Na wybory do Europarlamentu możesz iść bez dowodu. Wystarczy aplikacja

Strona główna Aktualności
Na wybory do Europarlamentu możesz iść bez dowodu. Wystarczy aplikacja
Na wybory do Europarlamentu możesz iść bez dowodu. Wystarczy aplikacja

O autorze

Wybory do Parlamentu Europejskiego, zaplanowane na 26 maja, będą wyjątkowe. To pierwsze wybory, na które nie musimy zabierać ze sobą dowodu osobistego. Wystarczy aplikacja mObywatel na smartfonie.

Zanim ściągniesz aplikację mObywatel, musisz mieć Profil Zaufany. Możesz go założyć, nie wychodząc z domu z pomocą swojej bankowości internetowej, korzystając z tej instrukcji. Warto. Profil Zaufany pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Jak korzystać z aplikacji mObywatel?

Po zainstalowaniu aplikacji na smartfonie najpierw trzeba ją zabezpieczyć silnym hasłem. Dzięki temu osoby trzecie nie uzyskają dostępu do naszych dokumentów. To całkiem niezłe wyjście, zwłaszcza w porównaniu do plastikowych dokumentów – można je zgubić, mogą zostać skradzione, ktoś może je łatwo skopiować. Aplikacja poprosi również o nazwę urządzenia, by można było zidentyfikować smartfony połączone z dokumentami elektronicznymi.

W kolejnym etapie trzeba wybrać rodzaj dokumentu, który będzie przechowywany na smartfonie. Aplikacja może pobrać nie tylko dowód osobisty, ale też legitymację szkolną lub studencką oraz informacje o posiadanym samochodzie (mPojazd).

Cyfrowy dowód osobisty zostanie pobrany po zalogowaniu się na Profil Zaufany przez ePUAP. Trzeba podać login i hasło, a następnie przepisać jednorazowy kod, który przyjdzie SMS-em na numer telefonu podany przy zakładaniu Profilu Zaufanego.

Gotowy dowód osobisty wygląda tak:

Tożsamość można potwierdzić w aplikacji na innym smartfonie. Wtedy osoba pokazująca dowód osobisty może wyświetlić na ekranie swojego smartfonu kod QR, a osoba sprawdzająca (na przykład członek komisji wyborczej) zeskanuje ten kod w swojej aplikacji i otrzyma wszystkie dane. Autentyczność potwierdzają też drobne elementy wizualne jak animowany hologram i flaga pod danymi osobowymi.

mObywatel dorasta do swojej roli

Trzeba pamiętać, że aplikacja mObywatel nie zastępuje dowodu osobistego. Można się nią posługiwać tam, gdzie dowód nie jest wymagany wprost, a więc na poczcie albo przy podpisywaniu umowy najmu mieszkania, albo zapisywaniu się na siłownię. To główna wada aplikacji mObywatel – jest, kosztowała mnóstwo pieniędzy, ale w zasadzie niewiele ułatwia.

mTożsamość w aplikacji w niczym nie pomoże u notariusza ani w sądzie. Pierwszy raz możemy na podstawie mTożsamości pobrać kartę do głosowania, co jest krokiem w dobrą stronę, ale do pełni wykorzystania cyfrowych dokumentów jeszcze daleko.

Jeśli nadal nie wiesz na kogo zagłosować, skorzystaj z Latarnika Wyborczego.

© dobreprogramy