Elektroniczny paragon zastąpi papierowy, testy rozpoczną się jesienią

Paragon w rękach klienta z deposithotos
Paragon w rękach klienta z deposithotos
Oskar Ziomek

17.05.2018 12:33, aktual.: 18.05.2018 15:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nadchodzi kolejna innowacja, dzięki której zakupy – przede wszystkim w tym realnym, a nie internetowym świecie – mogą stać się wygodniejsze i szybsze. Obok możliwości dokonywania elektronicznych płatności, wkrótce w Polsce pojawić się może również elektroniczny paragon. Testy nowego rozwiązania mają się rozpocząć jesienią, a docelowa implementacja otworzyć drogę do łatwiejszych zakupów.

O szczegółach informuje serwis Money.pl. Z rozmowy z Tadeuszem Kościńskim, wiceministrem przedsiębiorczości i technologii dowiedziano się, iż e-paragony będą testowane w Polsce jesienią bieżącego roku. W testach wezmą udział PKO BP, eService oraz PKN Orlen. Są różne koncepcje, jak to zrobić technicznie. Zdecydowaliśmy, żeby w fazie pilotażu zrobić to tylko w tej grupie – informuje Kościński.

Elektroniczny paragon podczas testów dostępny będzie tylko w wybranych sytuacjach. Na początku ma dotyczyć wyłącznie transakcji dokonywanych kartą i być dostępny do pobrania z poziomu elektronicznej bankowości klientów PKO BP. Docelowo oczywiście system ma jednak rozrosnąć się na tyle, by objąć swoim działaniem nie tylko płatności elektroniczne, ale także gotówkowe i mobilne.

Nawet po pozytywnie zakończonych testach może jednak upłynąć dość długa droga, nim elektroniczne paragony się upowszechnią. Jak informuje Money.pl, największą przeszkodą techniczną będzie konieczność stosowania kas fiskalnych potrafiących łączyć się z Internetem. Takie urządzenia mają jednak zacząć trafiać do sprzedawców już w przyszłym roku.

Warto zwrócić uwagę, iż elektroniczny paragon (poza wygodą będącą niejako tylko produktem ubocznym) otwiera sobą także nową drogę do inwigilacji obywateli. Pierwsze plany wprowadzenia elektronicznych potwierdzeń transakcji pojawiały się jeszcze w 2016 roku i już wtedy pomysł spotykał się z dużym sprzeciwem potencjalnych użytkowników. Problemem może być również zakup nowych, wspominanych kas fiskalnych. Mimo ewentualnych dopłat ostatecznie i tak skorzysta na tym państwo.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (75)