Microsoft zamierza znacznie zwiększyć poziom bezpieczeństwa Windows 10

Strona główna Aktualności

O autorze

Wczoraj Microsoft opublikowaną pierwszą dużą aktulizację dla Windows 10 Technical Preview. Nie wprowadzała ona co prawda rewolucyjnych zmian, sam producent również nie informował zbyt wylewnie o swoich planach, ale dzisiaj postanowił to nadrobić. Wiele wskazuje na to, że Windows 10 przyniesie nam znacznie lepsze zabezpieczenie danych przechowywanych na komputerach, oraz samego dostępu do nich. Firma nie boi się eksperymentowania z nowymi rozwiązaniami.

Podstawą zmian, jakie zobaczymy w finalnej wersji systemu, ma być znacznie bardziej rozbudowana kontrola dostępu do kont użytkowników. Obecnie jest ona dosyć ograniczona, opiera się bowiem na logowaniu za pomocą nazwy użytkownika i hasła, w przypadku konta Outlook opcjonalnie dodatkowo potwierdzeniem kodem weryfikacyjnym, ale tylko na etapie konfiguracji konta. Microsoft zamierza zastąpić to rozwiązanie weryfikacją składającą się z wielu składników. Pierwszym z nich ma być  stosowane do tej pory hasło, drugim kilka rozwiązań do wyboru.

Wśród nich znajdziemy  konieczność wpisywania dodatkowego kodu PIN, a także wykorzystanie biometrii np. odcisku palca, czy też funkcji rozpoznawania twarzy za pomocą kamery wbudowanej w urządzenie. Weryfikacja ta będzie opierać się na kryptografii i wykorzystaniu wygenerowanej przez system operacyjny pary kluczy (publicznego i prywatnego) lub kluczy dostarczanych razem z urządzeniem. Co ważne, do weryfikacji będzie można wykorzystać np. telefon komórkowy. Zapiszemy na nim dane wszystkich urządzeń, a następnie będąc w zasięgu sieci Wi-Fi lub Bluetooth uzyskamy do nich automatyczny dostęp już bez dokonywania dodatkowego potwierdzania. Niestety nic nie wiadomo choćby o wsparciu dla sprzętowych kluczy, które ostatnio postanowiło wykorzystać np. Google. Tokeny zapewniające użytkownikom dostęp mają być chronione za pomocą wirtualizacji przy pomocy Hyper-V. Firma chwali się ponadto, że wiele z jej rozwiązań, takich jak np. Active Directory, konta Microsoft czy Azure Active Directory będzie wspierało nowe sposoby weryfikacji w chwili premiery systemu. Dzięki temu zainteresowane firmy będą mogły od razu wykorzystać je w praktyce.

Kolejną zaletą nowego systemu mają być dodatkowe mechanizmy związane z ochroną przed utrata informacji. Można tu wspomnieć, chociażby o automatycznym szyfrowaniu danych firmowych (np. poczta elektroniczna, kontakty, dokumenty, zawartość zapisanych stron internetowych) przy pomocy technologii BitLocker, oraz kompatybilność z mechanizmami dostępnymi dzięki pakietowi Office. Choć Microsoft już teraz ma w swojej ofercie odpowiednie narzędzia do ochrony przed wyciekiem (np. Rights Management Service), to nowy system będzie zawierał dodatkowy, wbudowany mechanizm. Zmieni się także podejście do VPN na urządzeniach mobilnych. Administratorzy będą w stanie ustalić, które aplikacje będą miały dostęp do sieci firmowej, a które nie. Możliwe będzie także nałożenie szczegółowych ograniczeń np. dostępu do określonego portu, lub adresu IP.

Dostawcy OEM i administratorzy będą również w stanie określać poziom zaufania aplikacji, jakie przyjdzie nam zainstalować i uruchomić na komputerze. Możliwe stanie się np. instalowanie tylko podpisanych aplikacji producenta, programów umieszczonych w Windows Store, lub też wszystkich aplikacji, włącznie z Win32. Ma to pozwolić na znaczne zmniejszenie ryzyka infekcji za pomocą szkodliwego oprogramowania. Oczywiście tego typu ograniczenia nie będą dotyczyć użytkowników domowych, będą one przydatne dla działów, które zajmują się w firmach zarządzaniem IT. Wiele wskazuje na to, że korporacja postanowiła w Windows 10 wprowadzić funkcje znane z rozwiązań profesjonalnych takich jak Azure, lub oprogramowanie firm trzecich wyspecjalizowane w takich zastosowaniach.

© dobreprogramy
s