Jak zalegalizować piracki Windows?

Strona główna Aktualności

O autorze

Chcesz zalegalizować system operacyjny w swojej firmie lub w domu? Nie wiesz jak się za to zabrać? Są różne metody. Pierwszą, najbardziej oczywistą jest zakup wersji pudełkowej w sklepie, jest to jednak najkosztowniejsze z rozwiązań. Dotychczas najpopularniejszym sposobem był zakup tzw. wersji OEM. Jest jednak jeszcze jeden, szczególnie wygodny sposób - zestawy legalizacyjne Windows XP, tzw. Genuine Kit. Warto przekonać się jakie są wady i zalety legalizacji poprzez wersje OEM oraz zestawy legalizacyjne.


Wersje OEM


Najbardziej powszechnym (choć jak się okazuje nie najbardziej korzystnym) w chwili obecnej sposobem na zalegalizowanie posiadanego pirackiego systemu Windows jest zakup takiego systemu w wersji OEM.

Wersje OEM systemów Windows były początkowo przeznaczone do sprzedaży wyłącznie z nowymi komputerami, później Microsoft dopuszczał możliwość ich zakupu także z niektórymi podzespołami (tzw. nieperyferyjnym składnikiem sprzętu komputerowego, w praktyce oznaczało to nawet myszkę). We wrześniu 2005 r. korporacja zmieniła zasady licencjonowania OEM. Początkowo z treści nowej licencji jednoznacznie wynikało, że od tego momentu systemy w wersjach OEM będzie można znów zakupić wyłącznie z nowymi komputerami. Jednocześnie pojawiły się informacje, że w "wyjątkowych sytuacjach" klient będzie mógł nabyć samo oprogramowanie w wersji OEM. Dopiero po późniejszych interpretacjach Microsoftu okazało się, że te "wyjątkowe" przypadki są w naszych warunkach całkiem powszechne i dotyczą sytuacji w których samodzielnie montujemy swój komputer (a w praktyce nawet gdy kupujemy oprogramowanie OEM do komputera już zmontowanego).

Reasumując, w chwili obecnej możliwe jest już nabycie systemów Windows (a także oprogramowania Office) w wersjach OEM całkowicie niezależnie od sprzętu. Produkty w wersjach OEM są dużo tańsze od ich pudełkowych odpowiedników. W chwili powstawania tego artykułu cena Windows XP Home Edition OEM oscyluje w granicach ok. 280 zł netto (ok. 342 zł brutto), Windows XP Media Center Edition OEM ok. 340 zł netto (ok. 419 zł brutto), a Windows XP Professional OEM ok. 445 zł netto (ok. 543 zł brutto).

Niższy koszt oznacza jednak ograniczenia. Pomijając takie drobiazgi jak brak kolorowego pudełka i szczegółowej instrukcji, system w wersji OEM jest na stałe przywiązywany do komputera na którym został zainstalowany za pomocą procesu tzw. aktywacji. W takim komputerze możemy dowolnie wymieniać podzespoły za wyjątkiem płyty głównej, którą Microsoft uważa za najważniejszy element komputera, a jej wymianę za tak naprawdę... wymianę komputera (licencja OEM nie pozwala na przenoszenie oprogramowania na inne komputery). Tyle mówi teoria - z dotychczasowej praktyki wynika jednak, że ponowna aktywacja systemu w wersji OEM po wymianie płyty głównej jest w wielu przypadkach możliwa - m.in. jeżeli płyta była wymieniana w ramach gwarancji.

Należy jednocześnie zaznaczyć, że w świetle interpretacji Microsoft, kupując oprogramowanie OEM bez sprzętu stajemy się producentem komputera i nie przysługuje nam jakiekolwiek wsparcie techniczne ze strony sprzedawcy ani też Microsoft (poza naturalnie poprawkami do systemu, Service Pack'ami itp.). Jest to więc kolejne ograniczenie.

Warto dodać, że sprzedawane obecnie systemy Windows XP w wersjach OEM, objęte są programem Express Upgrade w ramach, którego za darmo lub za niewielką dopłatą (plus koszty wysyłki) można otrzymać system Windows Vista po jego premierze.

Wersje OEM oprogramowania Microsoft można zakupić w olbrzymiej większości sklepów komputerowych, m.in. we współpracującej z vortalem sieci VobisZestaw legalizacyjny


Z chwilą pisania tego artykułu Microsoft wprowadza do sprzedaży w Polsce całkiem nowy produkt - zestawy legalizacyjne (tzw. Genuine Kit) Windows XP. Jeżeli można legalizować systemy kupując wersje OEM to w takim razie po co Microsoft wprowadza dodatkowo zestawy legalizacyjne?

