r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Film poklatkowy ze zdjęć Google StreetView dla każdego

Strona główna Aktualności

Po ostatniej aktualizacji StreetView na mapie można zobaczyć już prawie całą Polskę, można więc trochę się tymi obrazami pobawić.

Zazwyczaj nagranie poklatkowe trasy przejazdu wymaga sporo wysiłku, a potem trzeba jeszcze materiał odpowiednio złożyć. Tu na pomoc przychodzi eksperyment opracowany przez teehan+lax, znanych między innymi z projektu Readability, czyli mechanizmu zmieniającego wygląd stron tak, aby wygodnie się je czytało. Ich najnowszy projekt, Hyperlapse, to bazująca na WebGL (i według twórców najlepiej działająca w przeglądarce Chrome na przyzwoitej maszynie) aplikacja, która pozwala stworzyć własny film poklatkowy z „przejazdu” wytyczoną trasą. To narzędzie może oszczędzić mnóstwo czasu, bo Google już wykonał najcięższą część pracy, czyli fotografowanie i „zszywanie” zdjęć. Pozostaje wybrać trasę… i mieć nadzieję, że akurat tam zdjęcia były robione przy dobrej pogodzie (Ostrów Tumski we Wrocławiu nie wygląda najlepiej, podobnie nierówne są zdjęcia Mostu Milenijnego).

Zaczynamy od wytyczenia początku i końca trasy oraz ustawienia punktu, na który cały czas ma być nakierowana kamera (będzie się obracać, aby zawsze kierować się w jedną stronę). Kamera porusza się od punktu A do B i z powrotem i trasę pokonuje zawsze w tym samym czasie, warto więc wybierać krótsze odcinki. Punkt, na który ma się kierować, można przesuwać w czasie odtwarzania animacji. Następnie można podzielić się odnośnikiem do niej ze znajomymi. Niestety, specjalnie do celów demonstracyjnych zostały obniżone parametry generowanego widoku i nie ma możliwości zapisania sobie w jakiejś postaci filmu, ale może i tego się doczekamy. Nie da się również precyzyjnie wybrać trasy — od punktu początkowego do końcowego „przejedziemy” najlepszą zdaniem algorytmów Google Maps. Poniżej można zobaczyć kilka przygotowanych przez teehan+lax przykładów.

r   e   k   l   a   m   a

Hyperlapse powstał w oparciu o Three.js, zmodyfikowany GSVPano.js, Hyperlapse.js i API Google Maps. Źródła wszystkich bibliotek dostępne są na GitHubie, więc jeśli ktoś ma ochotę samemu pobawić się z takimi widokami i na przykład wygenerować długi film dobrej jakości, może skorzystać z gotowych narzędzi.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.