Huawei już pracuje nad 6G. 5G to nie koniec ewolucji telefonii komórkowej

Strona główna Aktualności
Huawei już pracuje nad 6G. 5G to nie koniec ewolucji telefonii komórkowej
Huawei już pracuje nad 6G. 5G to nie koniec ewolucji telefonii komórkowej

O autorze

Huawei nie traci ani minuty. Sieć 5G jest dopiero na progu wdrażania, a w zakładach badawczych chińskiego producenta trwają prace nad kolejną wersją standardu – 6G.

Prace nad standardem 6G są prowadzone w ośrodku badawczym Huawei w Ottawie. Stolica Kanady musi mieć tu znaczenie strategiczne. Rząd Kanady jeszcze nie zdecydował, czy przy wdrażaniu standardu 5G zezwoli na korzystanie ze sprzętu Huawei. Być może prowadząc prace na kanadyjskiej ziemi, Huawei zabezpieczy sobie pozycję na czas kolejnego stadium ewolucji telefonii komórkowej.

Wdrożenie 5G na skalę komercyjną zajmie jeszcze przynajmniej 2 lata. Na ogólnodostępne 6G poczekamy do około 2030 roku.

Huawei kontra reszta świata

Huawei jest obecnie w nietypowej sytuacji. Rząd Stanów Zjednoczonych wypowiedział chińskiemu producentowi wojnę handlową. Sprzęt niezbędny do budowy infrastruktury 5G firmy Huawei trafił na czarną listę w obawie, że zawiera furtki umożliwiające szpiegowanie. Blokada została tymczasowo uchylona, by możliwe było korzystanie z usług Google na smartfonach z Androidem, ale sytuacja jest wciąż niepewna.

Huawei pokazał już, że nie boi się działać niezależnie. Zaprezentował system HarmonyOS dla smarturządzeń, pracuje nad własnymi mapami, a teraz jest jasne, że zamierza zdominować przyszłość telekomunikacji.

© dobreprogramy
s