Microsoft przedstawia własną wersję Debiana (to wcale nie musi być Debian)

Strona główna Aktualności

O autorze

Wystarczy dziś odwiedzić repozytorium o niepozornej nazwie SONiC, by pobrać coś, co w praktyce jest pierwszym Linuksem wydanym przez Microsoft. Tak, firma z Redmond wreszcie to zrobiła. Po zapowiedzi wydania SQL Servera na Linuksa, po przystąpieniu do Fundacji Eclipse, wydaje własną linuksową dystrybucję, bazującą na Debianie. Co na to Steve Ballmer, raptem 15 lat temu krzyczący, że Linux jest rakiem – nie wiadomo.

Software for Open Networking in the Cloud: takie jest oficjalne rozwinięcie skrótu SONiC. Dystrybucja przeznaczona dla routerów i switchy – i oficjalnie wcale nie jest dystrybucją. Microsoft wyjaśnia, że to jedynie kolekcja komponentów oprogramowania sieciowego niezbędnych do uruchomienia w pełni funkcjonalnego urządzenia L3, które działają niezależnie od którejkolwiek konkretnej dystrybucji linuksowej. Tak się po prostu składa, że dziś SONiC działa na Debianie i wymaga linuksowego kernela w wersji przynajmniej 3.16.

Niektórzy Czytelnicy pewnie pamiętają, że to nie pierwszy tego typu projekt Microsoftu – jesienią zeszłego roku firma z Redmond pokazała system Azure Cloud Switch (ACS), który działał na przeróżnym sprzęcie wykorzystywanym do chmur prywatnych. ACS pozwala na kontrolowanie i zarządzanie sprzętem sieciowym, bazując na zaimplementowanym w nim ujednoliconym microsoftowym interfejsie programowania Switch Abstraction Interface, będącym częścią facebookowego standardu Open Compute Project. Teraz SONiC, traktowany jako siostrzany projekt dla ACS, ma pozwolić organizacjom na skrojenie infrastruktury sieciowej do swoich potrzeb – oczywiście w zgodzie z rozwiązaniami i standardami Microsoftu.

Dyrektor techniczny Microsoft Azure Mark Russinovich określił więc dystrybucję, która nie jest dystrybucją, jako platformę, która pozwoli dostawcom chmur na wykorzystanie innowacji sprzętowych, jednocześnie dając im otwarty framework na którycm mogą budować swoje własne aplikacje dla sieciowych switchy.

Zainteresowani mogą odwiedzić teraz stronę projektu na GitHubie i sami się przekonać, z czym mamy tu do czynienia. Warto podkreślić, że projekt został przedstawiony jako rozwijany przez społeczność – i oficjalnie wspierany przez Microsoft, który chce, by SONiC był istotny, niezawodny i stabilny. Firma z Redmond używa go bowiem w swojej własnej sieci.

© dobreprogramy