Firefox bez dodatków legacy: Mozilla usunie ze sklepu wszystkie stare rozszerzenia

Firefox bez dodatków legacy: Mozilla usunie ze sklepu wszystkie stare rozszerzenia

Firefox bez dodatków legacy: Mozilla usunie ze sklepu wszystkie stare rozszerzenia
Oskar Ziomek
22.08.2018 12:21

Nadchodzi moment, po którym korzystanie z Firefoksa z cenionymi przez wielu dodatkami legacy może być dużo trudniejsze niż teraz. Twórcy przeglądarki ogłosili bowiem, że niebawem usuną z oficjalnej strony z dodatkami wszystkie stare rozszerzenia, których nie stworzono jako WebExtensions. Od września przestaną być przyjmowane nowe zgłoszenia dodatków legacy, zaś od października wszystkie stare rozszerzenia znikną z oficjalnych serwerów addons.mozilla.org.

O szczegółach informuje serwis Bleeping Computer. Decyzja związana z usunięciem z oficjalnych źródeł rozszerzeń legacy jest zapewne ściśle powiązana z końcem wsparcia dla Firefoksa 52 ESR, który jest najnowszą wersją z wydłużonym wsparciem, jeszcze obsługującą wspomniane stare dodatki. Od października użytkownicy, którzy jak na razie wciąż z nich korzystają, będą więc musieli pogodzić się z brakiem ich dalszych aktualizacji lub przejściem na nową wersję przeglądarki.

Firefox Add-ons, oficjalne źródło z dodatkami do przeglądarki.
Firefox Add-ons, oficjalne źródło z dodatkami do przeglądarki.

Warto przypomnieć, że nowe dodatki WebExtensions są jedynymi, które obsługiwane są w bieżących wersjach Firefoksa. Przełomowy w tym kontekście Firefox Quantum oznaczony numerem 57, udostępniony został jeszcze w listopadzie ubiegłego roku. Od tamtego czasu nowy rozdział w historii popularnej niegdyś przeglądarki zaczął być komentowany na wiele sposobów. W praktyce bowiem wiele razy okazało się, że chwalona przez Mozillę rewolucja pod maską tak naprawdę niewiele zmienia w odczuciach przeciętnego internauty, a to nie wystarczy, by odzyskać rzeszę użytkowników, która przez lata zdążyła wybrać konkurencyjny produkt, czyli cieszącą się obecnie nieporównywalnie większym zainteresowaniem przeglądarkę Google Chrome.

Konieczność stosowania wyłącznie dodatków WebExtensions okazała się dla wielu programistów dużym wyzwaniem. Dla części osób oznaczało to nawet ostatecznie zrezygnowanie z tworzenia rozszerzeń do Firefoksa z uwagi na nieopłacalność takiego przedsięwzięcia. W innych przypadkach przeniesienie funkcjonalności do nowego programu wiązało się z problemami technicznymi, jak było między innymi w przypadku popularnego dodatku NoScript – wtyczki pozwalającej blokować dodatkowe skrypty uruchamiane na witrynach internetowych.

Najnowsze wersje Firefoksa można pobrać z naszego katalogu z oprogramowaniem. Dostępna jest edycja na Windowsa i macOS-a oraz mobilne na Androida i iOS-a.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)