Java dla Mac OS wyjątkowo nieudana

Strona główna Aktualności

O autorze

Apple udostępnił kolejną, szóstą wersję wirtualnej maszyny Java dla systemu Mac OS 10.5.2. Wygląda jednak na to, że o ile dotychczas użytkownicy Maka z niecierpliwością czekali na każde nowe wydanie Javy, od dzisiaj nie będą już tak entuzjastycznie spoglądać w kierunku aktualizacji.

Podstawową wadą nowej Javy jest dostępność jedynie w wersji przeznaczonej dla architektury 64-bitowej, hamując tym samym dostęp do niej praktycznie wszystkim użytkownikom MacBooków, którzy dokonali zakupu swoich komputerów nie wcześniej niż rok temu, wyposażonych we wczesne modele układów Intela. Drugim poważnym problemem jest bowiem brak dostępności 64-bitowych bibliotek dla interfejsu Cocoa, wykorzystywanego przez prawie każdą aplikację w tym systemie w celu poprawy wyglądu, tym samym uniemożliwiając łącznie z nim apletów Javy.

Apple odpowiada, że jest w pełni świadom występowania wspomnianych problemów. Twierdzi jednak, że najnowsza aktualizacja nie czyni wersji szóstej domyślną, a nawet ostrzega użytkownika w przypadku, gdy chce tak uczynić.

© dobreprogramy