ma katalogowania zbiorów, co uznaję za plus, bo organizację i podpięcie zasobów pozostawia użytkownikowi. Posiada wbudowany, w miarę zaawansowany korektor graficzny, który wystarcza, jak dla mnie, w 80% przypadków prostych korekt. Jeśli ktoś nie potrzebuje ingerować w zbieżność, dystorsję i balans bieli, a szumy nie są zbyt duże, lub nie przeszkadzają, to edytor powinien być całkowicie wystarczający. Szczególnie cenne są możliwości korekt jasności i kolorystyki obrazu w trzech poziomach tonalnych. Korekty tonalne w obszarze kolorów mogą być nawet uznane, jako namiastka balansu bieli, ale wymaga to nieco zabawy. Podkreślić należy, że edytor ma głównie funkcje korekcyjne, czyli malować na zdjęciach nie można. Ale można dodać napisy w dowolnym miejscu zdjęcia, formatując w pełni font (krój, kolor), z możliwością dodania tła.

Klonowanie jest jedną z wielu dostępnych opcji korektora. Jest bardzo przydatna, gdy ze zdjęcia trzeba usunąć w sposób nierzucający się w oczy, jakieś elementy „zaśmiecające” naszą kompozycję. Klonowanie ma w tym zadaniu pewne ograniczenia, zależne tylko od układu kompozycji. Algorytm inteligentnie maskuje element niechciany, „pożyczając” strukturę obrazu ze wskazanego miejsca i jego otoczenia.

W trybie pełnoekranowym użytkownicy mogą wygodnie wywołać opcje najeżdżając kursorem na dolny i lewy brzeg ekranu. Z górnego brzegu ekranu można wydobyć „taśmę” z miniaturkami kolejnych zdjęć danego folderu, z prawej strony dane Exif.

Prosto uruchamiana jest funkcja slide show. Wystarczy „enter” na pliku w jakimś folderze, gdzie trzymamy zdjęcia z jakiegoś zdarzenia i rusza pokaz. Można dodać rodzaje przejść pomiędzy zdjęciami (156 sposobów) oraz podkład muzyczny (dźwiękowy). Taką prezentację, dzięki kreatorowi pokazów, można zamienić w postać jednego pliku „exe”. Pozwala to udostępniać prezentację komuś, kto na swoim komputerze (z systemem Windows) nie ma aplikacji Fast Stone Image Viewer.

Dla posiadaczy aparatów z zapisem RAW aplikacja wspiera podgląd tych obrazów zanim zostaną wywołane do postaci np. jpg, ale do wywołania potrzebny jest jednak program zewnętrzny.

Masowa zmiana nazw jest cenną właściwością, szczególnie, gdy zasoby zdjęciowe idą w setki i tysiące plików, a użytkownik chce nadawać plikom swoje własne oznaczenia, np. pochodne nazwy folderu, zawierające numery kolejne (a nie numeracje z aparatu/aparatów). Kilkaset plików zmienia swoją nazwę w sekundy.

Jeżeli folder startowy, czyli źródło z zasobami zdjęciowymi, zostało zdefiniowane, jako zewnętrzne, tzn. np. na dysku USB, to z chwilą, gdy dysk ten jest odmontowany, nie można dokonać zmian w ustawieniach aplikacji. Trochę to dziwne, bo, co ma jedno do drugiego i dlatego tę właściwość zaliczyłem, jako minus.

Można zdefiniować program zewnętrzny do obróbki zdjęć (np. Gimp) i na konkretnym pliku wywołuje się go klawiszem „E”.

Aplikacja świetnie pracuje na Linuksie za pośrednictwem Wine’a (sprawdziłem na Mincie).

No i na koniec warto dodać, że jest to aplikacja darmowa i stale rozwijana. Jednak z mojego punktu widzenia, jako amatora fotografii, bardziej pasowałyby mi, aby twórcy aplikacji rozbudowali edytor korekcyjny dla fotografii, a nie dodawali do niej odtwarzacz video. No, ale darowanemu koniowi…

11.11.2017 23:33 | Recenzja do wersji 6.4
darmowy, prosta obsługa, intuicyjny
poważniejszych minusów - brak
ocena użytkownika

FastStone Image Viewer to prosta szybka, darmowa, bardzo intuicyjna przeglądarka zdjęć rozwijana od wielu lat. Przyzwyczaiłem się do niej, jednocześnie rezygnując z XnView. Program wspiera wszystkie popularne formaty grafiki, umożliwia szybką zmiana rozmiaru, szybkie przycinanie, seryjna konwersję plików do wielu formatów, pokazuje dane EXIF, szybkie i wygodne usuwanie czerwonych oczu, szumu itp. tonacje barw. Pliki też możemy przetwarzać wsadowo. Jeśli nie potrzebujemy profesjonalnych narzędzi edycyjnych - program idealny. Jeśli przywozimy z wakacji setki zdjęć wymagających prostych poprawek - przeglądarka spełni swą rolę - szybko i sprawnie...Kolejne wersje programu przynoszą w sumie tylko drobne poprawki i poprawę błędów.

30.06.2016 12:22 | Recenzja do wersji 5.7