reklama

Mozilla świętuje 10 urodziny

Strona główna Aktualności

O autorze

10 lat temu - 31 marca 1998 roku firma Netscape udostępniła kody źródłowe przeglądarki Netscape Navigator, co dało początek przeglądarce Mozilla.

Ruch ten miał pomóc w walce o udział w rynku przeglądarek z gwałtownie zwiększającym popularność Internet Explorerem Microsoftu. Netscape zamierzał używać kodu rozwijanego przez wolontariuszy dla doskonalenia własnej przeglądarki. Początki były trudne - po wielu wersjach deweloperskich, pierwsza finalna wersja Mozilli wydana została dopiero 5 czerwca 2002 roku. Mozilla od początku nie była w istocie tylko przeglądarką stron internetowych - tak jak swój pierwowzór zawierała także klienta poczty e-mail i grup dyskusyjnych, prosty edytor stron oraz klienta IRC.

Z czasem projekt został przeobrażony w Fundację Mozilla pod której skrzydłami rozwijany był pakiet Mozilla Suite. Sukcesywnie zdobywał on coraz większe uznanie użytkowników. Równolegle, z rozbudowanego pakietu wyodrębniono i niezależnie rozwijano samodzielne aplikacje - przeglądarkę internetową Mozilla Firefox (pierwotnie Phoenix) oraz klienta poczty Thunderbird. W ciągu kilku lat Firefox zdobył wielokrotnie większą popularność nie tylko od Mozilli Suite ale i od Netscape Navigatora, który był jej pierwowzorem. Do tego stopnia, że zaprzestano rozwijania Mozilli Suite (jej kontynuacją jest SeaMonkey), a firma AOL, będąca obecnie właścicielem marki Netscape, podjęła decyzję o zaprzestaniu rozwoju Netscape Navigatora.

Przez te 10 lat przeglądarki z rodziny Mozilla podbiły serca Polaków. Według najnowszego badania gemiusTraffic, korzysta z nich już ponad 36% polskich użytkowników. Wśród Czytelników vortalu dobreprogramy ten odsetek jest jeszcze wyższy i wynosi blisko 45% - co widać po wyraźnie w komentarzach do publikacji i wielu milionach pobrań. Słabsze wyniki są na świecie - według danych NetApplications, z Firefoksa i Mozilli korzysta jedynie około 18% użytkowników, a niekwestionowanym liderem w dalszym ciągu jest Internet Explorer z udziałem blisko 75%.

Z okazji 10 urodzin, Mozilli życzymy wszystkiego najlepszego! Więcej na temat 10 rocznicy można przeczytać na stronach Mozilli.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama