Microsoft Office wkrótce zbędne? WPS Office na Linuksa już po polsku i w 64 bitach

Strona główna Aktualności

O autorze

Już niebawem niezadowolonym z Windows użytkownikom będzie jeszcze łatwiej pożegnać się z Microsoftem i przejść na którąś z dystrybucji Linuksa. Brak w pełni zgodnego z Microsoft Office pakietu biurowego przestanie już bowiem być argumentem na rzecz pozostania przy „okienkach”. Chińczycy z firmy Kingsoft są coraz bliżsi wydania WPS Office na Linuksa. Najnowsza testowa wersja tego pakietu biurowego powinna zainteresować przede wszystkim polskich użytkowników.

Prace nad linuksową wersją znanego z Windows i platform mobilnych pakietu Kingsofta trwają już od ponad dwóch lat. Kilkukrotnie mówiono, że Chińczycy dadzą sobie spokój i zrezygnują, jednak regularne wydania kolejnych wersji alfa przynosiły coraz bardziej stabilne i rozbudowywane o nowe funkcje wersje. Kilka dni temu deweloperzy wydali oficjalną wersję Alpha 18, która jest osiągnięciem ważnego kamienia milowego.

Wszystkie poprzednie wydania były dostępne tylko jako kompilacje 32-bitowe, gdyż znaczna część kodu była przenoszona z wersji Windows, gdzie wykorzystywano 32-bitowy interfejs Component Object Model (COM). Uruchomienie tego w środowisku 64-bitowym wymagało daleko idących przeróbek. Alpha 18 jest wynikiem tej pracy – powstała na bazie kodu WPS Office 9.1 wersja linuksowa dostępna jest zarówno dla architektur 32- jak i 64-bitowych.

Co szczególnie ważne, z linuksowego WPS Office możemy wreszcie korzystać także po polsku. Dzięki pracy Andrzeja Kamińskiego, Pawła Smoka, Marka Pikuły i Tomasza Szewczyka, chiński pakiet został w całości przetłumaczony na nasz język. Warto podkreślić, że obecnie polska wersja językowa jest najbardziej kompletna ze wszystkich – wyprzedza pod tym względem rosyjską, japońską, brazylijską i francuską.

Nowych funkcji w Alpha 18 za wiele nie ma, ale warto wspomnieć o dodaniu minipaska narzędziowego, pozwalającego na szybkie formatowanie zaznaczonego tekstu. Możliwe stało się też przerywanie obliczeń w arkuszu, jeśli uznamy że trwają za długo. Wszystkie programy pakietu działają odczuwalnie szybciej (może być to zasługą uruchomienia 64-bitowej wersji na 64-bitowym Linuksie), radzą sobie też świetnie z dokumentami Microsoft Office. Wczoraj autor tej notki miał okazję w tej wersji edytować duży, bardzo skomplikowany arkusz Excela, który zawieszał LibreOffice 4.4 – i nie miał z nim żadnych problemów.

Zainteresowani wypróbowaniem nowego WPS Office powinni odwiedzić stronę społeczności projektu. W redakcji przetestowaliśmy dostępne tam 32-bitowe pakiety .deb na Ubuntu i 64-bitowe pakiety .rpm na OpenSUSE – nie było z ich instalacją żadnego problemu. Zmiana języka na polski możliwa jest przez okno dialogowe Choose Language, wywoływane przyciskiem z górnego menu (tam też można wybrać skórkę programu).

© dobreprogramy
s