reklama

Finalne DSM 5.0 dla dysków Synology: odświeżony interfejs i odczuwalnie wyższa wydajność

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Właściciele dysków sieciowych Synology wyprodukowanych po 2010 roku mogą już bezpiecznie zaktualizować ich oprogramowanie systemowe Disk Station Manager (DSM) z wersji 4.3 do wersji 5.0. Dwa miesiące po wydaniu pierwszej publicznej bety do testów, finalna, dostępna za darmo wersja trafiła na serwery aktualizacyjne, przynosząc sporo wartych uwagi ulepszeń i odświeżony interfejs użytkownika.

Z aktualizacją nie warto zwlekać – z doświadczeń redakcji wynika, że nowy DSM 5.0 instaluje się zupełnie bezproblemowo, zachowując nie tylko dotychczasowe ustawienia konfiguracyjne, ale też wszystkie zainstalowane aplikacje (także pochodzące z repozytoriów społeczności), nie szkodząc przy tym oprogramowaniu dodanemu z poziomu powłoki, przez menedżer pakietów ipkg. Wbrew temu, co pisały media po pokazaniu pierwszej wersji beta, DSM 5.0 nie wprowadza też żadnych rewolucji w zakresie interfejsu użytkownika – każdy, kto radził sobie z interfejsem wersji 4.x, bezboleśnie może korzystać z interfejsu nowej wersji systemu.

Zmiany webowego desktopu należałoby określić raczej jako odświeżenie skórki, która czerpie teraz inspiracje z desktopu Windows 8 (płaskie okienka i ikony), iOS-a 7 (jasne, żywe kolory), czy GNOME3 (panel wyboru aplikacji). Panel logowania może wyświetlać teraz stację meteorologiczną i zegar, panel statusu otrzymał zaś możliwość przeniesienia z prawego dolnego rogu w inne miejsca desktopu.

Poza tymi zmianami wizualnymi DSM 5.0 przynosi nową usługę QuickConnect, pozwalającą na szybkie skonfigurowanie zdalnego dostępu do urządzenia przez dynamiczny DNS, w większości wypadków bez konieczności ręcznego konfigurowania routera. Rozszerzono także zakres obsługiwanych usług w chmurze firm trzecich – za pomocą Cloud Sync możemy synchronizować pliki z Google Drive i Dropboksem oraz chińskim Baidu Cloud (niestety DSM nie wspiera jeszcze dysku OneDrive Microsoftu). Wszystkie te procesy synchronizacji łatwo skonfigurować za pomocą nowej aplikacji Cloud Station.

Synology postarało się też w kwestii obsługi multimediów – Photo Station pozwala na współdzielenie klipów wideo i fotografii przez YouTube i Flickra, VideoStation przynosi możliwość przekazywania dźwięku AC3 bez jego obróbki (pass-through), FileStation przynosi podgląd miniaturek, łatwe współdzielenie plików i wygodniejsze archiwizowanie. Z tego co można też wyczytać w dokumentacji tego wydania, aplikacje mobilne DS audio i DS video (w wersjach na Androida i iOS-a) zapewniają teraz wsparcie dla google'owego Chromecasta.

DSM 5.0 działa wyraźnie szybciej, szczególnie jeśli zainstalowaliśmy w urządzeniu napęd SSD, który można wykorzystać jako bufor zapisu/odczytu. Aktualizacje linuksowego jądra umożliwiły też wykorzystanie techniki kompresji pamięci, co zapewniać ma płynniejsze doświadczenie użytkownika.

Pojawiły się też zmiany przydatne dla administratorów, wykorzystujących dyski NAS Synology w warunkach biznesowych. Synology Central Management System pozwala na wygodne zarządzanie setkami takich urządzeń za pomocą ujednoliconego interfejsu. Łatwe ma być też tworzenie klastrów SMB/CIFS o pojemności liczonej nawet w petabajtach.

Nową wersję oprogramowania systemowego można zainstalować przez menedżer aktualizacji w panelu sterowania, lub pobrać ze strony Synology (trzeba znać numer modelu swojego urządzenia).

© dobreprogramy

Komentarze

reklama