Odpowiedź na to jest prosta. W odróżnieniu od wersji OEM zestaw legalizacyjny Windows XP nie wymaga reinstalacji systemu. Inaczej mówiąc jeżeli posiadamy piracki system to możemy praktycznie kilkoma kliknięciami myszy zalegalizować posiadaną kopię. Jest to szczególnie istotne w przypadku firm gdzie reinstalacja systemu - i co za tym idzie innego zainstalowanego oprogramowania - na większej liczbie komputerów byłaby bardzo pracochłonna. Z tego właśnie względu oferta ta kierowana jest przede wszystkim do firm.

W skład zestawu legalizacyjnego wchodzi (podobnie jak w przypadku "normalnego" oprogramowania) pudełko z nośnikiem, certyfikat autentyczności (tzw. COA), a także licencja użytkownika. Dzięki temu możemy nie tylko zalegalizować piracki system ale także w razie potrzeby zainstalować go całkowicie od nowa. Do legalizacji pirackiej kopii systemu będzie niezbędne uruchomienie Narzędzia aktualizacji klucza produktu w systemie Windows. Narzędzie to przeprowadzi w kilku prostych krokach konwersję i przekształci piracką kopię systemu Windows XP w oryginalną (wymagane będzie podanie nowego klucza z certyfikatu COA).

Oprócz braku wymogu reinstalacji systemu, zestaw legalizacyjny Windows XP różni się ponadto od Windows XP w wersji OEM wsparciem technicznym. W odróżnieniu od wersji OEM, Microsoft oferuje tu ze swojej strony wsparcie techniczne takie samo jak przy pudełkowych edycjach systemu (możliwość skorzystania z pomocy przy instalacji systemu oraz jego podstawowej konfiguracji po uruchomieniu). Tak jak już pisaliśmy wcześniej, przy wersjach OEM wsparcie to świadczone jest przez producenta komputera z którym system w wersji OEM został kupiony albo też wsparcia praktycznie nie ma jeżeli kupiliśmy samo oprogramowanie w wersji OEM bez sprzętu.

Z drugiej jednak strony zestaw legalizacyjny jest przywiązywany do komputera na którym wcześniej zainstalowany był piracki Windows - dokładnie tak samo jak w przypadku wersji OEM.

Interesująco przedstawiają się ceny zestawów legalizacyjnych. W przypadku Windows XP Home Edition jest to równowartość około 357 zł brutto, zaś w przypadku Windows XP Professional około 537 zł brutto. Podane ceny dotyczą zamówień online realizowanych bezpośrednio z pirackiego systemu - należy kliknąć w "dymek" z informacją Ta kopia systemu Windows nie oryginalna. Warto zaznaczyć, że transakcje te realizowane są przez irlandzki, a nie lokalny oddział Microsoft, co powoduje kilka ograniczeń. Dopuszczalne są jedynie płatności kartą kredytową lub przelewem (w tym drugim przypadku całkowity koszt zwiększy się jeszcze nawet o kilkadziesiąt złotych za przelew zagraniczny). Ponadto firmy, które będą chciały otrzymać fakturę VAT, podobnie jak w przypadku innych transakcji wewnątrzunijnych będą musiały podać europejski numer identyfikacji podatkowej. Po opłaceniu zamówienia, przesyłka z zestawem legalizacyjnym dotrze do nas w przeciągu 2-4 tygodni.

Z myślą o klientach, którzy chciałby zakupić zestawy legalizacyjne szybciej i wygodniej, a także dla tych, którzy nie chcieliby podawać swoich danych bezpośrednio w Microsoft ;-), przygotowano możliwość nabycia tych produktów poprzez tradycyjne sklepy komputerowe. W tym przypadku dostępne są jednak wyłącznie zestawy legalizacyjne dla Windows XP Professional. Ta opcja jest co prawda wygodniejsza (szczególnie przy zakupie wielu zestawów na raz) ale z kolei trochę droższa - sugerowana cena takiego zestawu to 532 zł netto (649 zł brutto). Z myślą o firmach, w sprzedaży dostępne będą także zestawy legalizacyjne w postaci "dziesięciopaków" - zawierających jeden nośnik i dziesięć certyfikatów autentyczności.

Warto na koniec zaznaczyć, że w przeciwieństwie do wersji OEM, zestawy legalizacyjne nie są objęte programem Express Upgrade w ramach, którego jedynie za koszty wysyłki otrzymać można system Windows Vista.

Ostateczna ocena atrakcyjności tego rozwiązania będzie jednak zależna od konkretnego przypadku. W firmach gdzie jest dużo stanowisk z pirackimi Windowsami, a cenny jest czas i nie jest planowana migracja na Windows Vista czy inny system - może to być bardzo interesujące rozwiązanie.

Więcej informacji na temat zestawów legalizacyjnych można uzyskać na stronach Microsoft

© dobreprogramy
s