Kickstarter wciąż w modzie. Sfinansowano 50 tys. projektów

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak podaje Kickstarter w najnowszych statystykach, po czterech latach od uruchomienia usługi udało się przekroczyć próg 50 tys. pomyślnie sfinansowanych projektów. Jest to zasługa ponad 5 mln fundatorów, którzy w blisko 11,6 mln datków wysupłali ze swoich kieszeni łącznie 838 mln dolarów. Nie wszystkim jednak udało się osiągnąć sukces — gdyby internauci z powodzeniem ufundowali każdy pomysł, suma ta byłaby o 94 mln dol. większa.

Łącznie liczba uruchomionych kampanii zbliża się do 119 tysięcy. Najprężniej działają pod tym względem osoby z branży filmowej, które zgłosiły ponad 30 tys. projektów. Z kolei najwięcej pieniędzy potrzebują twórcy gier — na ten cel prosili w sumie o 183,5 mln dolarów. Natomiast z samym zbieraniem datków najlepiej radzą sobie tancerze, którym udało się sfinansować ponad 71 proc. pomysłów (przeciętnie jest to niecałe 44 procent). Co ciekawe, szansę powodzenia projektu można przewidzieć już po upływie 36 godzin od jego opublikowania. Trójce naukowców z Politechniki Federalnej w Lozannie udało się stworzyć mechanizm (PDF), którego skuteczność w przewidywaniu wyników na podstawie obserwacji Twittera i wpływających datków w tym czasie wyniosła 84 procent.

Dziś trudno wyobrazić sobie świat bez crowdfundingu — dzięki zapoczątkowanej przez Kickstartera modzie udało się ukończyć wiele projektów, które w przeciwnym razie być może nigdy nie ujrzałyby nawet światła dziennego. Koronnym przykładem jest zegarek Pebble, którego twórcy potrzebowali 100 tys. dolarów, a otrzymali ponad 10 milionów. Nie brakuje też przykładów zaprzepaszczonych szans, jakim był choćby nieudany debiut konsolki Ouya.

© dobreprogramy

Komentarze