Fink 0.39.5

Strona główna Mac Programowanie Biblioteki i Frameworki
Pobierz program

Fink to projekt, dzięki któremu na systemie OS X można zainstalować otwarte oprogramowanie, znane przede wszystkim z Linuksa. Menedżer pakietów pozwala na przeszukiwanie repozytorium, instalację programów wraz z zależnościami i szybką aktualizację.

W repozytorium znajdziemy zarówno drobne narzędzia, jak wget, przez alternatywne wiersze poleceń, kompilatory i edytory po środowiska graficzne GNOME i KDE.

Fink od wielu wersji nie ma instalatora, więc należy skompilować menedżera pakietów samodzielnie. Po pobraniu źródeł należy je rozpakować i skompilować samodzielnie. Do tego potrzebne będą narzędzia deweloperskie, które można zainstalować poleceniem: xcode-select --install lub pobrać razem z programem Xcode z App Store. Fink wymaga także narzędzi dla programistów Javy, które można znaleźć na stronie Oracle'a. Fink poprosi także o instalację XQuartz, czyli implementacji X11 dla systemu OS X.

Kolejnym krokiem jest rozpakowanie źródeł i uruchomienie w ich głównym katalogu skryptu ./bootstrap. Pozwoli on skonfigurować menedżera i wybrać najlepsze serwery do pobierania pakietów. Po instalacji należy skonfigurować środowisko dla Finka poleceniem /sw/bin/pathsetup.sh i pobrać najnowszą listę pakietów poleceniem /sw/bin/fink selfupdate-rsync; /sw/bin/fink index -f. Wszystkie instrukcje dotyczące instalacji i używania Finka znajdują się w katalogu ze źródłami.

Użytkownicy systemów OS X 10.9 i nowszych mogą także skorzystać ze skryptu instalacyjnego, który wykona wszystkie polecenia automatycznie. Na systemie OS X 10.11 Fink jest wciąż w fazie testowej.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Najlepsze dodatki do GIMP-a, nie tylko dla ekspertów

59
07.09.2016  •  Anna Rymsza

GIMP od lat jest najpopularniejszym, darmowym programem graficznym. Ma spore możliwości, ale jedną z jego największych zalet jest system dodatków i skryptów. To dzięki nim GIMP jest programem tak elastycznym. Poniżej prezentuję Wam 8 praktycznych dodatków, które ułatwią życie i bezproblemowo działają z nową wersją programu. Jak instalować dodatki? Dodatki do GIMP-a raczej nie mają instalatorów i trzeba je samodzielnie umieścić w odpowiednim folderze. Ogólne zasady mówią, że skrypty Script-fu (.scm) znajdują się w folderze scripts, a skrypty w Pythonie (.py) i pliki wykonywalne (.exe i bez…

Zainstaluj na Macu programy z Linuksa, których nie da Ci Apple

25
08.10.2015  •  Anna Rymsza

Ta instrukcja przyda się przede wszystkim doświadczonym użytkownikom, którym w systemie OS X brakuje programów i bibliotek znanych z systemów uniksopodobnych. Jeśli ktoś tęskni za wgetem, zsh czy nawet całym KDE, dzięki opisanym niżej narzędziom może je mieć w każdej chwili. Rozwiązania te mają jednak kilka wad – przede wszystkim pobrane narzędzia i biblioteki będą kompilowane na Macu ze źródeł i nie ma gwarancji, że będą działać poprawnie. Ponadto mogą nie współpracować dobrze z systemem operacyjnym i podłączonym do Maca sprzętem, choć są to przypadki bardzo rzadkie. Programy z…

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!

Komentarze

0 nowych
Nikt nie napisał jeszcze komentarza, możesz być pierwszy!
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieRecenzja Xiaomi Mi Mix 2S. Naprawdę świetnie, ale jeszcze bez perfekcji