reklama

Lightbeam dla Firefoksa — kolejne rozszerzenie pokazujące, kto nas śledzi w Sieci

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Lightbeam to kolejny dodatek dla przeglądarki Firefox, który ma pomóc chronić naszą prywatność podczas buszowania po stronach internetowych. Jego zadaniem jest informowanie użytkownika o tym, kto i jakie dane gromadzi. Autorem dodatku jest Mozilla.

Śledzenie internautów nie zawsze jest złe i w wielu przypadkach zebrane dane pozwalają zapewnić lepsze wrażenia z używania stron internetowych, ale zdarza się, że dane o odwiedzających zbierane są w mniej szczytnych celach bez ich wiedzy. Lightbeam wizualizuje relacje między odwiedzoną stroną, a innymi witrynami, które są w tym momencie aktywowane (serwisy społecznościowe, serwisy analityczne, reklamy z zewnętrznych źródeł itp.) w postaci interaktywnego grafu, przedstawiającego relacje między wszystkimi stronami odwiedzonymi aktywnie lub „przy okazji”, wykresu w czasie lub listy.

Użytkownik może w czasie rzeczywistym przyglądać się wysłanym do różnych odbiorców danym, a także za pomocą filtrów zagłębić się w historię (ostatnie 24 godziny) swojej aktywności. Z poziomu listy można także szczegółowo zapoznać się z aktywnością konkretnych stron. Można także ukryć strony, których nie chcemy widzieć na wizualizacjach, można też oznaczyć niektóre kolorem, aby zawsze móc łatwo je odnaleźć.

Choć głównym zadaniem Lightbeam jest informowanie użytkowników i podnoszenie ich świadomości, posiada on także wbudowany filtr, który zablokuje połączenia pochodzące z wybranych stron na życzenie. Opcjonalnie można także zlecić dodatkowy wysyłanie zgromadzonych danych do analizy, co ma pozwolić lepiej zrozumieć relacje między serwisami internetowymi.

Lightbeam można pobrać z bazy dodatków dla Firefoksa. Użytkownicy Chrome mogą skorzystać z bardzo podobnego Collusion, warto też zainteresować się popularnym dodatkiem Disconnect, który monitoruje i blokuje śledzące strony.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama