Kluczowy inżynier AMD wybrał Nvidię. Zieloni też zainteresowani heterogeniczną architekturą?

Strona główna Aktualności

O autorze

Trudno powiedzieć, by dobrze się działo w AMD, skoro w ciągu jednego miesiąca z firmy odchodzi dwóch jej dobrze znanych pracowników wysokiego szczebla. We wrześniu odszedł słynny inżynier Jim Keller, pracujący przez ostatnie trzy lata dla czerwonych nad architekturą Zen, mającą przywrócić AMD pozycję na rynku wydajnych procesorów x86. Wówczas powiedziano, że odchodzi, by zająć się innymi sprawami. Teraz jednak okazuje się, że firmę zostawił Phil Rogers, współtwórca heterogenicznej architektury obliczeniowej i jedna z najbardziej publicznie znanych twarzy AMD. Jego nowe miejsce pracy jest bardzo znamienne – to NVIDIA, wygląda na to, że będzie zajmował się tym samym, co u czerwonych.

Już na początku roku, po objęciu stanowiska dyrektora wykonawczego przez dr Lisę Su, z AMD odeszło trzech kluczowych ludzi – główny menedżer grupy Computing and Graphics John Byrne, dyrektor marketingu Coletter LaForce oraz dyrektor ds. strategii Raj Naik. Restrukturyzacje, roszady, wreszcie rewolucja, jaką było wyodrębnienie z firmy pionu zajmującego się Radeonami, to wszystko dawało inwestorom obraz firmy w stanie zamętu, o niepewnej przyszłości.

O ile odejście w tym trudnym okresie Jima Kellera nie było ukrywane, AMD wręcz przygotowało się do niego, zapewniając, że architektura Zen jest ukończona i firma wkracza w fazę finalizacji rdzenia i powiązanych z nimi podsystemów oraz wykorzystujących go czipów, to odejście Rogersa wygląda zupełnie inaczej. Jak twierdzi Fudzilla, było dotąd utrzymywane w tajemnicy. Rogers był bowiem nie tylko przez 21 lat pracownikiem AMD, ale też prezesem zajmującej się rozwojem heterogenicznej architektury obliczeniowej Fundacji HSA, a zarazem ewangelistą tego cennego dla czerwonych rozwiązania, w którym widziano przyszłość mikroprocesorów.

Odejście do Nvidii jest tym bardziej zaskakujące, że zieloni nie przystąpili do tej pory do Fundacji (w której znaleźć można już kilkanaście innych kluczowych dla branży firm). Rozwijają jednak swoje własne rozwiązania, zbliżone funkcjonalnie do tego, co AMD i sojusznicy robili w ramach Fundacji HSA. NVLink, który zadebiutować ma w układach graficznych Pascal, pozwoli na bezpośrednie spięcie ze sobą procesora graficznego i głównego – i właśnie tym Rogers miałby się u swojego nowego pracodawcy zajmować. Jego oficjalny tytuł, wg tego co przeczytać można na profilu w LinkedIn, to teraz Compute Server Architect.

Zastąpi Rogersa w AMD najpewniej Gregory Stoner, dotychczas starszy dyrektor pionu rozwiązań obliczeniowych, oraz wiceprezes Fundacji HSA. Oficjalnie zmiany personalne mają być ogłoszone już dzisiaj, 15 października.

© dobreprogramy
s