Najpopularniejsze wirusy sierpnia 2006

Strona główna Aktualności

O autorze

Kaspersky Lab

- producent oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, opublikował listę dwudziestu szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w sierpniu 2006 r.

Analitycy z Kaspersky Lab spodziewali się, że w sierpniu będziemy świadkami rywalizacji o pierwsze miejsce na liście pomiędzy robakiem Mytob.c, weteranem zestawień, i Nyxem.e, który znany jest z wprowadzania zamętu. Jednak ich przewidywania nie były całkiem słuszne. Nyxem.e, który w lipcu niemal zrównał się z Mytobem, a jego udział w ogólnej liczbie wirusów wynosił 50%, w sierpniu odnotował 10% spadek, podczas gdy Mytob.c utrzymał się na dotychczasowym poziomie.

Okres wakacyjny bez wątpienia wpływa na krajobraz wirusów komputerowych. Jednak, jak pokazuje lista 20 najpopularniejszych złośliwych programów, sierpień okazał się zaskakująco spokojnym miesiącem: pierwsze cztery miejsca zajmują te same szkodniki co w zeszłym miesiącu. Ogólnie, zmiany w pierwszej dziesiątce można określić jako bardziej lub mniej symboliczne: parę wirusów awansowało, parę spadło o kilka pozycji. Wszystko to mieści się w granicach błędu statystycznego.

W porównaniu z lipcem, gdy jeden z robaków wspiął się o siedem pozycji, a inny spadł o dwanaście, zmiany na liście sierpniowej wydają się nieznaczne (Mytob.cg awansował o cztery miejsca, Mytob.r odnotował spadek o pięć pozycji). Mimo to, firmy antywirusowe czekały na sierpień, wstrzymując oddech, ponieważ przez ostatnie kilka lat sierpień był jednym z miesięcy odznaczających się wzmożoną aktywnością wirusów. W zeszłym miesiącu analitycy z Kaspersky Lab pisali, że dopiero po wykryciu nowych luk w systemie Windows będzie można odpowiedzieć na pytanie, czy w sierpniu będzie miała miejsce epidemia.

Luki zostały wykryte. Co więcej, były to luki, które mogły prowadzić do pojawienia się robaka, takiego jak Lovesan czy Mytob. Luka opisana w biuletynie MS06-040 jest bardzo podobna do tych opisanych w biuletynach MS03-26 i MS04-011, które zostały wykorzystane odpowiednio przez robaka Lovesan i Sasser. Na szczęście, Microsoft postarał się, aby informacje o luce nie były publicznie dostępne, zanim nie opublikuje łaty. Exploit, jaki pojawił się wkrótce, działał tylko na ograniczonej liczbie wersji systemu Windows i nie zdołał przyciągnąć uwagi twórców wirusów. W rezultacie, przewidywana na sierpień epidemia nie nastąpiła.

Pełna treść raportów znajduje się w Encyklopedii Wirusów firmy Kaspersky Lab.

© dobreprogramy
s