reklama

Microsoft Research próbuje ulepszyć ekran Start interaktywnymi kafelkami

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Wielu użytkowników Windows 8 już się pogodziło z kafelkowym interfejsem Modern UI, coraz rzadziej w Sieci zdarza się czytać złorzeczenia pod adresem tej innowacji Microsoftu. Same „kafelki” nie osiągnęły jednak jeszcze dojrzałości, projektanci z Redmond szukają sposobów na ich ulepszenie w ramach obowiązującego paradygmatu. W Sieci pojawiło się wideo, które pokazuje jedną z takich opracowywanych zmian, zamieniającą dynamiczne kafelki w interaktywne widżety.

To, co możecie zobaczyć poniżej na demonstracji pana Jiawei Gu z zespołu Human-Computer Interaction w Microsoft Research, żadnym wielkim przełomem nie jest, to raczej zastosowanie dobrze znanej koncepcji desktopowych widżetów w kontekście Modern UI. Interaktywne kafelki pozwalają na uzyskanie dostępu do informacji o odtwarzanym utworze czy listy odebranych e-maili, bez konieczności przechodzenia do pełnego ekranu aplikacji odtwarzacza czy klienta e-mail.

Wkrótce po tym, jak wideo pojawiło się w Sieci, Microsoft jakby zawstydził się swojego pomysłu. Zniknęła i poświęcona mu strona, i samo wideo. Szczęśliwie w Internecie mało co ginie, wideo trafiło na inne, niezależne od Redmond hosty, zachowane też zostały pewne informacje o tym ciekawym ulepszeniu kafelków, określanym oryginalnie jako sposób na wzmocnienie ekranu start przez oddanie mu pośredniego poziomu dostępu do aplikacji.

Jiawei sugeruje, że takie interaktywne kafelki mogłyby być sposobem na interfejsowy multitasking w ramach Modern UI, nie tylko na desktopach z Windows 8, ale też na Windows Phone. Mamy nadzieję, że pomysł ten przetrwa i doczeka się wdrożenia, gdyż to co obecnie oferuje Modern UI wciąż nie jest w stanie w kwestiach wielozadaniowości dorównać klasycznemu desktopowemu interfejsowi.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama