To już nie „tylko PC”. Apple T310 ma być ARM-owym procesorem przyszłych Maków

To już nie „tylko PC”. Apple T310 ma być ARM‑owym procesorem przyszłych Maków

To już nie „tylko PC”. Apple T310 ma być ARM-owym procesorem przyszłych Maków
02.02.2017 07:21

Od kilku już lat słychać plotki o budowaniu przez Applewłasnego mikroprocesora dla komputerów osobistych, który miałbyzastąpić wykorzystywane dziś w Makach czipy Intela. Wygląda nato, że to nie tylko plotki. Bloomberg uzyskał dostęp do źródeł,z których wynika, że firma z Cupertino faktycznie zbudowała cośtakiego. T310 to układ w architekturze ARM, który pod pewnymiwzględami przypomina układ T1 z TouchBara w nowych MacBookach Pro.Ma on zadebiutować w kolejnej generacji MacBooków, ale to nieoznacza, że Apple zrywa swoje relacje z Intelem. Jeszcze nieoznacza.

Nowe MacBooki miałyby być konstrukcjami hybrydowymi, w którychT310 miałby odgrywać rolę wspomagającą – na nim uruchamianebyłyby te wszystkie procesy systemowe, które nie wymagają dużejmocy obliczeniowej. Odciążałoby to główny procesor Intela,zarazem wydłużając czas pracy laptopów na baterii.

Apple już ma swój własny koprocesor w MacBookach Pro
Apple już ma swój własny koprocesor w MacBookach Pro

Układ T310 miałby przejmować całkowitą kontrolę nad Makiem wstanie jego „turbo drzemki” (ang. Power Nap). Tak uśpiony laptopwciąż by mógł sporo robić, na czele z uaktualnianiemoprogramowania, pobieraniem poczty, synchronizowaniem plików zchmurą – przy minimalnym zużyciu energii.

W przeciwieństwie więc do układu T1, izolowanego od macOS-a iwłaściwie uruchamiającego własny system operacyjny (mający wielewspólnego z watchOS-em smartzegarków Apple’a), T310 miałby miećdostęp do kluczowych komponentów systemu, w tym pamięci masowej iłączności bezprzewodowej. Nie wiadomo póki co nic na temat tego,w jaki sposób taka hybrydowa architektura sprzętowa byłabyobsługiwana od strony software’owej.

Analitycy Bloomberga wskazują, że Apple na dziś nie ma żadnychplanów całkowitego porzucenia czipów Intela w swoich komputerachosobistych. Na pewno wprowadzenie T310 pozwoli zebrać w tej kwestiifirmie cenne doświadczenia, ale póki co ważniejsze jest cośinnego – uzyskanie przewagi nad pecetami ograniczonymi tylko doarchitektury x86 w czasie pracy na baterii oraz obniżenie kosztówprodukcji poprzez wykorzystanie własnych komponentów.

Cała sprawa ma jednak jeszcze jeden aspekt, którego w Bloomberguchyba nie zauważono. Jeśli macOS zostanie przystosowany do pracy zT310 i jego następcami, za kilka lat będzie to oznaczało koniecHackintoshy. Maki przestaną być po prostu skrojonymi do potrzebApple pecetami, stając się odrębną platformą sprzętową. Pełnięich możliwości uzyskamy tylko z macOS-em – ale też przyszłegomacOS-a uruchomimy już tylko na przyszłych Makach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)