HWMonitor HWMonitor 1.43

Strona główna Windows Narzędzia Identyfikacja sprzętu i oprogramowania
Pobierz pr​ogram
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

HWMonitor jest niewielkim i bardzo prostym w obsłudze narzędziem do monitorowania podstawowych parametrów pracy bazowych komponentów komputera. Skupia ono w jednym oknie informacje o temperaturze, napięciu oraz prędkości wentylatorów m.in. chipsetu, procesora i poszczególnych jego rdzeni, dysku twardego, układu graficznego i baterii (w przypadku laptopów i netbooków).

Jakich informacji dostarcza HWMonitor?

  • napięcie na poszczególnych elementach płyty głównej i karty graficznej
  • temperatura poszczególnych rdzeni procesora (CPU)
  • procentowe użycie rdzeni procesora oraz ich aktualna częstotliwość pracy
  • temperatura dysku twardego i procentowa ilość zajętej przestrzeni
  • temperatura GPU i częstotliwość pracy poszczególnych elementów układu (procesor, pamięć)
  • poziom naładowania baterii w laptopie oraz ogólna pojemność akumulatora

Na czym bazuje program?

Program do odczytu wspomnianych parametrów wykorzystuje specjalne sensory temperatury montowane na urządzeniach przez ich producentów. W przypadku pozostałych informacji lub komponentów, które nie zostały w takowe czujniki wyposażone (m.in. dyski twarde) wymagane dane pobierane są przy użyciu technologii S.M.A.R.T. HWMonitor bardzo często jest wymagany do działania różnego rodzaju widżetów systemowych, których zadaniem jest wygodne dostarczanie informacji o parametrach pracy komputera.

Rejestrowanie parametrów pracy

HWMonitor podczas swojej pracy zapisuje informacje o wartościach minimalnych i maksymalnych uzyskiwanych przez poszczególne komponenty. Narzędzie oferuje również funkcję eksportu wszystkich zgromadzonych danych do postaci pliku tekstowego.

Uwaga!

  • Do pobrania dostępna jest również wersja portable, nie wymagająca instalacji w systemie i gotowa do użycia tuż po ściągnięciu.
  • Producent udostępnia bardziej rozbudowaną, ale płatną edycję HWMonitor Pro. Znaleźć w niej można m.in. możliwość zdalnego monitorowania komputerów w Sieci.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

program pokazuje dokładnie to, do czego został stworzony
brak menu pomocy lub choćby szczegółowych objaśnień wyświetlanych parametrów
ocena użytkownika
09.02.2019 23:07 • Recenzja do wersji 1.39

Szukałem od pewnego czasu narzędzia/aplikacji do pomiaru temperatury procesora. Mój wybór padł na HWMonitor – niewielkie i proste w użyciu narzędzie, stworzone przez firmę CPUID. Pobrałem więc je, zainstalowałem i uruchomiłem. Wyniki swej pracy HWMonitor ukazał po chwili w formie tabeli, podzielonej poziomo według poszczególnych elementów składowych komputera, a pionowo - w układzie: wartość, wartość minimalna i wartość maksymalna. A więc po kolei:

* płyta główna (Gigabyte technology G41M-ES2L) - 6 rodzajów napięć, ale te wartości nic mi nie mówią (o tym jednak później)
* temperatura płyty głównej: 30 st. C (to chyba dobrze?)
* CPU: wartość 1577 RPM
*wentylatory (FANS PWM): FANPWM0 i FANPWM2 – wszystkie wartości 0%, FANPWM1 – wszystkie wartości 99% (nie potrafię tego zinterpretować)
* wykorzystanie pamięci 92% (max 97 %). Porównałem z menadżerem zadań - zgadza się!
* wykorzystanie procesora (Intel Core 2 Duo CPU E7500) 30 % (max 87 %) - też się zgadza!
* temperatura procesora Core #0 42 st. C, Core #1 37 st. C
* zegary: Core #0 1600 MHz, Core #1 2266 MHz
* dysk zapasowy E: (WDC WD800JD-75MSA3) 33 st. C
* dysk główny C: (Hitachi HDT721032SLA360) 39 st. C. HD Tune pokazał 44, więc nie wiem, który z nich jest bliższy prawdy, ale ponieważ temperatura krytyczna (według HD Tune) wynosi 55 st. C, to chyba powodu do niepokoju nie ma
* wykorzystanie przestrzeni: E: - 96 %, C: – 90 % (zgadza się)
* chipset (Intel G 41 Express Chipset) wykorzystanie GPU 1 %, pamięć 86 %.

Podsumowując: narzędzie pokazuje w czytelny sposób podstawowe wskaźniki elementów składowych komputera, w tym te, które ja uważam za najważniejsze - temperatury. Uważam, że jak na mój 9-letni komputer, wskaźniki te są przyzwoite. Za minus tego narzędzia uważam brak menu pomocy lub choćby szczegółowych objaśnień wyświetlanych parametrów (może są w wersji PRO?). Program przypadł mi do gustu, polecam go każdemu, komu leży na sercu stan zdrowia jego komputera. Moja ocena - 4,75 gwiazdki i dodanie do ulubionych.

Obsługa dużej liczby sprzętu
Brak
ocena użytkownika
20.08.2017 14:14 • Recenzja do wersji 1.32

Program bardzo ważny dla każdego, kto troszczy się o własny komputer. Wielu ludzi lekceważy temperatury panujące wewnątrz komputera, a przecież to między innymi one wpływają na żywotność naszego - często kosztownego - sprzętu. Umożliwia prostą i szybką diagnozę (temperatura, napięcie, użycie, prędkość wentylatorów itp.). Dzięki niemu dowiemy się też, jak używane przez nas programy wpływają na pracę CPU i GPU (w tym m.in. na silnik wideo). Pozwala zorientować się kiedy nadchodzi dobry moment na odkurzenie komputera. ;) Zwłaszcza w gorące lata jest pomocny - dzięki niemu wiadomo np. kiedy powinniśmy włączyć dla laptopa dodatkowe chłodzenie.