Internet od UE dla rodzin ubogich

Strona główna Aktualności

O autorze

Unia Europejska ma zamiar przeznaczyć 364 miliony euro na dostarczenie dostępu do Internetu dla ubogich rodzin i osób niepełnosprawnych. Według przewidywań pomoc ma trafić do blisko 100 tys. gospodarstw. W tym celu mogą być realizowane różne projekty. Jeden z nich zakłada dostarczanie gotowych konfiguracji do wybranych domów, wraz z oprogramowaniem i opłacaniem abonamentu.

Były wiceminister gospodarki, Andrzej Piotrowski zwraca uwagę na kontrowersyjność przedsięwzięcia, w obawie przed sprzedażą otrzymanych maszyn przez część rodzin patologicznych. Inni zauważają, że Internet nie będzie raczej używany jako narzędzie do poszukiwania pracy, czy też edukacji, lecz głównie do rozrywki. Krzysztof Chełpiński z Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji, zwraca przy tym natomiast uwagę na stosunkowo małą liczbę usług elektronicznych, która jednocześnie hamuje wspieranie popytu na nie.

Wiceminister rozwoju regionalnego, Jarosław Pawłowski odpowiada, że ministerstwo zdaje sobie z tego sprawę. Zaznacza przy tym jednak, że to właśnie między innymi dzięki środkom z Unii Europejskiej będzie tworzona coraz większa ilość usług internetowych. Mówi też, że są unijne środki na ich rozwój, także w prywatnych przedsiębiorstwach. Podkreśla, że unijne środki będą wykorzystywane również na budowę sieci w miejscach, gdzie nie opłaca się to firmom komercyjnym. Na ten cel przeznaczono 200 mln euro.

© dobreprogramy

Komentarze