r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Koniec Javy dla Maków

Strona główna Aktualności

Udostępniona wczoraj aktualizacja platformy Java dla systemu Mac OS X jest jedną z ostatnich wydanych przez Apple. W dokumentacji do tego wydania znaleziono informację, że producent komputerów z jabłkiem zaprzestanie tworzenia i rozprowadzania swojej wersji Java Standard Edition.

Przez lata programiści z firmy Apple tworzyli własne pakiety z Java SE przeznaczone dla systemów Mac OS. Obecnie wiemy już, że środowisko uruchomieniowe Java dostarczone z Mac OS X 10.5 i 10.6 nie będzie rozwijane i może zostać usunięte z nadchodzących wersji systemu. Wsparcie techniczne dla wersji Javy już dostarczonych prawdopodobnie zakończy się wraz z końcem wsparcia dla systemów operacyjnych, którym towarzyszyła. Zapowiedziany niedawno Mac OS X 10.7 ma być zupełnie pozbawiony Javy (a przynajmniej wersji rozprowadzanej przez Apple). Wiadomo również, że do App Store dla Mac OS X nie będą przyjmowane programy używające „przestarzałych technologii”, co zdaniem Jobsa obejmuje również Javę.

Jednak przyszłość Javy na Makach nie jest jasna. Istnieją nikłe szanse, że Oracle — obecny właściciel technologii Java — zdecyduje się na produkcję swojego środowiska w wersji dla Mac OS X. Regulamin App Store dla Mac OS X nie zabrania dystrybucji oprogramowania innymi drogami, więc programy wymagające Java SE znajdą drogę do komputerów Mac.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.