Favikona śmierci. Kuriozalny błąd zawiesza najpopularniejsze przeglądarki

Strona główna Aktualności

O autorze

Na dziobie okrętu. Stawia znaczące nad znaczonym, lubi czapki z daszkiem, teorię gier, tłumaczenia maszynowe i karabiny maszynowe.

Wydawałoby się, że w favikonach, czyli ikonach wyświetlanych najczęściej na kartach przeglądarek obok nazwy witryny, nie może istnieć żadne potencjalne zagrożenie dla stabilności działania przeglądarki. Niewielki plik graficzny reprezentujący stronę, ma z reguły rozmiar zaledwie kilku kilobajtów. Co jednak, gdy rozmiar wyniesie na przykład… 10 gigabajtów?

Otóż nieszczęście gotowe. Okazuje się, że konieczność pobierania 10-gigabajtowej favikony może spowodować wyłączenie się w zasadzie wszystkich najpopularniejszych przeglądarek internetowych. Dotyczy to także ich wersji mobilnych. Zarówno w przypadku Chrome'a, jak i Safari i Firefoksa, uruchomienie strony z tak ogromną favikoną prowadzi do wyłączenia się przeglądarki, a także – w niektórych przypadkach – do zatrzymania pracy systemu operacyjnego.

Z problemem uporali się już (zaledwie po dwóch dniach od opublikowania pierwszych informacji o błędzie) programiści z Mozilli – łatka zostanie udostępniona z kolejną aktualizacją programu. Jednak zarówno z obozu Chrome'a, jak i Safari, brakuje jak dotąd informacji o sprawieniu się tym nietypowym błędem. Problem jako pierwszy zauważył Andrea De Pasquale, który stwierdził, że na jednej ze stron plik favikony stanowi… kompletną kopię zapasową całej witryny spakowaną w archiwum TAR.

Problem stanowi fakt, że favikona wcale nie musi posiadać rozszerzenia .ico. Obsługiwane są między innymi pliki PNG, GIF i JPEG, w przypadku których wielkość rzędu 10 gigabajtów również jest dość abstrakcyjna, niemniej możliwa do osiągnięcia. Jak się okazuje, to w zupełności wystarczy, aby rozłożyć na łopatki wszystkie wiodące przeglądarki na rynku.

© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNowość w Mapach Google. Nawigacja będzie skuteczniejsza