r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Lightbeam dla Firefoksa — kolejne rozszerzenie pokazujące, kto nas śledzi w Sieci

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Lightbeam to kolejny dodatek dla przeglądarki Firefox, który ma pomóc chronić naszą prywatność podczas buszowania po stronach internetowych. Jego zadaniem jest informowanie użytkownika o tym, kto i jakie dane gromadzi. Autorem dodatku jest Mozilla.

Śledzenie internautów nie zawsze jest złe i w wielu przypadkach zebrane dane pozwalają zapewnić lepsze wrażenia z używania stron internetowych, ale zdarza się, że dane o odwiedzających zbierane są w mniej szczytnych celach bez ich wiedzy. Lightbeam wizualizuje relacje między odwiedzoną stroną, a innymi witrynami, które są w tym momencie aktywowane (serwisy społecznościowe, serwisy analityczne, reklamy z zewnętrznych źródeł itp.) w postaci interaktywnego grafu, przedstawiającego relacje między wszystkimi stronami odwiedzonymi aktywnie lub „przy okazji”, wykresu w czasie lub listy.

Użytkownik może w czasie rzeczywistym przyglądać się wysłanym do różnych odbiorców danym, a także za pomocą filtrów zagłębić się w historię (ostatnie 24 godziny) swojej aktywności. Z poziomu listy można także szczegółowo zapoznać się z aktywnością konkretnych stron. Można także ukryć strony, których nie chcemy widzieć na wizualizacjach, można też oznaczyć niektóre kolorem, aby zawsze móc łatwo je odnaleźć.

r   e   k   l   a   m   a

Choć głównym zadaniem Lightbeam jest informowanie użytkowników i podnoszenie ich świadomości, posiada on także wbudowany filtr, który zablokuje połączenia pochodzące z wybranych stron na życzenie. Opcjonalnie można także zlecić dodatkowy wysyłanie zgromadzonych danych do analizy, co ma pozwolić lepiej zrozumieć relacje między serwisami internetowymi.

Lightbeam można pobrać z bazy dodatków dla Firefoksa. Użytkownicy Chrome mogą skorzystać z bardzo podobnego Collusion, warto też zainteresować się popularnym dodatkiem Disconnect, który monitoruje i blokuje śledzące strony.

© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.